Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
3 września 2013

Obchody 33. rocznicy Porozumień Jastrzębskich

Obchody 33. rocznicy Porozumień JastrzębskichZobacz więcej zdjęć
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

3 września, przy kopalni Zofiówka świętowana była 33. rocznica podpisania Porozumień Jastrzębskich. Na uroczystości pojawili się goście z całego regionu.

Około godziny 11:00, pod pomnikiem na placu przy kopalni Zofiówka, upamiętniono podpisanie Porozumień Jastrzębskich. Wśród obecnych znaleźli się: wicemarszałek województwa śląskiego Piotr Spyra, a także przedstawiciele władz miasta, związków zawodowych oraz służb mundurowych. Przemówienie wygłosił przewodniczący Solidarności, Piotr Duda.

- Jesteśmy w tym miejscu w trosce o naszą najnowszą historię. Jesteśmy tu, aby podziękować naszym bohaterom. 33 lata temu górnicy walczyli nie tylko o wolną Polskę, ale także o postulaty robotnicze. Dziś politycy mówią, że te postulaty, które zmieniły się w porozumienia to relikt historii – powiedział Piotr Duda.

3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju, przy kopalni KWK Manifest Lipcowy (dzisiejsza Zofiówka), podpisano porozumienia jastrzębskie. Wśród 21 postulatów znalazły się między innymi żądania, dotyczące wprowadzenia płacy minimalnej i maksymalnej oraz zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych.

W sobotę 7 września na Stadionie Miejskim odbędzie się impreza zaorganizowana z pkazji 33. urodzin NSZZ Solidarność. Wystąpią Agnes'band, Oberschlesien oraz Kultu. Początek o godzinie 16:00.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Przyszłość kopalni i miejsc pracy zagrożona? JSW: Przyszłość kopalni i miejsc pracy zagrożona?

Jastrzębska Spółka Węglowa wydobędzie mniej węgla Jastrzębska Spółka Węglowa wydobędzie mniej węgla

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
ryl03.09.2013 21:33

zamiast kłaść tony kwiatów, wsparlibyście tą kwotą jakieś hospicjum albo dom dziecka!

TUSO 2103.09.2013 15:44

Wielka mi szycha ten Duda. A łazienny z Boryni był ?

Olek03.09.2013 15:41

Pytam przede wszystkim działaczy:Dlaczego po 33 latach komunistyczni oprawcy czują się bezkarni?

gość03.09.2013 14:39

nosz k***** po co ten zadymiasz tutaj? a posel Matusiak byl tez i lizal **** Dudzie?