Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
17 kwietnia 2013

Darmowej komunikacji w Jastrzębiu nie będzie

Darmowej komunikacji w Jastrzębiu nie będzie
fot. Justyna Zguda / jastrzebieonline.pl

Gdyby miasto zdecydowało się na darmową komunikację, musiało by dołożyć do jej utrzymania dwa razy więcej niż do tej pory. Dodatkowo, w związku z możliwym wystąpieniem z MZK Żor, ceny biletów mogą jeszcze wzrosnąć.

W tym roku Urząd Miasta dopłaci do komunikacji miejskiej prawie 10 milionów złotych. Gdyby Jastrzębie, podobnie jak Żory, chciało stworzyć komunikację darmową dla mieszkańców musiałoby wydać na ten cel około 20 mln złotych. Wpływy z biletów stanowią tylko 50% kosztów.

Koszty funkcjonowania autobusów mogą jeszcze wzrosnąć w związku z planowanym wystąpieniem Żor z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Można je pokryć z budżetów gmin pozostających w MZK lub podnosząc ceny biletów - na czym ucierpią pasażerowie.

Zmianie mogą ulec nie tylko ceny biletów, ale też godziny, w których będzie można dojechać do Żor i miejscowości, do których MZK kursuje przez Żory. Wiadomo, że potrzebna będzie weryfikacja kursów linii 101, 102 i 105. 

Statut MZK przewiduje, że miasto, które chce wystąpić ze związku musi uchwalić stosowne rozporządzenie 6 miesięcy przed jego nastąpieniem. Jeśli Żory zdecydują się na darmową komunikację od stycznia przyszłego roku, powinniśmy się o tym dowiedzieć do końca czerwca.

W zeszłym roku z MZK wystąpił Wodzisław. W tym roku planują to Żory. Co na to przewodniczący związku?

- Wodzisław wystąpił z MZK a powodu trudnej sytuacji finansowej miasta. Czy faktycznie przyniosło to mu oszczędności wiadomo będzie dopiero po roku. Z oficjalnych komunikatów miasta Żory wiemy, że o wystąpieniu decydują względy ekologiczne i społeczne, a może także polityczne - komentuje Krzysztof Baradziej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sprawdź czy dojedziesz do szkoły, pracy Sprawdź czy dojedziesz do szkoły, pracy

MZK wypowiada umowę firmie Warbus MZK wypowiada umowę firmie Warbus

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (27)
Hanka20.04.2013 16:02

Może lepiej od razu zrobić bilety po 5zł a nie podnosić ceny co pół roku,hm???
Warunki w autobusach masakra,siedzenia poobrywane,poręcze zakurzone,śmierdzi wszędzie, a oni podwyższają ceny biletów....
Coraz więcej ludzi jezdzi prywatnymi busami bo są tańsze i bardziej zadbane i kierowcy milsi.

fingertips18.04.2013 17:23

Hej ;) poczytajcie sobie Panstwo inne-wczesniejsze komentarze ;D Jedne z madrzejszych to te, w ktorych napisano ze to smierdzi kielbasa wyborcza, ze nalezy zniesc akcyze paliwowa oraz to ze tak jak gminy sobie zazycza (czytaj: ILE GMINA DA PIENIEDZY Z BUDZETU na komunikacje publiczna) i podyktuja trase, tak bedzie Mzk na ich zlecenie zlecalo kursy przewoznikom.
Tak, zrobmy tylko jastrzebska komunikacje!!! - tak samo pomysla inne gminy, kazda bedzie miec za darmo... czytaj: na tyle ile gmine bedzie stac :D
zrobi sie milion sto dziewiecset prywatnych busikow do rybnika :D kazdy kierowca zatrudniony na wlasna dzialalnosc gospodarcza robiacy po 12h za 1600 zl brutto... i po miescie bedzie darmo. Miedzy miastami juz Europejsko :D

hej18.04.2013 15:19

Włąśnie z powodu kryzysu darmozjadów przybywa - krewni i znajomi królika muszą gdzieś zarabiać.

gość18.04.2013 14:42

teraz trzeba połowę ludzi w MZK zwolnić w związku z tym, że nie mają już tyle pracy a po wystąpieniu Żor kolejną część!!! Po co mamy utrzymywać darmozjadów?? Przecież mamy KRYZYS, który tak pięknie stworzyły MEDIA na swoje potrzeby!!!!!!!!

gość118.04.2013 12:44

MZK nie świadczy usług urzędom, tylko wykonuje polecenia z urzędów (radzę sprawdzić pojęcie międzygminny związek). Więc rozkład jest taki, jaki ludzi na których głosowaliście chcieli mieć. z tego co wiem to w MZK pracuje koło 30-40 osób, a w tym są kontrolerzy. A kasa nie idzie na tych pracowników, tylko na członków zarządu-panów w urzędów (samo życie).

kier18.04.2013 12:07

Mzk było tworem króre organizowało komunkację w rybniku, wodzisławiu, żorach, jastrzębiu i okolicy teraz zostanie tylko jastrzębie, miasta nie stać na utrzymywanie tej instytucji w tej formie, grono polityków wywodzi się z tego przedsiębiorstwa, powinno się go zlikwidować i PKM jastrzębie sam sobie poradzi, na pewno bilety by potaniały przykładem wodzisławia lub żor

kier18.04.2013 10:44

W Wodzisławiu po wystąpieniu z Mzk bilety potaniały teraz kosztują normalny 2zł i ulgowy 1zł u kierowcy i niema dziesiątki biurokratów z MZK, jeśli żory wystąpią to liczba urzędników w Mzk będzie pewnie 10 na 1 autobus z PKM Jastrzębie

Pokaż wszystkie opinie (27)