Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
13 sierpnia 2013

JSW przeprowadzi redukcję zatrudnienia

JSW przeprowadzi redukcję zatrudnienia
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W czasie prezentacji wyników spółki JSW za II kwartał prezes Jarosław Zagórowski poinformował, że zarząd ma pomysł jak zapobiec skutkom kryzysu. Firma chce wysłać na emeryturę górników, którzy nabyli już takie uprawnienia.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej uprawnienia emerytalne do końca 2013 roku będzie miało 1,2 tysiąca osób. Połowa z nich to osoby, które prawo do emerytury już mają, ale od lat odkładają moment przejścia na nią. Są to przede wszystkim pracownicy dozoru kopalń, zajmujący dobrze płatne stanowiska.

- Nad tą grupą pracujemy, żeby ją dość mocno odchudzić; wiemy, że można to zrobić bez szkody dla firmy i bez szkody dla tych pracowników. Chcemy, żeby dali szansę młodym ludziom, swoim kolegom w tych grupach - powiedział prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

W związku z przejściami na emeryturę nie będzie jednak prowadzony zwiększony nabór nowych pracowników. Pod koniec roku 2013 w JSW ma pracować o 500 osób mniej niż 31 grudnia 2012 roku.

Kolejnym sposobem na poprawienie sytuacji firmy jest zamrożenie płac. Zgodnie z porozumieniem między władzami JSW, a związkami zawartym na lata 2013-2015, płace w firmie powinny, co roku rosnąć o wskaźnik inflacji. Jeśli w 2014 roku nie byłoby podwyżki porozumienie obowiązywałoby o rok dłużej.

 

Już teraz JSW ograniczyła pracę górników w nadgodzinach. Wynika to z faktu, że przy obecnych cenach węgla nie opłaca się wydobywać go w soboty, kiedy koszt tego jest wyższy niż w dni robocze.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

JSW rozważa (znowu) emisję akcji JSW rozważa (znowu) emisję akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (27)
Bolky&Jon17.08.2013 11:47

Emeryci do domu,gazeta i fotel bujany...młodzi mają przez was zdechnąć z głodu???

ed15.08.2013 9:05

Wspaniałe wieści, giełda zareagowała pozytywnie. Jeszcze tylko zabrać przywileje i akcje wrócą do 140.

Mieszkaniec 14.08.2013 15:14

JSW to jeden zakład. Emerytów poprzenosić na inne kopalnie i sami się pozwalniają .

skarbnik kopalni14.08.2013 13:05

Górnik emeryt nie ma żadnej trudnej sytuacji pienięznej!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie blokować miejsca młodym. A jak chcesz robic do do Czech na kopalnie i pracowac do 60 roku zycia

Górnik Zofiówka 14.08.2013 11:02

A może by tak odchudzić otyłe i przepełnione niepotrzebnymi osobami biurowce ? nie wspominając już o samej siedzibie JSW bo za niedługo nie będzie miał kto ni nich robić

górnik14.08.2013 8:22

Niektórzy zostają ze względu na trudną sytuację pieniężną. A są tacy co tylko odliczają dni do emerytury...

lol13.08.2013 23:57

emeryt gorniczy jak chce robic na dole to do lopaty albo do żelaza powinien isc a nie na stolek

Pokaż wszystkie opinie (27)