Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
8 kwietnia 2014

Jastrzębski wynalazek nagrodzony w Moskwie

Jastrzębski wynalazek nagrodzony w Moskwie
fot. Rafał Hetman / jastrzebieonline.pl

Latarka dla niewidomych opracowana przez Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego i Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu-Zdroju otrzymała nagrodę w Moskwie.

Wynalazek jastrzębskich uczniów otrzymał Grand Prix w kategorii „Najlepszy wynalazek twórczości naukowej i technicznej młodzieży” Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes 2014”.

Urządzenie ma ułatwić sobom niewidzącym poruszanie się w pomieszczeniach zamkniętych i w przestrzeni otwartej. Za pomocą odpowiednich sygnałów dźwiękowych użytkownik informowany jest o przeszkodzie, która znajduje się w obszarze poruszania, natomiast częstotliwość sygnałów określa odległość od przeszkody.

Autorami projektu są Krzysztof Smyczek, Zbigniew Pałasz, Paweł Górzyński, Tomasz Krzysztofik, Tomasz Kropiwnicki i Sławomir Kozok.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uczniowie, którzy nie będą wagarować dostaną pieniądze Uczniowie, którzy nie będą wagarować dostaną pieniądze

Uczniowie chcą specjalnego pokoju relaksacyjnego Uczniowie chcą specjalnego pokoju relaksacyjnego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
jaś11.04.2014 21:05

W tej szkole się dzieje!!!!
przed kim wybór, niech się nie waha....

Josef11.04.2014 11:29

nagroda dla autorów to dyplomy, ale w pdf, gratulacje

Artór09.04.2014 9:30

@joe: Zgadza się, mój ironiczny komentarz był tylko odpowiedzią na głupotę 'gościa'. To bardzo dobrze, że młodzi ludzie chcą robić coś, co może pomóc innym. Strasznie irytuje mnie jednak debilizm innych internautów.

Sam nie jestem za PiS'em, bo to to samo co PO, tylko inaczej ubrane. W życiu jednak nie przyszłoby mi do głowy wypisywać podobne pierdoły nt. Kaczyńskiego.

abigail09.04.2014 6:12

Wielkie uznanie dla uczniów i kadry tej szkoły !!!!!!

Alicja08.04.2014 21:37

Tak dobra i oblegana szkoła, z tyloma międzynarodowymi osiągnięciami, a budynek nieremontowany od lat (jak widać na zdjęciu elewacja wręcz straszy), o basenie nie wspominając. Jakie jeszcze trzeba mieć zasługi, żeby UM nie lekceważył???

joe08.04.2014 20:46

Ludzie, zamiast wyrazy uznania dla twórców to skaczecie sobie do partyjnych gardeł - każde dobro chcecie zniweczyć. Prawdziwi Polacy mają gdzieś waszych liderów i wasze podejście.
Chwała młodym wynalazcom

Artór08.04.2014 14:47

Całe szczęście, że rządzi liberalna i postępowa platforma obywatelska.

Pokaż wszystkie opinie (8)