Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
19 czerwca 2013

Kopex testuje nową maszynę na kopalni JSW

Kopex testuje nową maszynę na kopalni JSW
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

W kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie Ruch Jas-Mos trwają testy Mikrusa - urządzenia, które wykorzystuje nową technologię służącą do eksploatacji cienkich pokładów węgla. Za jego wykonanie i testowanie odpowiada spółka Kopex.

Zazwyczaj polskie kopalnie nie umożliwiają zewnętrznym firmom testowania swoich urządzeń w realnych warunkach panujących na dole. Powodem takiego działania jest fakt, iż każda spółka rozliczana jest z osiąganych wyników. Wszystkie przestoje na ścianach także w ramach testu prototypów to gorszy wynik. Testy nowego kompleksu Mikrus prowadzone są w ścianie, która w normalnych warunkach nie byłaby eksploatowana.

- Przychody z węgla z tej ściany pokrywają koszty jej uzbrojenia i wyzbrojenia. Dla Kopeksu to realne warunki testowe, a nie laboratoryjne. A dla nas sprawdzian urządzenia, które może być konkurencją dla struga - poinformował Zbigniew Pluta, zastępca dyrektora biura produkcji JSW.

Są to ostatnie testy Mikrusa. Następnie czekają go jeszcze ostateczne poprawki. Dzięki temu urządzeniu w ciągu kilku kolejnych lat w kopalniach JSW znaczący procent wydobywanego węgla pochodzić będzie z pokładów cienkich.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
GUŁ20.06.2013 20:20

Hu ha upadnie spolka nam.Jeszcze dwa takie wynalazki to ludzie beda chodzic bez piniedzy a spolka bez wegla no i wkolo jest wesolo.

K G20.06.2013 19:29

Załoga tam pracująca przez te 4 miesiące pracy w tej doświadczalni, straciła już na zarobku całomiesięczną wypłatę. I czym tu się chwalić?! że ludzie są okradani z wypłat, bo kopalnia udostępniła obcej firmie swoich 'niewolników" dla doświadczeń?

pozdro20.06.2013 9:50

ale mi nowinka uuuuuuuuuuuu lubie wiedziec jako pierwszy

górnik19.06.2013 22:53

Ciekawe kto i ile dostał za to testowanie.Jedno jest pewne , na pewno nie byli to testerzy.

Kolega Rolkowego19.06.2013 22:28

Sami się na to zgodziliśmy tylko miało to wyglądać inaczej

ROLKOWY19.06.2013 21:16

A może redakcja napisała by też o tym, że załoga pracująca w tej doświadczalnej ścianie , zarabia średnio 900 zł mniej , niż na normalnych ścianach!!! Poza tym praca w tym kompleksie, to "zajeżdżanie" i wykańczanie człowieka. Ludzie tam pracujący chodzą bez pieniędzy, a wy tu piszecie to co wam zagórowski kazał. NIEŁADNIE, NIE PISAĆ CAŁEJ PRAWDY.

Gość19.06.2013 16:01

Wielka mi nowość poprawiona technologia z przed 30 lat nazywała sie wtedy KRAB

Pokaż wszystkie opinie (8)