Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
15 maja 2013

Jarosław Zagórowski: "Europa nie chce węgla"

Jarosław Zagórowski: "Europa nie chce węgla"
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Prezes JSW, Jarosław Zagórowski, stwierdził, że w Europie i Polsce nie idzie się w kierunku wydobycia węgla. Poza starym kontynentem trend jest jednak odwrotny.

Podczas kończącego się dziś Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Jarosław Zagórowski, stwierdził, że Unia Europejska nie wspierają wystarczająco rynku węglowego. Również polski rząd nie robi nic w tym kierunku.

- Nie znam dokumentów rządowych wspierających polski węgiel. Wspiera się OZE, wspiera się gaz. Tyle, że nasz gaz w instalacjach przemysłowych nie ma wsparcia, a gaz z rosyjskiej rury wsparcie ma. Widać, że tego węgla w Polsce nikt nie chce. Stąd nie ma chyba w Polsce perspektyw dla rozwoju górnictwa - zaznaczył prezes Zagórowski.

W 2011 przychody węgla sprzedawanego w Polsce wyniosły 41,3%, w 2012 zmniejszyły się o blisko 6%. Dlatego od kilku lat Jastrzębska Spółka Węglowa aktywnie poszukuje rynków zbytu m.in. w Indiach czy Brazylii.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Europie. Mimo kryzysu gospodarczego i zmniejszeniu cen na rynku węglowym, JSW postanowiło efektywność wydobycia, co przełożyło się na zwiększenie produkcji.

Zobacz też: JSW: 145 mln zł zysku w pierwszym kwartale

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
znafca17.05.2013 17:45

Bo pomarańczowego nikt nie chce p. zagórowski :)))) hehehehe

hejka16.05.2013 21:37

haha, koszt produkcji energii z atomu może i tani, ale koszt budowy... no cóż, Polski na to nie stać i tyle.

a16.05.2013 9:32

Adam, zorientuj się jaki jest koszt wybudowania takiej elektrowni atomowej. Dobrze, że wspomniałeś o Francji, bo ona byłą najbardziej za wprowadzeniem tego paktu klimatycznego, a to dlatego że francuskie firmy zarobią na sprzedaży technologi i będą stawać w przetargach na budowę. Wszystkie kraje robią coś pod siebie, tylko my wszystko przyjmujemy z pokorą.

Adam16.05.2013 8:21

Szanowny A, elektrownie atomowe produkują najtańszy prąd, Przykładem jest Francja. JSW powinna pracować jednak nad dopracowanie technologii zgazowania węgla i zagospodarowaniem metanu. Polski węgiel jest w tej chwili ze względu na cenę niekonkurencyjny, sytuacje pogarszają roszczeniowe stado działaczy związkowych.

hejka15.05.2013 22:03

Do tych wszystkich paneli słonecznych też się dopłaca - za zamontowanie. Nie dołoży wam państwo ani UE do zakupu n.p. węgla do pieca, ale do paneli - tak. A dokładają to z naszej wspólnej kasy. Nie pozwalają na rozbudowę elektrowni tradycyjne, a trwonią forsę na panele.

a15.05.2013 21:42

budowa i utrzymanie + paliwo do takiej elektrowni atomowej wyjdzie nas drożej niż płacenie kar za nadmierną emisję CO2. Węgiel dalej będzie głównym surowcem energetycznym w Europie, tylko że jeśli zaniedbamy swój przemysł na rzecz rzekomej ochrony środowiska będziemy go importować z Australii, która tylko na to czeka. Straci na tym nasz przemysł czyli my wszyscy

Gość15.05.2013 21:18

nie ma się co zastanawiać. lobby "zielonej energii" jest mocne w europie. nic na to nie poradzimy...

Pokaż wszystkie opinie (21)