Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
29 maja 2013

Zagórowski: "Widmo zamykania kopalń jest realne"

Zagórowski: "Widmo zamykania kopalń jest realne"
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Sprawa sześciodniowego tygodnia pracy w kopalniach dalej się toczy. Głos zabrał prezes JSW który powiedział, że należy zwiększać efektywność, w przeciwnym razie kopalnie mogą być zamykane.

- Sytuacja zmusza również związkowców do innego popatrzenia na firmę. Albo uruchamiamy soboty, żeby się ratować, wydłużamy efektywny czas pracy, sprzętu, ludzi, albo firmy przestaną istnieć - powiedział Jarosław Zagórowski, prezes JSW, w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Według Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozmowy na temat wydłużenia tygodnia pracy do sześciu dni toczą się już od miesięcy. Związkowcy natomiast dementują tę informację, mówiąc że nikt z nimi nie rozmawiał na ten temat.

Jarosław Zagórowski mówi, że problemem jest import węgla do kraju. Polska natomiast nie może wprowadzić ceł importowych ze względu na wspólną politykę unijną.

- Jesteśmy w stanie zatrzymać import tylko poprzez konkurencję kosztową. A więc musimy na tyle dostosować koszty do realiów rynkowych, żeby obronić się przed sprowadzaniem węgla, innych sposobów obrony nie ma (…) Coraz częściej mówi się o zamykaniu kopalń i niestety, to widmo zaczyna być coraz bardziej realne - podkreśla Zagórowski.

W marcu śląskie kopalnie zgromadziły rekordową ilość węgla na hałdach, bo aż 9 mln ton. Wydobycie surowca staje się coraz trudniejsze ze względu na wysokie koszty używania nowych technologii.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (40)
do anonima31.05.2013 18:54

a skad wiesz, ze "większość by nie wytrzymała dwóch dni"? Bo sądzisz, ze jesteś taki wyjątkowy, moze namaszczony przez Boga? Nie kpij sobie, chłopie.

Gość31.05.2013 8:08

Związkowcy pomogą założyć górnikom firmy zajmujące się zbieraniem puszek.

Gość31.05.2013 0:27

jak czytam te komentarze to mi sie chce srac , -wiekszosc z was by chciala by pracowac na kopalni a nie wytrzymalaby 2 dni , nawet jesli zarabiaja te 4k to i tak malo na takie warunki pracy , a komentarze typu pójdą do bierdronki robic sa zbedne -co bedzie to bedzie .... no bez jaj ogarnijcie sie ludzi

Gość30.05.2013 22:47

prezes chce robic tak jak w sprywatyzowanej przez czesko niemiecka spolke kopalni w Czechowicach...6 dni pracy 2 dni wolnego...
..........ale nic z zycia

mały30.05.2013 22:17

A może by zacząć oszczędności od góry, niech dają dobry przykład. Panie Z. a może tak obciąć tak po jednym zerze z waszych wypłat i premii? były by super oszczędności i nikt by nie wspominał o realnym zagrożeniu zamykania kopalń.

jastrzębianin 30.05.2013 21:22

zamkną kopalnie - jastrzębie upadnie tyle w temacie

gierek30.05.2013 19:10

Nie zgadzam się z ..?, gdyż polskiego górnika nie przyjmą do biedronki, jest zbyt slaby i zbyt schorowany.

Pokaż wszystkie opinie (40)