Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
26 lipca 2013

JSW wydaje prawie 12 mln złotych na związki

JSW wydaje prawie 12 mln złotych na związki
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W sejmie toczy się dyskusja na temat ograniczenia przywilejów związków zawodowych. Górnictwo to jedna z najbardziej uzwiązkowionych branży. JSW co roku wydaje na związku prawie 12 mln złotych.

Rząd przygotowuje projekt ustawy, która ma ograniczyć przywileje działaczy związkowych. Główną propozycją jest likwidacja etatów związkowych finansowanych przez pracodawców. Pracodawcy nie mieliby również obowiązku zapewnienia siedziby związku na terenie zakładu pracy. Platforma Obywatelska przygotowuje raport, który ma ujawnić jak duże są koszty funkcjonowania związków zawodowych.

W JSW działa 38 związków zawodowych, na które w ostatnim roku spółka wydała 11,6 mln złotych. Większość środków przeznaczanych jest na płace związkowców. Górnictwo i energetyka to najbardziej uzwiązkowione w Polsce branże. Współczynnik uzwiązkowienia w JSW wynosi 115%, co oznacza, że niektórzy pracownicy są zapisani do więcej niż jednego związku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
glon29.07.2013 12:08

a czy to prawda że aby być w zarządzie związków trzeba mieć "niezłą" głowę?

sienko29.07.2013 9:26

Gdyby te 12 milionów podzielić na wszystkich górników w spółce, to nikt by nie musiał jeździć do Warszawy strajkować...

do ed28.07.2013 17:19

"prawie" czyni wielką różnicę- oni mają po prostu za darmo, i nie tylko wczasy. Ale współczynnik uzwiązkowienia 115% w JSW pokazuje, że są bardzo potrzebni i obdarzani wielkim zaufaniem braci górniczej, która im te cuda funduje...Ot górnik zawsze był dobry chłop, ale głuuuuupi...

Zagadka28.07.2013 16:51

Nie pracują, zarabiają dobrze, lepiej niż niejeden dyrektor, a kasę dostają z naszych podatków. Kto to taki?

do darosa28.07.2013 12:14

po cholerę na warszawę, by związkowcy zaś was w chu*a robili, zobaczcie co Duda zrobił, brata się z PiSlamistami, kolejny, który pcha się do koryta i oleje związki jak Śniadek. Związkowcy potrzebują was tylko do swoich celów, a o was zaś w tv powiedzą, że chamy i brudasy ze śląska zadymę, a związkowcy zacierają ręce bo z władzą(wrogami) się jednoczą i dzielą kasą.

ed28.07.2013 11:38

Związki to świetnie działające biura podróży. Podobno wczasy i wycieczki mają prawie za darmo.

związkowiec28.07.2013 10:57

Ja mam tylko 2 mieszkania i 2 auta,to aż tak dużo?

Pokaż wszystkie opinie (33)