Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 2°-1°
29 maja 2013

Zagórowski: "Widmo zamykania kopalń jest realne"

Zagórowski: "Widmo zamykania kopalń jest realne"
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Sprawa sześciodniowego tygodnia pracy w kopalniach dalej się toczy. Głos zabrał prezes JSW który powiedział, że należy zwiększać efektywność, w przeciwnym razie kopalnie mogą być zamykane.

- Sytuacja zmusza również związkowców do innego popatrzenia na firmę. Albo uruchamiamy soboty, żeby się ratować, wydłużamy efektywny czas pracy, sprzętu, ludzi, albo firmy przestaną istnieć - powiedział Jarosław Zagórowski, prezes JSW, w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Według Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozmowy na temat wydłużenia tygodnia pracy do sześciu dni toczą się już od miesięcy. Związkowcy natomiast dementują tę informację, mówiąc że nikt z nimi nie rozmawiał na ten temat.

Jarosław Zagórowski mówi, że problemem jest import węgla do kraju. Polska natomiast nie może wprowadzić ceł importowych ze względu na wspólną politykę unijną.

- Jesteśmy w stanie zatrzymać import tylko poprzez konkurencję kosztową. A więc musimy na tyle dostosować koszty do realiów rynkowych, żeby obronić się przed sprowadzaniem węgla, innych sposobów obrony nie ma (…) Coraz częściej mówi się o zamykaniu kopalń i niestety, to widmo zaczyna być coraz bardziej realne - podkreśla Zagórowski.

W marcu śląskie kopalnie zgromadziły rekordową ilość węgla na hałdach, bo aż 9 mln ton. Wydobycie surowca staje się coraz trudniejsze ze względu na wysokie koszty używania nowych technologii.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nowoczesna kopalnia - pełny monitoring JSW: Nowoczesna kopalnia - pełny monitoring

Dlaczego doszło do silnego wstrząsu pod ziemią? Dlaczego doszło do silnego wstrząsu pod ziemią?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (40)
do anonima31.05.2013 18:54

a skad wiesz, ze "większość by nie wytrzymała dwóch dni"? Bo sądzisz, ze jesteś taki wyjątkowy, moze namaszczony przez Boga? Nie kpij sobie, chłopie.

Gość31.05.2013 8:08

Związkowcy pomogą założyć górnikom firmy zajmujące się zbieraniem puszek.

Gość31.05.2013 0:27

jak czytam te komentarze to mi sie chce srac , -wiekszosc z was by chciala by pracowac na kopalni a nie wytrzymalaby 2 dni , nawet jesli zarabiaja te 4k to i tak malo na takie warunki pracy , a komentarze typu pójdą do bierdronki robic sa zbedne -co bedzie to bedzie .... no bez jaj ogarnijcie sie ludzi

Gość30.05.2013 22:47

prezes chce robic tak jak w sprywatyzowanej przez czesko niemiecka spolke kopalni w Czechowicach...6 dni pracy 2 dni wolnego...
..........ale nic z zycia

mały30.05.2013 22:17

A może by zacząć oszczędności od góry, niech dają dobry przykład. Panie Z. a może tak obciąć tak po jednym zerze z waszych wypłat i premii? były by super oszczędności i nikt by nie wspominał o realnym zagrożeniu zamykania kopalń.

jastrzębianin 30.05.2013 21:22

zamkną kopalnie - jastrzębie upadnie tyle w temacie

gierek30.05.2013 19:10

Nie zgadzam się z ..?, gdyż polskiego górnika nie przyjmą do biedronki, jest zbyt slaby i zbyt schorowany.

Pokaż wszystkie opinie (40)