Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
24 lutego 2014

Miasto zachęca do segregowania śmieci

Miasto zachęca do segregowania śmieci
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Niedługo najprawdopodobniej zmniejszy się stawka opłaty za gospodarowanie odpadami w sposób selektywny. W ten sposób miasto chce zachęcić do segregowania śmieci.

Aktualne stawki to 12 zł i 9 zł (na jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość). Pierwsza kwota dotyczy odbioru śmieci ogólnych, druga to odpady segregowane. Nowe stawki to 14 zł oraz 7 zł. Jak tłumaczy prezydent, niższa stawka za odpady zbierane selektywnie powinna zachęcić mieszkańców do ich segregowania.

- Zmieniając wysokość stawek chcemy zachęcić mieszkańców do selektywnego zbierania odpadów, a duża rozpiętość między jedną a drugą stawką opłaty powinna być do tego impulsem. Po pół roku funkcjonowania systemu dysponujemy też wiedzą, która pozwoliła nam na przeanalizowanie ilości odbieranych odpadów komunalnych i kosztów ponoszonych z tytułu odbioru i zagospodarowania odpadów - mówi prezydent miasta Marian Janecki.

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni będę głosować nad ustawą, która prowadzi zmienione stawki. Jeśli radni zgodzą się na przyjęcie uchwały, będzie ona obowiązywać od 1 kwietnia.

Segregowanie odpadów jest dla miasta ważne również z powodu obowiązku jaki ciąży na gminie. Według prawa, ma ona osiągnąć minimum 14% odzysków z odpadów.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Nie wyrzucajcie odpadów remontowych do śmietnika Nie wyrzucajcie odpadów remontowych do śmietnika

Pracownik firmy zbierającej odpady został ranny Pracownik firmy zbierającej odpady został ranny

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
do a26.02.2014 20:42

Brakuje bo wedle przepisu kosze musi sobie zapewnić sam mieszkaniec czyli My na domkach sami a wam na osiedlach spółdzielnie - walić do nich niech Wam dadzą i tyle. Po staremu kosze się kupowało samemu na domkach a osiedlowe (ale zależy od spółdzielni) dawał komunalnik.

a26.02.2014 14:28

Prawda jest taka, że opłata za śmieci jest obecnie dużo wyższa niż była przed wprowadzenem ustawy, a z segregowaniem jak było tak jest nadal. Przy moim bloku od chyba 2 lat brakuje pojemnika na papier. Spalił się i tyle. Nowego niestety nie ma. Pozostałe pojemniki przeważnie przepełnione. Większość śmieci ląduje w zwykłych śmietnikach. Wywozem śmieci zajmuje się ta sama firma co przed ustawą. Wcześniej płaciliśmy 4zł/os obecnie 9zł/os. A co się niby zmieniło??? Ta sama firma, te same brudne pojemniki na śmieci. Przy niektórych blokach brak pojemników na odpady segregowane. Tylko stawka wyższa za wywóz.

do ?26.02.2014 12:12

Ci z domków co was tak to boli maja wystawki i UM zabiera im smieci wielkogabarytowe za DARMO z pod samego płotu więc niepisz głupot a co do żarówek sklepy to odbieraja jest małe zdziwko jak czcesz oddać świetlówkę w OBI babki z informacji niewiedzą co z tym zrobić .

?25.02.2014 22:39

najśmiesdzniejsze, że spalone żaróki i inny syf ląduje w lesie dzięki tej tuskowej ustawie, bo teraz ci z domków nie mogą wrzucić żarówki albo starej wykładziny do kontenere tylko wozić to w odpowiednie miejsce, mimo dużych opłat mają ponosić jeszcze koszty dowozu starej żarówki albo płacić kary. Więc wrzucają to do rowu

Maria25.02.2014 17:36

Co z tego że ja segreguje skoro dużo sąsiadów tego nie robi a płacimy wszyscy w bloku po 10zł od osoby?Z tym segregowaniem i kosmicznymi opłatami to największa porażka tego miasta!Ja mam 4 dzieci i za całą rodzinę płace co miesiąc 60zł!!!A śmietniki i tak cały czas pełne i syf że aż się patrzyć nie chce.Płacimy więcej a syf gorszy...

Gość25.02.2014 14:38

żeby efektem nie było spalanie tego co nie posortowane w piecu

Andrzej 24.02.2014 23:34

Dlaczego niektórzy rani rozsiewają nienawiść do radnego Tarasiewicza, że ten był na komisji bezpieczeństwa przeciwko obniżkom za śmieci jak jest podwyżka? Kilka domków jednorodzinnych korzysta kosztem blokowisk? Czy zmiana stawki z 12 na 14 złociszów to obniżka?

Pokaż wszystkie opinie (14)