Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
21 lutego 2014

Historyczne połączenie trzech jastrzębskich kopalni

Historyczne połączenie trzech jastrzębskich kopalni
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Zakończyło się drążenie przekopu łączącego kopalnie Ruch Zofiówka z Ruchem Jas-Mos. Kopalnia zespolona Borynia-Zofiówka-Jastrzębie stała się pierwszą tego typu w Europie.

Połaczony zakład jest najprawdopodobnije jedyną kopalnią trzyruchową na Starym Kontynencie, której ruchy są połączone podziemnymi wyrobiskam.

W 2009 roku połączono korytarzem Borynię z Zofiówką. - Teraz, zjeżdżając pod ziemię, na przykład szybem w Ruchu Borynia, można wyjechać na powierzchnię szybem Ruchu Zofiówka lub Jas-Mos - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

W miejscu historycznego połączenia obu ruchów spotkali się dyrektor kopalni zespolonej, naczelni inżynierzy obu ruchów, dyrektor inwestycji kopalni zespolonej, przedstawiciele wykonawców oraz brygada PRG Intergwarek.  

Prace nad połączeniem obu Ruchów rozpoczęto w roku 2009 i prowadzone były równocześnie od strony Ruchu Jas-Mos i Ruchu Zofiówka. Do wyznaczonego punktu połączenia obu ruchów trzeba było wydrążyć prawie trzy kilometry nowego przekopu. Od strony Zofiówki wydrążono ponad 2000 metrów, a od Jas-Mos - 850 metrów.

- Z ociosu wydobywało się dużo wody. Właściwie przez cały czas trzeba było ją odpompowywać. To była ciężka praca w trudnych warunkach, ale na szczęście udało się uniknąć większych opóźnień - powiedział Zbigniew Matuszek, sztygar oddziałowy PRG Intergwarek.

Nowy przekop łączy wyrobiska na poziomie - 600 w Jas-Mos-ie i 900 na Zofiówce. Wyrobisko będzie główną drogą odstawy urobku na Ruch Zofiówka.

 - Teraz w przekopie łączącym zostaną zabudowane przenośniki taśmowe o szerokości taśmy 1200 m. Zakładamy, że do końca roku 2015 cały urobek z Jas-Mos-u będzie transportowany do Ruchu Zofiówka. To umożliwi wyłączenie z procesu technologicznego zakładu przeróbczego Ruchu Jas-Mos - wyjaśnia Czesław Kubaczka, dyrektor kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

Podziemne połączenie trzech kopalni to zamknięcie kolejnego etapu inwestycji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kolejnym etapem jest modernizacja zakładu przeróbczego w Ruchu Zofiówka. Do końca 2016 roku zakład przeróbczy ma być gotowy na przejęcie urobku z wszystkich trzech ruchów.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

JSW rozważa (znowu) emisję akcji JSW rozważa (znowu) emisję akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
eReR25.02.2014 21:28

Niejeden w brązowym hełmie ma magistra.

hayer25.02.2014 16:46

Skoro to taki wielki wyczyn to moje pytanie brzmi dlaczego na Ruchu Borynia ciągnie się urobek z poz 900 na 713. Ilość taśm - zużycie energii, roboczo-dniówki - a mówimy ile to górnik pracuje nie szukając prawdziwych oszczędności. Zamiast zlikwidować poziom,oszczędność znaczna jeżeli chodzi o wentylację, szybowy nie musi się martwić o zbiornik oraz oszczędności wymienione powyżej.

Pan InformatorPan Informator24.02.2014 16:12

@dave, obie formy są poprawne.

dave24.02.2014 15:51

chyba "kopalń"

szczałowy22.02.2014 17:04

1200m szerokość taśmy to jakie to wyrobisko ? ;o

Alek22.02.2014 16:39

Dwóch nadsztygarów po studiach i już jest więcej wykształconych ludzi :) Mówię tutaj o rylach po zawodówkach. Czy jak wolicie - "zawoduwkah" :)

Do 21.02.2014 17:5522.02.2014 8:03

To widać, to słychać, to czuć.

Pokaż wszystkie opinie (18)