Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
7 maja 2013

Szerokopasmowy internet będzie, ale później

Szerokopasmowy internet będzie, ale późniejTo właśnie przez mrozy prace nad budową sieci zostały wstrzymane
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Zgodnie z umową podpisaną 28 września ubiegłego roku z wykonawcą, miał on siedem miesięcy, aby ukończyć budowę szerokopasmowego internetu w Jastrzębiu-Zdroju. Termin upłynął, a sieci nie ma.

"Szerokopasmowy dostęp do Internetu dla miasta Jastrzębie-Zdrój" to projekt, który ma ułatwić działanie Urzędowi Miasta i jego jednostkom. W planach jest również utworzenie hot spotów, a także udostępnienie części sieci dla operatorów (na zasadzie dzierżawy).

Inwestycja została wykonana już w 90%. Wybudowana została już mikrokanalizacja światłowodowa, a także przepusty pod przeszkodami terenowymi, pod drogami oraz studnie kablowe. W związku z tym, że producent rur zabrania ich układania w niskich temperaturach i przy opadach śniegu w lutym prace musiały zostać wstrzymane.

- Do zrobienia pozostało niespełna 10% wykopów, trwa wyposażanie 60 obiektów, gdzie dokonuje się przyłączenia paneli końcowych Internetu szerokopasmowego - mówi rzeczniczka Urzędu Miasta, Katarzyna Wołczańska.

Termin zakończenia prac przesunięto na koniec czerwca.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Internet domowy bez limitu Internet domowy bez limitu

Ruszają jastrzębskie aukcje WOŚP Ruszają jastrzębskie aukcje WOŚP

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
Mały znawca08.06.2013 20:15

"Znawca" ma rację, to co opowiada rzeczniczka to bzdury. Inwestycja nie ma szans zakończyć się do końca czerwca. Ciekawe jaką wymówkę usłyszymy na koniec czerwca. I kiedy będą poprawione byle jak naprawione chodniki.
Jakoś w trakcie procedury przetargowej UM stał na stanowisku, że nie przewiduje się przedłużenia terminu wykonania prac, a teraz jakoś można go wydłużyć. Proponuję redakcji zainteresować się również okolicznościami przetargu na te prace. Szczególnie proponuję zapytać dlaczego został unieważniony pierwszy przetarg, kto w nim złożył oferty i na jaką kwotę. A potem porównać to z drugim przetargiem...

Marek10.05.2013 14:44

Dajcie spokój Janeckiemu, chłop jeździ po świecie, szuka inwestorów, a nawet turystów chce ściągnąć do miasta a wy mu głowę zawracacie takimi pierdołami.

Znawca09.05.2013 20:51

Rzecznika UM twierdzi, że inwestycja wykonana jest w 90%. Ciekawe dlaczego z ziemi wystają cienkie niebieskie i pomarańczowe rury? To oznacza, że światłowodów jeszcze nie ma. Widziałem jak je spawali tylko w jednym miejscu. Tak, światłowody się spawa specjalnymi urządzeniami. Widziałem dwa dni temu jak koło urzędu kopali kanał żeby położyć rury. A przemierzenie światłowodów, a wybudowanie serwerowani, a uruchomienie całości. To nie jest w 90% wykonana inwestycja. Może w 90% zakopane są wszystkie rury. Czyli inwestycja jest wykonana w 60%. Pracuję przy takich sieciach i wiem co mówię. Jerzy ma rację.: Czy będziemy mieli jako mieszkańcy jakiś tani dostęp do tej szybkiej sieci, czy tylko urzędnicy stworzą dla siebie wydajną sieć ? Chciałbym przeczytać odpowiedź osoby z UM. Może być pani rzecznik, byle mówiła prawdę.

Jerzy09.05.2013 12:56

Kolejny brak kompetencji urzędników. Nie orientowali się, że w podczas mrozów nie można układać rur. Jak o nich świadczy zaskoczenie zimą? Pewnie z tym zjawiskiem się nie spotkali. Gdzie jeszcze zostaną popełnione błędy. Wiem, że serwerownia ma powstać w budynku MOSiR na bardzo niskim parterze. Te pomieszczenia były kilka razy zalewane. Ostatnich czasach burze są bardzo gwałtowne, krótkimi z ulewami przekraczającymi normy kilkumiesięcznych opadów. Czy całkiem prawdopodobne zalanie serwerowni jej nie uszkodzi? Czy urzędnicy wzięli to pod uwagę? Wątpię. Koszty naprawy mogą sięgnąć kosztów nowych urządzeń. Urzędnicy powinni pomyśleć zanim znów popełnią potężny błąd, który będzie nas mieszkańców kosztował ogrom pieniędzy. Poza tym: Sieć ma służyć urzędowi. Będzie też dzierżawiona. Czyli mieszkańcy z niej nie skorzystają prócz hot spotów, które nie są aż tak bardzo przydatne.A może umowy z dzierżawcami wymuszą tani dostęp do szybkiej sieci internetowej nam wszystkim. Dostęp do internetu, to dostęp do natychmiastowej ogromnej wiedzy.
Proszę o wyjaśnienia kogoś kompetentnego. Pani rzecznik UM albo się nie orientuje albo celowo nas okłamuje.

Gość08.05.2013 13:47

Będzie szok w urzędzie, jak stracą dofinansowanie z UE.

Gość08.05.2013 12:44

jak się robi przetarg w październiku na roboty ziemne i przychodzi zima i mróz (zdziwienie) to tak potem jest. Dlaczego przetarg nie odbył się np na początku roku żeby firma mogła pracować wiosną , latem i jesienia , kiedy nie ma mrozów? Tymczasem ta ekipa władzy wszysttkie przetargi przygotowuje na jesień. Czy wszystkie inwestycje muszą mieć opóźnienie w naszym mieście Panie Prezydencie?

Gość07.05.2013 22:16

Hallo to ja,
Pędzę do Ciebie światłowodem.
Ty wiesz mam do przebycia długą drogę.
Hallo to ja, hallo to ja...

Pokaż wszystkie opinie (15)