Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
15 kwietnia 2014

Protest: "Zatrudnienie obiecali, młodych okłamali"

  • Protest: "Zatrudnienie obiecali, młodych okłamali"
  • Protest: "Zatrudnienie obiecali, młodych okłamali"
  • Protest: "Zatrudnienie obiecali, młodych okłamali"
  • Protest: "Zatrudnienie obiecali, młodych okłamali"
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

We wtorek 15 kwietnia przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej pojawili się absolwenci szkół górniczych. Protestowali przeciwko wstrzymaniu zatrudnień do JSW.

Grupa około 200 absolwentów szkół górniczych chciała wyrazić swój sprzeciw przeciwko wstrzymaniu zatrudnień do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górnicy nadal będą przyjmowani, ale do spółki-córki "JSW Szkolenie i Górnictwo", a nie bezpośrednio do JSW. To pozbawi nowych pracowników części przywilejów.

- Nikt nie będzie już zatrudniany do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Absolwenci nie mogą tu być wyjątkiem - mówiła rzecznik JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Związek popiera, ale nie wspiera

Na pikiecie pojawił się również Piotr Szereda, przewodniczący związku zawodowego Solidarność 80 z kopalni Jas-Mos. I choć krytycznie wypowiadał się na temat nowych umów, to związek nie mógł wesprzeć protestujących.

- Formalnie takiej akcji nie możemy wesprzeć, bo jednak ci młodzi ludzie nie są członkami związki, ani pracownikami JSW - mówił Piotr Szereda.

JSW nie wywiązuje się z obietnic

W całej sprawie chodzi o umowę między szkołami a JSW (umowę w imieniu szkół zawarł samorząd). Kilka lat temu spółka zgodziła się zatrudniać absolwentów jastrzębskich klas górniczych. Wszystko jednak się zmieniło na początku kwietnia, kiedy JSW ogłosiła wstrzymanie zatrudnień. Niedoszli górnicy o tym fakcie mieli się dowiedzieć z mediów. 

- Umowy były podpisywane z samorządami w dobrej wierze. Niestety sytuacja w ciągu 2 lat bardzo się zmieniła. Ceny węgla spadły o ponad 50%. Nie stać nas w tej chwili na zatrudnianie takiej ilości pracowników z tak obszernymi przywilejami - mówiła rzeczniczka JSW.

Jak zapewnia spółka, zarobki nie będą się znacząco różniły od tych, które otrzymują pracownicy JSW. Nowozatrudnieni zostaną pozbawieni przywilejów - 14-nastki i deputatu.

Do tej pory do nowej spółki "JSW Szkolenia i Górnictwo" zgłosiło się 2000 osób, chcących podjąć w niej pracę.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW zanotowała wzrost kosztów JSW zanotowała wzrost kosztów

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (54)
górnik18.04.2014 17:40

A gimnazjalistów się mami gwarancją zatrudnienia.
Każdemu się wydaje, że będzie pracował w górnictwie.
Niestety to już koniec :(

do palanta o ksywie gość18.04.2014 16:31

jak tu zamkną kopalnie to twoja zagrzybiała żonka nie będzie miała pracy w żadnym sklepie bo kto będzie kupował ten towar palancie za.....y!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gość17.04.2014 23:04

grube miliony to wydają przede wszystkicm na górników, którzy jeszcze podburzeni przez związki pikietują i robią czarny PR firmie.,

Staś17.04.2014 12:39

Na siatkarzy wydają co roku grube miliony a dla młodych nie mają kasy na obiecane 14-stki i węgiel!

Gość17.04.2014 9:08

Katowicki Holding Węglowy ma 10 mld zadłużenia, a wy chcecie żeby kopalnie na siłę zatrudniały? Zrozumcie, że nie ma zapotrzebowania na węgiel, zwłaszcza na węgiel w takiej cenie. Już 30% węgla wykorzystywanego w energetyce pochodzi z importu, bo jest po prostu tańszy.

Saper17.04.2014 7:07

Niech podzękują związkowcom bo to oni do tego doprowadzili

Łukasz16.04.2014 23:12

Ja nie rozumiem górników, skoro jest duży popyt na pracę w górnictwie, to cena spada, wysokość wynagrodzeń powinien regulować wolny rynek, tak jak w przypadku innych branż, a nie walka o zarobki krzykami i groźbami. Jak nie chą robić za niższe wynagrodzenie, to na ich miejsce znajdą się inni proste, tak powiedziałby ci prywaciarz, a z niebezpieczeństwem też przesadzacie, codziennie ginie jakiś kierowca zawodowy w Polsce i nikt nie płacze, że to taki niebezpieczny zawód, a przywilejów też nie mają. Ja z kolei robię na śmieciuwce za 2000zł i za 4500zł bardzo chętnie bym poszedł na kopalnię, choć uważam, że to na prawdę za dużo jak dla niewykwalifikowanego robotnika, no chyba, że zrezygnujecie z emerytur 25lat, dlaczego całe społeczeństwo ma dopłacać do waszych emerytur. Uwolnić cło na węgiel, wtedy nikt nie kupi polskiego węgla - najdroższy w Europie!!!

Pokaż wszystkie opinie (54)