Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
17 października 2013

Zabytkowy krzyż musis zostać przeniesiony

Figura krzyża przydrożnego, stojącego przy ulicy Stawowej w Bziu, wymaga remontu. Magistrat chce za niego zapłacić, ale najpierw krzyż musi zostać przeniesiony na teren należący do miasta.

Przydrożny krzyż z figurą Chrystusa i Matki Boskiej znajduje się na terenie osoby prywatnej, dlatego jego remont nie może być finansowany ze środków publicznych. Krzyż z XIX wieku wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków, dlatego aby móc go przestawić, potrzebne są dodatkowe ustalenia.

Pierwotnie figura znajdowała się w innym miejscu. W latach 60., w związku z planowaną budową ulicy, znalazła się ona w nowo wyznaczonym pasie jezdni. Została przeniesiona na teren prywatny przez właściciela jednej z sąsiadujących z nią posesji, tak aby uchronić ją przed zniszczeniem.

Teraz trwają rozmowy z obecnym właścicielem terenu, na którym znajduje się krzyż. Urząd Miasta chce przenieść go na grunt należący do miasta, tak aby móc sfinansować prace konserwatorskie. Tylko w ten sposób można uchronić zabytek przed zniszczeniem.

- Stan techniczny i estetyczny krzyża jest rzeczywiście zły, ale wynika to zarówno z jego wieku jak i z dokonywanych doraźnych i niefachowych napraw i malowań. Dlatego tym bardziej uzasadnione jest powierzenie prac konserwatorskich specjalistom z zakresu konserwacji zabytków - informuje Urząd Miasta.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW będzie mieć nową kopalnię JSW będzie mieć nową kopalnię

JSW: Dowiercono się do nowych pokładów węgla JSW: Dowiercono się do nowych pokładów węgla

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Gość18.10.2013 5:45

Dlaczego ja mam płacić jako podatnik za naprawe krzyża a w miescie czeka sie kupe czasu na ważniejsze remonty

Janek17.10.2013 10:58

Jak znam życie koszt to ze 2 mln jak nic. Pilarska z Janeckim już o to zadbają