Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
7 stycznia 2014

Ile do tej pory jastrzębski szpital dostał od WOŚP?

Ile do tej pory jastrzębski szpital dostał od WOŚP?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Przed każdym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mieszkańcy Jastrzębia zastanawiają się czy jakaś część zebranych pieniędzy trafi do jastrzębskiego szpitala. Okazuje się, że sprzętu podarowanego przez WOŚP jest dużo.

W ostatnich latach do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju trafił sprzęt o wartości ponad 850 tysięcy złotych podarowany przez WOŚP. Dane do których udało nam się dotrzeć, obejmują lata 1999-2013.

W tym czasie w jastrzębskim szpitalu pojawiły się m.in. takie urządzenia jak aparat usg, inhalatory, pulsoksymetr, stanowisko resuscytacyjne czy ruchome stanowisko do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka.

Jak mówi szef jastrzębskiego sztabu WOŚP, Marcin Faryna, wartość podarowanego sprzętu jest duża. Biorąc pod uwagę to ile jastrzębianom udało się zebrać podczas finałów organizowanych w naszym mieście, taka współpraca z fundacją Jurka Owsiaka wyszła szpitalowi na dobre.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jak pomóc dziecku, gdy pogotowie nie przyjeżdża? Jak pomóc dziecku, gdy pogotowie nie przyjeżdża?

Wywalczyli podwyżki o 300 zł Wywalczyli podwyżki o 300 zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (10)
krzychu10.01.2014 22:57

SĆIEMA!
III Filar Owsika rośnie!

OJ, BĘDZIE SIE ZBIERAŁO!

hejk09.01.2014 3:22

Acha, to niezły numer - firma Złoty Melon sprzedaje kubki n.p. z logo WOŚP, wielu kupuje myśląc, ze wspiera WOŚP, a tak naprawdę wspiera zwykłą firmę Złoty Melon.

Mieszkaniec08.01.2014 15:08

do gość - rozumiem że ty dajesz krocie na wośp - raz w roku, jesteś niesamowicie z tego dumny i popadasz w zachwyt a krytykujesz ludzi którzy są odmiennego zdania ?

Do gość08.01.2014 12:57

No tak. Nie daje na WOŚP bo daję na Caritas i pomagam cały rok. Ty zapewne dajesz raz do roku i jesteś z tego dumny, prawda?

gość08.01.2014 7:43

jak zwykle najwięcej mają do powiedzenia ludzie którzy nie dają nic na WOŚP

Gość08.01.2014 6:19

firma "złoty melon" jest firmą sprzedającą gadżety związane z WOŚP, czyli koszulki, kubki, płyty dvd z koncertów i ta firma sama zarabia na siebie.

Mieszkaniec07.01.2014 21:34

Pieniądze z WOŚP nie trafiają do chorych dzieci, tylko do "chorych" czyli niedofinansowanych instytucji publicznych, jakimi są szpitale. Działalność charytatywna powinna z definicji trafiać do osób (Caritas = miłosierdzie można okazywać osobom, a nie instytucjom)

WOŚP nie pomaga chorym dzieciom, tylko uzupełnia braki wyposażenia szpitali, odciążając w ten sposób budżet państwa z ustawowego obowiązku zapewnienia opieki zdrowotnej swoim obywatelom z zebranych podatków. Wrzucając pieniądze do puszki płacę podatek drugi raz.

Owsiak tylko za część zebranych pieniędzy (ok. 50%) kupuje sprzęt dla szpitali. Reszta idzie na koszty obsługi imprez i koszty własne fundacji. Można to sprawdzić w sprawozdaniu finansowym fundacji dostępnym w internecie. Nie wszyscy artyści grają za darmo, niektórzy pobierają spore gaże. Fundacja wydaje milionowe kwoty na własną siedzibę, nowe samochody, sprzęt studyjny, tzw. "działania propagatorskie", etaty pracowników itp.

Zgodnie ze statutem fundacji WOŚP, tylko pieniądze z działalności gospodarczej fundacja musi wydać na cele statutowe, czyli ochronę zdrowia. Natomiast pieniądze uzyskane ze zbiórek publicznych, aukcji, darowizn, imprez może legalnie wydać na dowolny cel.

Fundacja WOŚP jest 100% udziałowcem spółki "Złoty Melon", a J. Owsiak jej prezesem. Spółka w przeciwieństwie do fundacji nie musi ujawniać sprawozdania finansowego. Po co istnieje i dlaczego jest ściśle powiązana z WOŚP?

Zebrane pieniądze Owsiak przetrzymuje do jesieni danego roku obrachunkowego na lokatach, a z odsetek (kilka milionów zł), jak twierdzi, organizowany jest Przystanek Woodstock. Nie chcę, aby z moich datków, a nawet odsetek od nich była finansowana impreza pod hasłem "róbta co chceta", na której nie obowiązują żadne zasady moralne, a nieletnia młodzież używa narkotyków i alkoholu. Na każdym Przystanku Woodstock promowana jest sekta Hare Kriszna (ma stałą "wioskę"). Jak wygląda ta impreza można zobaczyć wpisując w YT: Przystanek Woodstock (thanks to www.ojciec-dyrektor.de)

Koszty obsługi WOŚP są bardzo wysokie. Część Owsiak pokrywa z zebranych pieniędzy poważnie uszczuplając kwotę przeznaczoną na zakup sprzętu. Resztę pokrywają np. budżety telewizji publicznej (czas antenowy), budżety miast (en. elektryczna, ochrona policji i straży miejskiej itp.), budżet Obrony Narodowej (np. przelot Owsiaka samolotem F16 w 2010r.) To wszystko są pieniądze z naszych podatków.

Sprzęt dla szpitali kupowany jest bez przetargów, a szpital nie ma wpływu na wybór firmy i negocjację umowy kupna. Sprzęt często stoi nierozpakowany, bo materiały eksploatacyjne do urządzeń są zbyt drogie, lub szpital nie ma pieniędzy na dodatkowy etat dla osoby obsługującej. Są poważne wątpliwości, na jakiej zasadzie wybierane są firmy od których WOŚP kupuje sprzęt.

WOŚP nie jest apolityczna. Przy okazji tej imprezy promują się politycy (szczególnie jednej opcji).

Caritas zbiera rocznie wielokrotnie większą kwotę bez rozgłosu i wydawania publicznych pieniędzy, a pieniądze trafiają do konkretnych potrzebujących osób.

Owsiak otwarcie promuje eutanazję "Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem - eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach" - to jego wypowiedź dla "Dziennika".

Maria Kowalska - niepoprawni.pl


POLECAM TĄ LEKTURĘ

Pokaż wszystkie opinie (10)