Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
27 sierpnia 2013

WSS nr 2 przejdzie na własność Jastrzębia?

WSS nr 2 przejdzie na własność Jastrzębia?
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Szpital Wojewódzki w Jastrzębiu zarządzany przez Marszałka Województwa Śląskiego, może przejść na własność miasta. Taką propozycję otrzymał prezydent Jastrzębia-Zdroju. Pomysłu tego jednak nie popiera.

Na początku sierpnia do jastrzębskiego Urzędu Miasta wpłynęła propozycja Wicemarszałka Województwa Śląskiego, Mariusza Kleszczewskiego, o przekazaniu na własność miasta Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2. Prezydent Marian Janecki propozycji nie przyjął.

Marszałek swoją chęć przekazania szpitala na rzecz miasta argumentuje tym, że Jastrzębie-Zdrój nie posiada placówki świadczącej usługi medyczne z zakresu lecznictwa stacjonarnego. Jastrzębski szpital, mimo że znajduje się na terenie naszego miasta, formalnie jest własnością Marszałka Województwa Śląskiego.

Jak mówi prezydent Marian Janecki, przejęcie szpitala nie byłoby korzystne ze względu na możliwe obniżenie prestiżu placówki, która z wojewódzkiej mogłaby się stać powiatową. Co wiązałoby się również z zamknięciem niektórych oddziałów. Kolejnym argumentem przeciw jest fakt, że jeśli szpital kończy rok ze stratą, jego właściciel musi ją pokryć. Jeśli szpital przeszedłby na własność miasta, to ono musiałoby pokryć straty.

Prezydent miasta zapowiada, że miasto nadal będzie pomagało szpitalowi, ale nie chce go przejmować na własność.

- Samorząd systematycznie wspiera WSS nr 2, zakupując na jego użytek sprzęt i aparaturę medyczną. Do chwili obecnej miasto Jastrzębie-Zdrój przeznaczyło na ten cel kwotę blisko 3 milionów złotych - mówi Marian Janecki.

Jastrzębie-Zdrój nie jest wyjątkiem. Podobne propozycje otrzymali prezydenci i starostowie innych miast, na których terenie znajdują się szpitale wojewódzkie.

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Misiek29.08.2013 18:43

Do białego 00 Szkoda ze ty nie umarłeś przy porodzie nie pisał byś głupich komentarzy ten szpital juz tyle ludzi uratowal ze nie zdajesz sobie z tego pojecia przypuszczam ze jestes tepym rylem z kopalni ktory cale zycie przespal na dolei nic robil

krops29.08.2013 15:26

Najlepszy szpital w promieniu 50 km , w którym leczą się ludzie z całego regionu i my jastrzębianie będziemy płacić za leczenia rybnikersa, wodzika i żorka? I tak już Jastrzębie jest okradane przez okoliczne miasta dając pracę dla wszystkich, podczas, gdy jastrzębianie migrują za pracą i miasto przez to się wyludnia.

biały0029.08.2013 7:44

Przecież w tym szpitalu wszyscy umierają po co trzymać takie coś ? Sprzedać go i zrobić hotel robotniczy !! Postawić LPR i wystarczy !!

Marcysia28.08.2013 21:36

Słyszałam, że to już zostało zdementowane. Więc news nieaktualny :).

LO28.08.2013 4:24

warunkiem wydzierżawienia szpitala w Pszczynie na 20 lat prywatnej firmie było zachowanie przez firmę wszystkich oddziałów. I wszystkie istnieją, tyle, że nie mają kontraktów z NFZ. Czyli leczyć się można tylko za prywatne pieniądze, a to są tysiące i nawet dziesiatki tysięcy kosztów. No, ale z NFZ nie opłacało się podpisywać kontraktu.

LO28.08.2013 4:20

w Pszczynie jest szpital całkowicie prywatny, niewykonują specjalistycznych zabiegów (bo to się nie opłaca), a mimo to są zadłuzeni po uszy, takze nie wiem czy wiesz co piszesz.

odpowiedzialny27.08.2013 22:48

No i oby ten krok jak najszybciej nastąpił.

Pokaż wszystkie opinie (14)