Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
12 czerwca 2013

JSW: "Nie interesuje Was los pracowników"

JSW: "Nie interesuje Was los pracowników"
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Sprawa eksploatowania przez Jastrzębską Spółkę Węglową terenów kopalnianych pod Żorami jeszcze się nie zakończyła. JSW wysłała do radnych miasta Żory list, w którym krytykuje ich za negatywną opinię na temat planów spółki.

- Z ubolewaniem przyjęliśmy Waszą negatywną opinię do wniosku Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. dotyczącego zmiany zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Sprzeciwiając się wnioskowi JSW S.A. daliście Państwo sygnał, że nie interesuje Was los pracowników, mieszkańców Żor - pisze w liście JSW.

Niedawno odbyła się debata Rady Miasta Żory na temat eksploatacji złóż przed JSW. Przedstawiciele kopalni nie zostali zaproszeni.

- Niestety, mieszkańcom wciąż wmawia się, że planowana eksploatacja będzie prowadzona pod rynkiem i osiedlami, co też jest niezgodne z prawdą - pisze Zarząd JSW.

Jak mówi Jastrzębska Spółka Węglowa, w związku pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi obszaru planowanej eksploatacji złoża "Żory-Warszowice" została opublikowana mapa okolic z naniesionym obszarem wpływów planowanej eksploatacji górniczej, które mogą wystąpić w roku 2040.

- Przypominamy, że szkody górnicze, które przewidziano na terenie eksploatacji są znikome, niepowodujące widocznych zniekształceń terenu - informuje JSW.

Jak zapowiada Zarząd JSW, spółka nadal będzie przekonywać mieszkańców Żor do podjęcia rozmów w tej sprawie.

Zobacz też: Żory dalej nie chcą zezwolić na wydobycie węgla

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
do 196213.06.2013 19:12

Święte słowa , oraz 1962% prawdy!!! Jakiś kretyn z uporem maniaka powtarza tutaj, że JSW nie jest spółką jastrzębską, tylko państwową. Co z tego, skoro rybniczanie, żorzanie i eswódziacy podkopują nasze domy, a nam JASTRZEBIANOM nie pozwala się kopać pod ich domami. U mnie w moim domu w Ruptawie za kilka lat popękają ściany, bo żorzanie muszą tu mieć pracę?

196213.06.2013 14:56

@ Gość; only
Nikt tutaj nie pisze, że JSW jest nasza - chociaż takie prawo uzurpować sobie można - patrz sama nazwa i patrz gdzie są kopalnie. Najważniejsze jest jednak to, że niszczeje teren pod Jastrzębiem, a nie pod Żorami, a w zasadzie pod żorskimi polami, bo tam chce fedrować kopalnia. Dla jastrzębskich absolwentów szkół nie ma pracy, dla ludzi uczciwie płacących podatki w naszym mieście nie ma pracy, a okoliczne wioski nie dość, że wywożą grube pieniądze z dołu kosztem naszego środowiska i społeczeństwa to nie pozwalają na poszerzanie strefy wydobycia, bo mogą uszkodzić swoje piękne domki wybudowane za pieniądze wywiezione (nie twierdzę, że nieuczciwe zarobione) z jastrzębskich kopalń. Wystarczy wjechać do Żor od strony Szerokiej - zaraz za lasem stoją już szeregi pięknych nowych domków - sądzisz, że ludzie mają kasę na ich wybudowanie ze sprzedaży obwoźnej po wioskach? Większość to górnicy bądź emerytowani górnicy którzy nigdy w Jastrzębiu nie mieszkali i mieszkać nie będą, bo u nas się wali i pękają ściany w domkach, a tam prezydent daje im gwarancje, że będą mieli spokój. JSW powinno wziąć się za tych pracowników - to na pewno wystarczy, żeby prezydent Żor zmienił zdanie otwierając miejsca pracy dla swoich żorzan, a co za tym idzie dla reszty regionu - bez węgla kopalnia nie ma prawa bytu i to powinno wszystkich łączyć, a nie dzielić jak jest teraz.

Gość13.06.2013 11:37

JSW to jest spółka państwowa, a nie nasza, jastrzębska.

burek13.06.2013 10:52

http://www.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_slaskie/portret_wojewodztwa/wojewodztwo_slaskie.pdf 
Patrząc na tabele Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego miejsc pracy wynika jasno że, gdyby nie SWD, SZO, SR, SCI ,to Jastrzebie Zdrój było by "krainą mlekiem i miodem płynącą". Po prostu te miasta zżerają nasze jastrzębskie pieniądze.

only13.06.2013 0:19

w czterech literach (to czy mieszkańcom popękają chałupy) to mają władze Jastrzębia i Pawłowic, które zgodziły się na wydobycie pod terenami Ruptawy, Bzia itd., chociaż ludzie budowali tam domy z przekonaniem, ze te tereny zawsze będą wolne od szkód górniczych. Popatrzcie na Bytom - też było fajnie jak wydobywano pod miastem. A teraz? Węgiel wydobyty, miasto się wali. Emerytowani górnicy wyjechali albo mają przekichane.

only13.06.2013 0:11

ben, nie masz nic do powiedzenia, to nie mów, po co się kompromitujesz? Wam górnikom, cały czas się wydaje, ze jesteście pępkiem świata. Wiecie ile to kosztuje wysiłku zbudować swój własny dom? A wy mówicie, ze można go rozwalic szkodami, bo przecież chcecie zarobić.

styXomaniak12.06.2013 23:23

Władze Żor zgodzą się albo jak dostaną w łape albo przed kolejnymi wyborami :) I niech nie pierdzielą że interesuje ich to czy mieszkańcom popękają chałupy bo tak naprawdę mają to w czterech literach.

Pokaż wszystkie opinie (15)