Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
1 kwietnia 2014

Nie będzie przyjęć do JSW. To nie żart

Nie będzie przyjęć do JSW. To nie żart
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

JSW nie będzie przyjmować już nowych pracowników. Zatrudnienie odbywać się będzie teraz przez spółkę-córkę. Jak mówi prezes JSW, wszystko przez związki zawodowe.

Od teraz górnicy, którzy będą chcieli pracować w kopalniach, będą zatrudniani poprzez "JSW Szkolenia i Górnictwo", spółkę którą założyła JSW. Na takie rozwiązania wpadł zarząd spółki z Jastrzębia. Jak tłumaczył prezes Jarosław Zagórowski, to było ostateczne wyjście, bo wcześniej związki zawodowe nie chciały pozwolić na jakiekolwiek zmiany w umowach o pracę. Wcześniejsze regulaminy płacowe zostały utworzone 30 lat temu i nie odpowiadają dzisiejszym czasom.

- Musimy obniżyć koszty pracy. Związki zawodowe nie dały nam wyjścia - powiedział prezes JSW, podczas wtorkowej konferencji.

Nie oznacza to jednak, że nowi pracownicy będą zarabiać mniej. Pensja ma pozostać na podobnym poziomie, zmienią się natomiast przywileje. Odejdzie m.in. 14-nastka, a także dodatkowe ręczniki i mydła. Nie będzie też deputatu węglowego, który rocznie wynosi około 200 mln złotych. Z przywilejów pozostanie tylko Barbórka. Pracownicy, którzy już mają już podpisane umowy, zachowają dotychczasowe przywileje.

Decyzja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, została podyktowana chęcią racjonalizacji kosztów oraz nie najlepszą sytuacją na rynku węglowym. Przypomnijmy, że 2 lata temu cena węgla koksowego wynosiła około 300 dolarów, a w tym roku to już tylko 140 dolarów. Zarząd chciał wprowadzać zmiany dotyczące umów o prace powoli, ale związki zawodowe nie akceptowały propozycji JSW.

- Brak zgody związków zawodowych na jakiekolwiek zmiany korzystne dla firmy, spowodowało, że zostaliśmy przymuszeni do ograniczenia do minimum przyjęć na dotychczasowych zasadach, które generują dla Spółki ogromne koszty, co w konsekwencji zagraża stabilności finansowej firmy - informuje JSW.

Od tej pory wstrzymane będą przyjęcia do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nowi pracownicy będą zatrudniani przez "JSW Szkolenia i Górnictwo".

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW zapłaciła 1,4 mld zł do budżetu państwa JSW zapłaciła 1,4 mld zł do budżetu państwa

JSW zanotowała wzrost kosztów JSW zanotowała wzrost kosztów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (92)
Mama27.11.2014 9:01

Wiecie państwo jak to czytam to zastanawiam się dlaczego ludzią sprawia przyjemność obrażanie innych mój mąż pracował przez 12 lat w prywatnej firmie w między czasie starał się o przyjęcie na kopalnie ,więc jeśli ktoś chce przacować na kopalni droga wolna .Anie obrażajmy się nawzajem bo mój 8 letni syn pyta mamo dlaczego ten pan pani obrażają tatę i tak brzydko mówią na górników.

True08.10.2014 0:00

Jest dwóch farmerów w Ameryce jeden z wielkim gospodarstwem rolnym drugi z ledwo co prosperującym . Co robi ten drugi ? A no wszystko by dorównać temu pierwszemu . A co zrobił by polak ? Wszystko by ten pierwszy tego nie miał ! Taka prawda chora Polska mentalność !!!!!

quba05.04.2014 21:42

Bardzo dobrze!!! BRAWO!!!! koniec z przywilejami typu 14staka zyski itp itp czy ktoś kto robi u prywaciarza dostaje jakieś dodatki do wypłaty takie jak na kopalniach cały kraj ********* na to żeby ryle mieli. DOŚĆ TEGO !!

taki ja 04.04.2014 15:31

Piszeciie taki bajki jak byscie mogli pracowac na kopalni za chocby 2000 to z pocalowaniem reki wzieli taka prace a nie siedziec na bezrobociu

gierek04.04.2014 13:02

Brawo Panie Prezesie. Koniec okradania polskiego społeczeństwa. Od 50 lat kraj dopłaca do górnictwa, a wcześniej wybudowało im te kopalnie. Polski górnik to słabeusz .

ELA04.04.2014 10:51

MASAKRA!!!! kiedy strajk????

a04.04.2014 10:28

To typowe obejście prawa, każdy sąd obali ten nowy twór, byle tylko szybko związki podjęły działania w tym kierunku, tylko jak czytam wpis "górnika z kwk" obawiam się, że może to być za późno, nawet PIP podważył kiedyś takie działanie dotyczyło to jednak dużej sieci handlowej, obecnie trwa postępowanie sądowe.

Pokaż wszystkie opinie (92)