Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
6 maja 2013

Lokatorzy nie chcą odpracowywać długów

Lokatorzy nie chcą odpracowywać długów
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Już kilka lat temu pojawił się pomysł, aby osobom zadłużonym i zagrożonym eksmisją dać szansę odpracowania zaległości. Nie cieszył się on jednak dużym zainteresowaniem wśród dłużników.

Możliwość odpracowania długów skierowana była do lokatorów bezrobotnych, zdolnych do pracy. Taki sposób pomocy stosowany był od 2003 roku. Z zainteresowanymi zawierane były umowy zlecenia na wykonanie powierzonych prac na przykład porządkowych. Lokator, który decydował się na podpisanie takiej umowy, wyrażał także pisemną zgodę na przelewanie środków uzyskanych z pracy na poczet swojej zaległości. Osoby zatrudnione na takich umowach podlegały przepisom ZUS, oraz ustawie o świadczeniach rodzinnych, przez co komplikowała się ich sytuacja finansowa. 

W poprzednich latach taka forma pomocy nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Zgłaszało się nawet piętnaście osób zainteresowanych taką możliwością oddania długu jednak do pracy przystępowały tylko cztery. Reszta rezygnowała po poznaniu się z warunkami bądź pracowała przez dwa dni i więcej się nie pojawiała.

- W związku z tym, że nie prowadzono ewidencji, trudno jest określić kwotę, o jaką zmniejszyło się zadłużenie osób, które skorzystały z takiej pomocy (…) Pomoc w spłacie zadłużeń czynszowych ma sens w przypadku małych zaległości oraz chęci wyjścia z takiej sytuacji dłużników - wyjaśnia Beata Olszok, dyrektorka  Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

W związku z niepowodzeniem inicjatywy z 2003 roku, w Jastrzębiu-Zdroju nie planuje się jej wznowienia także w tym roku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zmarli lub ukrywają się. Są winni w sumie ok. 262 tys. zł. Zmarli lub ukrywają się. Są winni w sumie ok. 262 tys. zł.

Konsekwencje zadłużenia. Co ze świadczeniem wychowawczym, czyli 500+ a komornik Konsekwencje zadłużenia. Co ze świadczeniem wychowawczym, czyli 500+ a komornik

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
zadłużony13.05.2013 16:51

Jerzy nie ma tak Nikt do mnie nie zastosował takiego pisma Sam sie zglosilem i nic Spoldzielnia po poprostu za dlug 5000 chce przejac mieszkanie warte 120000 Proste ? proste

Jerzy09.05.2013 13:07

Jeśli wierzyć Pani Hani, to stwierdzenia o braku zainteresowania dłużników są kłamstwem. Ogromna większość ludzi nie płaci bo nie ma z czego. Zdają sobie sprawę, że dług będzie narastał . Zakończyć sprawę można tylko przez spłatę długów. Nikt ich nie daruje. Żadna partia, żadna władza nie ma możliwości wpłynięcia na anulowanie jakiegokolwiek długu. Chyba, że sami zapłacą. A to się jeszcze nie zdarzyło i długo nie zdarzy. Wiadomo kto nie płaci. Wystarczy wystosować do nich pisma z propozycją odpracowania długu i odnotować odpowiedź lub jej brak. To powinno być zorganizowane jako przykładowe przez ZGM do wykorzystania przez spółdzielnie mieszkaniowe. Czy tak jest ?

Hania08.05.2013 21:10

Znam duzo ludzi którzy zalegają za mieszkanie i chcieliby to odpracować ale nigdy nikt im tego nie proponował to ja nie wiem gdzie takie cos proponowali,hm????

Gość07.05.2013 20:47

edku, a co powiesz ciekawego młodzieży, której nie stać na kupno mieszkania i przesiadują u rodziców lub w wynajętych pokojach?

edek07.05.2013 20:27

nie placa to won na łące mieszkać!!!!

Gość07.05.2013 16:14

Pewnie, człowiek chce wyjść z długów, bo mało zarabia, to jeszcze państwo mu odciągnie ZUSy, podatki i inne, a jeszcze prawo do zasiłków straci. Jakoś o nowe miejsca pracy Jastrzębie słabo się stara... Jeszcze kilka lat i bloki runą w gruzach...

słowik07.05.2013 15:58

Domyślam się jak ciężko jest tobie ''zadłużony'' i wielu innym którzy mają podobny problem.Ja nie będę owijał w papierki i napiszę co myślę o tych wszystkich którzy życzą takim ludziom eksmisję pod most bo oni płacą, życzę wam wszystkim żeby was zwolnili z pracy, żebyście nie mieli co jeść i życzę wam i waszym dzieciom i żoną żeby was wyrzucono na ulicę

Pokaż wszystkie opinie (21)