Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
11 kwietnia 2013

Szpital zmniejszył swoje zadłużenie o 10 milionów

Szpital zmniejszył swoje zadłużenie o 10 milionów
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 zmniejszył swoje zadłużenie o 60%. Choć w tym roku również zakłada się ujemny wynik finansowy, jest on niższy o ponad połowę od tego w 2012.

Na początku 2012 roku plan finansowy Szpitala Wojewódzkiego zakładał ujemny wynik na poziomie prawie 16 mln. Udało się go jednak obniżyć o 10 milionów złotych. Planowany wynik na rok 2013 zakłada deficyt już tylko w wysokości 6 milionów złotych.

Dyrektor placówki, Grażyna Kuczera, wybrana na stanowisko w lutym ubiegłego roku, od początku starała się walczyć z zadłużeniem na różne sposoby. Szpital wziął między innymi udział w zorganizowanym przez Wydział Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego kupnie materiałów opatrunkowych. Dzięki temu, że w akcji brało udział pięć placówek, można było liczyć na wynegocjowanie korzystniejszych cen. W przyszłości planowane jest kupno leków na podobnych zasadach.

Zmniejszenie zadłużenie było możliwe również dzięki zwiększeniu przychodów z NFZ oraz obcinaniu kosztów na różnych płaszczyznach.

- Z jednej strony jest to zwiększenie przychodów z NFZ, szczególnie o nielimitowane świadczenia czy też ratujące życie - jak leczenie na oddziale noworodkowym czy OIOM-ie dziecięcym - a także zapłata za świadczenia udzielane w pozostałych oddziałach szpitala. Z drugiej strony to znaczne ograniczenie kosztów - powiedziała dyrektor Grażyna Kuczera.

Szpital wystąpił także z wnioskiem o odroczenie płatności podatku od nieruchomości za okres siedmiu miesięcy. Prezydent miasta przychylił się do wniosku i przesunął termin zapłaty 186 tysięcy złotych (plus 10 tys. zł opłaty prolongacyjnej). Teraz szpital planuje wystąpić o umorzenie tego podatku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Na operację będzie można zapisać się przez Internet Na operację będzie można zapisać się przez Internet

Zapisz się na bezpłatne badania Zapisz się na bezpłatne badania

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Henio13.04.2013 7:55

Widać że dla chcącego nic trudnego.
Wieksza połowa szpitali jest pozadlużana przez nieodpowiednie zarządzanie.

Gość11.04.2013 21:12

Zarabiaja ciężkie pieniądze to niech ciężko pracują.

ja11.04.2013 17:28

Jakim kosztem. Zobaczcie ilu lekarzy zostało na kardiologii. Nie wyrabiają, to się da zauważyć

Gość11.04.2013 14:25

No bo sukces ma wielu ojców i tyle w temacie!

Gość11.04.2013 13:54

A co Halina C. do dobrego wyniku szpitala przecież zawsze była w opozycji i jak to związkowiec negowała wszystkie drastyczne pociągnięcia dyrekcji

SamNieWiem11.04.2013 13:38

To z prostego rachunku można spekulować, że w przyszłym roku wyjdą na plus? Nic tylko gratulować!

Ciekawski11.04.2013 13:23

Wow. Dobry wynik. Nie spodziewałem się, że aż tyle pieniędzy można zaoszczędzić. Brawo.
Niestety czasem oszczędzano kosztem pracowników ale mam nadzieję, że gdy szpital wyjdzie na swoje polepszy się i pracownikom.

Pokaż wszystkie opinie (14)