Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
10 kwietnia 2013

Audyt w UM. Czy nasze dane w UM są bezpieczne?

Audyt w UM. Czy nasze dane w UM są bezpieczne?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Niezależna Inicjatywa Mieszkańców zainteresowała się sprawą danych osobowych, które gromadzi Urząd Miasta. Audyt, który został przeprowadzony w UM wykazał pewne nieprawidłowości w tej kwestii.

W lutym 2013 roku prezydent miasta otrzymał informację, że ktoś z Urzędu Miasta przekazał osobie nieuprawnionej dokumenty zawierające chronione dane osobowe. Dokumenty dotyczyły przyznania stypendium szkolnego.

W tej sprawie przeprowadzono audyt, z którego wynika, że dokumenty trafiły do Wydziału Edukacji UM. Według oświadczenia Andrzeja Pawłowskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji, pewnego dnia (nie pamięta on dokładnej daty) zwróciła się do niego pracowniczka Wydziału Informacji, Kultury i Sporu (nazwisko nieujawnione) i poprosiła o udostępnienie informacji dotyczącej stypendium dla dzieci jednej ze szkół.

Kobieta poprosiła o potwierdzenie zgodności kopii z orginałem dokumentów dotyczących rodzeństwa. - W dobrej wierze i w przekonaniu, że dokumenty są niezbędne do czynności służbowych, potwierdziłem swoim podpisem, że kopie są zgodne z orginałem - oświadczył Andrzej Pawłowski; jego wypowiedź znajduje się w protokole z audytu.

Okazało się jednak, że dokumenty, które wzięła ze sobą kobieta wydostały się poza teren UM, o czym 19 lutego poinformował Franciszek Piksa.

Szczegóły całej sprawy dostępne są w protokole audytu, który można znaleźć tutaj. Audyt stwierdza m.in. że  "pracownicy Gabriela Sitek, Andrzej Pawłowski oraz [kobieta, której nazwisko nie zostało ujawnione] nie posiadali stosownych upoważnień oraz nie podpisali stosownych oświadczeń, które uprawniałyby do przetwarzania danych osobowych w ramach tego zbioru (dokumentów - red.)".

W związku z całą sprawą Stowarzyszenie NIM chce wyjaśnień od prezydenta Janeckiego czy w UM są przestrzegane procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kradł perfumy, bo chciał zarobić Kradł perfumy, bo chciał zarobić

Kiedy nie ma już nadziei. Jest hospicjum Kiedy nie ma już nadziei. Jest hospicjum

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
ołagi11.04.2013 21:53

sprawa nie jest błaha. jak nie ma takich ludzi, jakich trzeba, to są oby byli...

zbynio11.04.2013 19:37

Można by stwierdzić, że urząd skontrolował się sam:) Nawet strony Kancelarii Premiera co jakiś czas są hackowane...Nie wierzę więc, żeby nasze dane gdziekolwiek i kiedykolwiek były bezpieczne. Poza tym sprawa wydaje się błaha. Wygląda na to, że ta pani po prostu nie miała czasu na stanie w okienkach:D Kto z nas tak nie robi(ł)? Polaku, radź sobie sam:)

genio11.04.2013 8:46

wprowadzanie zawiych ustaw i komplikowanie zycia Polakom to norma. a interes sie kreci...

Ciekawość11.04.2013 8:29

Wyciekły z Elektronicznego Obiegu Dokumentów za 7 mln zł?

stałyGość10.04.2013 14:11

No to już przesada. Nie dość że wiceprezydent oskarżony, to jeszcze naczelnik. Janecki do podmiany. Dość, nie panuje nad niczym.

Marek10.04.2013 10:13

Już wiem dlaczego młode panie z tego działu mają siwe włosy...