Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
4 lutego 2014

Misja w Paragwaju wkracza w decydującą fazę

Misja w Paragwaju wkracza w decydującą fazęUczestnicy Misji Paragwaj na lotnisku w Sao Paolo
fot. to-misja.pl

Misja księdza Wojciecha Grzesiaka i lekarzy z Jastrzębia-Zdroju wkracza w najważniejszy etap. Uczestnicy są od kilku dni w Paragwaju. Dziś ruszą przez dżunglę do wioski, w której będą pracować.

- Skoro świt ruszamy do Gran Chaco. Plan: 4:30 Eucharystia. 5:00 Wyjazd - relacjonują uczestnicy wyprawy.

Uczestnicy misji zostaną w rezerwacie indian w Gran Chaco prawdopodobie prawdopodobnie na 5-6 dni. W przeprawie pomoże im paragwajski pracownika Ministerstwa Zdrowia, Dr Pablo Balmaceda. Ciekawostką jest to, że studiował on medycynę w Łodzi i mówi po polsku.

Członkowie misji zakupili już na miejscu potrzebne rzeczy, m.in. duże zapasy wody. Teren na którym pracować będą lekarze i pielęgniarki nękany jest przez powodzie, dlatego zapasy pitnej wody są niezbędne.

Lekarze będą pomagać miejscowej ludności. - Dowiedzieliśmy się, że chorobami które najczęściej gnębią mieszkańców tamtejszego regionu są nadciśnienie tętnicze (co związane jest z częstym używaniem soli i dietą ubogą w warzywa), choroby pasożytnicze i różnorakie zespoły bólowe - czytamy na stronie to-misja.pl.

W misji medycznej bierze udział 5 osób z Jastrzębia. Są to dr Grażyna Adamek, pielęgniarki Marta Wdowczyk, Barbara Dziak, oraz ksiądz Wojciech Grzesiak (kapelan szpitala) oraz ksiądz dziekan Marek Ziętek. Pielęgniarki oraz lekarz pracują na co dzień w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju. Do misji dołączyły jeszcze dwie inne lekarki, spoza naszego miasta. 

Członkowie misji jadą do Paragwaju na własnych urlopach i za własne pieniądze. To jedna z trzech takich misji w Polsce.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Smog to nie tylko kominy. Również samochody Smog to nie tylko kominy. Również samochody

JSW rozważa (znowu) emisję akcji JSW rozważa (znowu) emisję akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
Krystyna P.31.05.2014 7:26

Sprostowanie: Ministrem Zdrowia Paragwaju jest Antonio Barrios, dr Pablo Balmaceda pracuje w Ministerstwie w Departamencie d/s Zdrowia Indian.

Gość04.02.2014 20:33

urlopach i za własne pieniądze - dobe

sandal04.02.2014 13:07

fajne sandałki