Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
EkoOkna
15 kwietnia 2013

Innowacyjne rozwiązanie na KWK "Pniówek"

Innowacyjne rozwiązanie na KWK "Pniówek"
fot. JSW

15 marca zakończono budowę nowej stacji sprężarek w Zespole Elektrociepłowni EC "Pniówek". Pierwsze kontrolne włączenie miało miejsce 24 marca, kiedy to sprężarki pracowały przez 72 godziny.

Stacja produkować będzie powietrze na potrzeby Kopalni Pniówek. W nowym budynku stacji zamontowano trzy sprężarki, każda o wydajności 12 000 m3/h oraz podłączono nowy rurociąg łączący stację z istniejącym już układem sprężonego powietrza.

Nowe sprężarki zużywają o 15% mniej energii elektrycznej i mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę chłodzącą, co będzie miało korzystny wpływ na pracę centralnego układu klimatyzacji KWK. Powietrze płynące przez sprężarki będzie oczyszczane, odwadniane i chłodzone do temperatury około 5 do 70C. Jest to pierwsze w polskim górnictwie takie rozwiązanie.

Aktualnie trwa odbiór stacji przez Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku. Po jego otrzymaniu nastąpi przekazanie stacji do pełnej eksploatacji.

Polub i udostępnij
Czytaj też

PiS rządzi na Śląsku dzięki jednemu radnemu PiS rządzi na Śląsku dzięki jednemu radnemu

Sejmik Województwa Śląskiego bez jastrzębian Sejmik Województwa Śląskiego bez jastrzębian

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
LOL15.04.2013 15:07

W KWK "Pniówek" mają również najnowocześniejsze urządzenia transportowe. Są w stanie bez zużycia energii elektrycznej transportować materiały do przodków po kilkaset metrów. Co więcej potrafią mówić i czytać, ale się nie buntują. Ot, maszyny na miarę XXI wieku.