Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
24 lutego 2014

Miasto zachęca do segregowania śmieci

Miasto zachęca do segregowania śmieci
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Niedługo najprawdopodobniej zmniejszy się stawka opłaty za gospodarowanie odpadami w sposób selektywny. W ten sposób miasto chce zachęcić do segregowania śmieci.

Aktualne stawki to 12 zł i 9 zł (na jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość). Pierwsza kwota dotyczy odbioru śmieci ogólnych, druga to odpady segregowane. Nowe stawki to 14 zł oraz 7 zł. Jak tłumaczy prezydent, niższa stawka za odpady zbierane selektywnie powinna zachęcić mieszkańców do ich segregowania.

- Zmieniając wysokość stawek chcemy zachęcić mieszkańców do selektywnego zbierania odpadów, a duża rozpiętość między jedną a drugą stawką opłaty powinna być do tego impulsem. Po pół roku funkcjonowania systemu dysponujemy też wiedzą, która pozwoliła nam na przeanalizowanie ilości odbieranych odpadów komunalnych i kosztów ponoszonych z tytułu odbioru i zagospodarowania odpadów - mówi prezydent miasta Marian Janecki.

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni będę głosować nad ustawą, która prowadzi zmienione stawki. Jeśli radni zgodzą się na przyjęcie uchwały, będzie ona obowiązywać od 1 kwietnia.

Segregowanie odpadów jest dla miasta ważne również z powodu obowiązku jaki ciąży na gminie. Według prawa, ma ona osiągnąć minimum 14% odzysków z odpadów.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zbierają niepotrzebne choinki świąteczne Zbierają niepotrzebne choinki świąteczne

Będą kontrole składowisk odpadów w mieście? Będą kontrole składowisk odpadów w mieście?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
do a26.02.2014 20:42

Brakuje bo wedle przepisu kosze musi sobie zapewnić sam mieszkaniec czyli My na domkach sami a wam na osiedlach spółdzielnie - walić do nich niech Wam dadzą i tyle. Po staremu kosze się kupowało samemu na domkach a osiedlowe (ale zależy od spółdzielni) dawał komunalnik.

a26.02.2014 14:28

Prawda jest taka, że opłata za śmieci jest obecnie dużo wyższa niż była przed wprowadzenem ustawy, a z segregowaniem jak było tak jest nadal. Przy moim bloku od chyba 2 lat brakuje pojemnika na papier. Spalił się i tyle. Nowego niestety nie ma. Pozostałe pojemniki przeważnie przepełnione. Większość śmieci ląduje w zwykłych śmietnikach. Wywozem śmieci zajmuje się ta sama firma co przed ustawą. Wcześniej płaciliśmy 4zł/os obecnie 9zł/os. A co się niby zmieniło??? Ta sama firma, te same brudne pojemniki na śmieci. Przy niektórych blokach brak pojemników na odpady segregowane. Tylko stawka wyższa za wywóz.

do ?26.02.2014 12:12

Ci z domków co was tak to boli maja wystawki i UM zabiera im smieci wielkogabarytowe za DARMO z pod samego płotu więc niepisz głupot a co do żarówek sklepy to odbieraja jest małe zdziwko jak czcesz oddać świetlówkę w OBI babki z informacji niewiedzą co z tym zrobić .

?25.02.2014 22:39

najśmiesdzniejsze, że spalone żaróki i inny syf ląduje w lesie dzięki tej tuskowej ustawie, bo teraz ci z domków nie mogą wrzucić żarówki albo starej wykładziny do kontenere tylko wozić to w odpowiednie miejsce, mimo dużych opłat mają ponosić jeszcze koszty dowozu starej żarówki albo płacić kary. Więc wrzucają to do rowu

Maria25.02.2014 17:36

Co z tego że ja segreguje skoro dużo sąsiadów tego nie robi a płacimy wszyscy w bloku po 10zł od osoby?Z tym segregowaniem i kosmicznymi opłatami to największa porażka tego miasta!Ja mam 4 dzieci i za całą rodzinę płace co miesiąc 60zł!!!A śmietniki i tak cały czas pełne i syf że aż się patrzyć nie chce.Płacimy więcej a syf gorszy...

Gość25.02.2014 14:38

żeby efektem nie było spalanie tego co nie posortowane w piecu

Andrzej 24.02.2014 23:34

Dlaczego niektórzy rani rozsiewają nienawiść do radnego Tarasiewicza, że ten był na komisji bezpieczeństwa przeciwko obniżkom za śmieci jak jest podwyżka? Kilka domków jednorodzinnych korzysta kosztem blokowisk? Czy zmiana stawki z 12 na 14 złociszów to obniżka?

Pokaż wszystkie opinie (14)