Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
7 lutego 2014

Co dalej z autobusami? PKM-owi grozi upadłość

Co dalej z autobusami? PKM-owi grozi upadłość
fot. jastrzebieonline.pl

Ostatnio coraz głośniej mówi się o niepewnej sytuacji Przedsiębiorstwa Komunikacja Miejskiej, które obsługuje autobusy w Jastrzębiu. Jak teraz wygląda jego sytuacja?

W tym roku Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej kończy się umowa na świadczenie usług komunikacyjnych na terenie naszego miasta. MZK rozpisał przetarg, w którym udział wzięło PKM, należące do MZK. Mimo, że złożyło najkorzystniejszą ofertę, nie będzie świadczyć usług. Inna firma biorąca udział w przetargu zgłosiła do Krajowej Izby Odwoławczej, że zaproponowana przez PKM cena jest "rażąco niska". KIO uznała te uwagi za słuszne. Od tej decyzji PKM już się odwołało.

W trakcie całej sprawy wyszło na jaw, że jeśli PKM nie wygra przetargu, może ogłosić upadłość. Okazało się, że od kilku lat przedsiębiorstwo notuje straty. W 2012 roku było to około 500 tys. zł, a w 2013 już około 900 tys. zł. Przez kilka lat PKM mogło stracić około 5 milionów złotych.

Radny Roman Foksowicz (PO) jest oburzony tym, że wielokrotnie składał interpelację z prośbą o udzielenie informacji o stanie finansowym PKM. Odpowiedź jednak nie została mu udzielona, tłumacząc, że miasto nie ma takiej możliwości prawnej. Dopiero teraz informacje o złym stanie PKM wyszły na jaw.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sprawdź czy dojedziesz do szkoły, pracy Sprawdź czy dojedziesz do szkoły, pracy

MZK wypowiada umowę firmie Warbus MZK wypowiada umowę firmie Warbus

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (31)
Trup11.02.2014 9:45

Tu jest silne lobby Kłosoka. Ich konsorcjum przekroczyło wartość zamówienia i miasto musi im dopłacić 10mln wiecej w przypadku odrzucenia oferty PKM. Jeżeli po odrzuceniu oferty PKM nie uniewarznią przetargu i wybiora pacanów to bedzie wszystko jasne. Wejda odpowiednie służby i wyprowadzą panów nie na taczkach a w kajdankach.

szkoda mi już słów10.02.2014 22:22

Upadłość lub likwidację PKM musi zgłosić właściciel, czyli MZK. Ciekawe jak utrzyma obiekty. Chyba się kroi następna podwyżka biletów. Jak wejdzie przewoźnik w stylu Kłosok lub Pawelec z Pacanowa będzie jak w Wałbrzychu. Kierowcy zatrudnieni na umowy śmieciowe - niezgodnie z przepisami - za minimalną płacę, w stylu cieszcie się bo dajemy wam pracę. Zastanawia mnie, że MZK nie zdaje sobie sprawy, że wkrótce przestanie istnieć. Ile już gmin wystąpiło z tego związku? Odpowiem - większa część. A czemu? MZK to tylko pośrednik zbierający od gmin kasę na organizację komunikacji miejskiej. Działa żeby z tych pieniędzy mieć na jak najwyższe pensje dla siebie. Przewoźnikom daje pieniądze za gołe wozokilometry. Reszta to ich zysk. Dodać należy przychody z mandatów i niekorzystne dla przewoźników umowy. Konstruuje je w ten sposób, żeby jak najwięcej pieniędzy spływało na jego konto. Zarobki w MZK są porównywalne do urzędników w Urzędzie Miasta. Jako właściciel PKM MZK nigdy nie pomagało odziedziczonemu przedsiębiorstwu. Odkąd powstało robi wszystko, żeby PKM przestało istnieć. Biurem MZK w Jastrzębiu zarządza nie kto inny tylko przedstawiciel miasta Żory - Benedykt Lanuszny. Nasze władze są bierne. Co Zarząd MZK wymyśli tak jest. Warto zwrócić uwagę, że w Zarządzie MZK zasiada nie kto inny tylko wiceprezydent naszego miasta - Krzysztof Baradziej. W Jastrzębiu nie ma już kolei, PKM od 1976 roku obsługuje miasto i okolice. Za chwilę miasto czeka taki sam scenariusz jak w Wodzisławiu. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co. Tylko pytanie, kto ma w tym interes. Tylko przykro, że mieszkańcy nie odróżniają tych dwóch instytucji. MZK to niepotrzebna czapa ? wyssie wszystko co się da ze swojego przedsiębiorstwa. Ale czy włodarze miasta w końcu się obudzą?

,,,09.02.2014 9:31

Na kursach do Cieszyna by zarobili, jeździłem busem kiedyś to za Zebrzydowicami były już przepełnione. Ale oni tam nie myślą w tym PKM.

Justynka09.02.2014 8:44

Bardzo dobrze,każda inna firma przewozowa będzie lepsza niż ta,syf w autobusach,niemili kierowcy,oszczędzający na klimatyzacji i ogrzewaniu!I te ceny biletów jak w Warszawie...

browar09.02.2014 1:28

nic tu sie nie dzieje miasto sypialnia żadnych pomysłów na rozwój rynku nie ma fajnego kina nie ma ani basenu , marzy mi sie kolej ale wątpie że uda sie zrobić porządnej galerii nie ma tylko same kurniki

Gość09.02.2014 0:15

UPADEK FIRMY TO ZASLUGA mzk.

kryska z pkm08.02.2014 22:17

całe szczęście wreszcie moloch pkm upadnie tyle lat finansowany przez miasto, co do tych fachowców co tu piszą ,należało by się aby ktoś przeprowadził kontrolę wydatków pkm za ostatnie lata dyrektorów pkm chyba poniosło. Jakiś nawiedzony pisze że mzk zablokował kursy do cieszyna czy karwiny pkm jest spółka może sam takie połączenia robić bez mzk więc po co tu pisać takie głupoty ze wszystkiemu winne mzk. zarzadzanie pkm tu jest problem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż wszystkie opinie (31)