Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
Queens Chicken
4 lutego 2014

Misja w Paragwaju wkracza w decydującą fazę

Misja w Paragwaju wkracza w decydującą fazęUczestnicy Misji Paragwaj na lotnisku w Sao Paolo
fot. to-misja.pl

Misja księdza Wojciecha Grzesiaka i lekarzy z Jastrzębia-Zdroju wkracza w najważniejszy etap. Uczestnicy są od kilku dni w Paragwaju. Dziś ruszą przez dżunglę do wioski, w której będą pracować.

- Skoro świt ruszamy do Gran Chaco. Plan: 4:30 Eucharystia. 5:00 Wyjazd - relacjonują uczestnicy wyprawy.

Uczestnicy misji zostaną w rezerwacie indian w Gran Chaco prawdopodobie prawdopodobnie na 5-6 dni. W przeprawie pomoże im paragwajski pracownika Ministerstwa Zdrowia, Dr Pablo Balmaceda. Ciekawostką jest to, że studiował on medycynę w Łodzi i mówi po polsku.

Członkowie misji zakupili już na miejscu potrzebne rzeczy, m.in. duże zapasy wody. Teren na którym pracować będą lekarze i pielęgniarki nękany jest przez powodzie, dlatego zapasy pitnej wody są niezbędne.

Lekarze będą pomagać miejscowej ludności. - Dowiedzieliśmy się, że chorobami które najczęściej gnębią mieszkańców tamtejszego regionu są nadciśnienie tętnicze (co związane jest z częstym używaniem soli i dietą ubogą w warzywa), choroby pasożytnicze i różnorakie zespoły bólowe - czytamy na stronie to-misja.pl.

W misji medycznej bierze udział 5 osób z Jastrzębia. Są to dr Grażyna Adamek, pielęgniarki Marta Wdowczyk, Barbara Dziak, oraz ksiądz Wojciech Grzesiak (kapelan szpitala) oraz ksiądz dziekan Marek Ziętek. Pielęgniarki oraz lekarz pracują na co dzień w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju. Do misji dołączyły jeszcze dwie inne lekarki, spoza naszego miasta. 

Członkowie misji jadą do Paragwaju na własnych urlopach i za własne pieniądze. To jedna z trzech takich misji w Polsce.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Dziękujemy nauczycielom za wędrówki w nieznane" "Dziękujemy nauczycielom za wędrówki w nieznane"

Rada Nadzorcza JSW zleciła kontrolę w spółce Rada Nadzorcza JSW zleciła kontrolę w spółce

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
Krystyna P.31.05.2014 7:26

Sprostowanie: Ministrem Zdrowia Paragwaju jest Antonio Barrios, dr Pablo Balmaceda pracuje w Ministerstwie w Departamencie d/s Zdrowia Indian.

Gość04.02.2014 20:33

urlopach i za własne pieniądze - dobe

sandal04.02.2014 13:07

fajne sandałki