Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
11 kwietnia 2013

Szpital zmniejszył swoje zadłużenie o 10 milionów

Szpital zmniejszył swoje zadłużenie o 10 milionów
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 zmniejszył swoje zadłużenie o 60%. Choć w tym roku również zakłada się ujemny wynik finansowy, jest on niższy o ponad połowę od tego w 2012.

Na początku 2012 roku plan finansowy Szpitala Wojewódzkiego zakładał ujemny wynik na poziomie prawie 16 mln. Udało się go jednak obniżyć o 10 milionów złotych. Planowany wynik na rok 2013 zakłada deficyt już tylko w wysokości 6 milionów złotych.

Dyrektor placówki, Grażyna Kuczera, wybrana na stanowisko w lutym ubiegłego roku, od początku starała się walczyć z zadłużeniem na różne sposoby. Szpital wziął między innymi udział w zorganizowanym przez Wydział Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego kupnie materiałów opatrunkowych. Dzięki temu, że w akcji brało udział pięć placówek, można było liczyć na wynegocjowanie korzystniejszych cen. W przyszłości planowane jest kupno leków na podobnych zasadach.

Zmniejszenie zadłużenie było możliwe również dzięki zwiększeniu przychodów z NFZ oraz obcinaniu kosztów na różnych płaszczyznach.

- Z jednej strony jest to zwiększenie przychodów z NFZ, szczególnie o nielimitowane świadczenia czy też ratujące życie - jak leczenie na oddziale noworodkowym czy OIOM-ie dziecięcym - a także zapłata za świadczenia udzielane w pozostałych oddziałach szpitala. Z drugiej strony to znaczne ograniczenie kosztów - powiedziała dyrektor Grażyna Kuczera.

Szpital wystąpił także z wnioskiem o odroczenie płatności podatku od nieruchomości za okres siedmiu miesięcy. Prezydent miasta przychylił się do wniosku i przesunął termin zapłaty 186 tysięcy złotych (plus 10 tys. zł opłaty prolongacyjnej). Teraz szpital planuje wystąpić o umorzenie tego podatku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Karmić piersią czy nie? Karmić piersią czy nie?

Zmodernizowano Odział Nefrologiczno-Wewnętrzny, koszt 1 mln zł Zmodernizowano Odział Nefrologiczno-Wewnętrzny, koszt 1 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Henio13.04.2013 7:55

Widać że dla chcącego nic trudnego.
Wieksza połowa szpitali jest pozadlużana przez nieodpowiednie zarządzanie.

Gość11.04.2013 21:12

Zarabiaja ciężkie pieniądze to niech ciężko pracują.

ja11.04.2013 17:28

Jakim kosztem. Zobaczcie ilu lekarzy zostało na kardiologii. Nie wyrabiają, to się da zauważyć

Gość11.04.2013 14:25

No bo sukces ma wielu ojców i tyle w temacie!

Gość11.04.2013 13:54

A co Halina C. do dobrego wyniku szpitala przecież zawsze była w opozycji i jak to związkowiec negowała wszystkie drastyczne pociągnięcia dyrekcji

SamNieWiem11.04.2013 13:38

To z prostego rachunku można spekulować, że w przyszłym roku wyjdą na plus? Nic tylko gratulować!

Ciekawski11.04.2013 13:23

Wow. Dobry wynik. Nie spodziewałem się, że aż tyle pieniędzy można zaoszczędzić. Brawo.
Niestety czasem oszczędzano kosztem pracowników ale mam nadzieję, że gdy szpital wyjdzie na swoje polepszy się i pracownikom.

Pokaż wszystkie opinie (14)