Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
13 maja 2014

Każdy jastrzębianin może zostać dawcą szpiku

  • Każdy jastrzębianin może zostać dawcą szpiku
  • Każdy jastrzębianin może zostać dawcą szpiku
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W sobotę, 24 maja w Jastrzębiu-Zdroju będzie można się zarejestrować jako dawca szpiku kostnego i komórek macierzystych. Inicjatywie kibicuje i pomaga jastrzębianka, Marzena Erm, która sama czeka na dawcę.

13 maja odbyła się konferencja prasowa na temat akcji organizowanej przez Fundację DKMS, która zajmuje się rejestracją dawców szpiku i komórek macierzystych. Organizatorzy zapowiedzieli, że 24 maja w Kinie Centrum od będzie można zgłosić się jako dawca.

Na konferencji obecna była również 26-letnia jastrzębianka, Marzena Erm, która zmaga się z nowotworem. Lek, który udało się kupić dzięki pomocy m.in. mieszkańców Jastrzębia, nie daje pewności, że całkowicie wyzdrowieje. Nadzieją jest przeszczep szpiku. Marzena wciąż czeka na dawcę. Jak mówi, akcja organizowana w naszym mieście to nadzieja nie tylko dla niej, ale i dla wielu innych osób. W Polsce bowiem, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę i jedyną szansę na przeżycie jest przeszczep szpiku.

- Dopiero teraz zdaję sobie sprawę, z tego jaki to jest ogromny stres czekać na dawcę, czy on się znajdzie czy nie. Dla tych osób to jest tak na prawdę wyrok śmierci - mówi Marzena Erm.

Akcja rejestracji potencjalnych dawców odbędzie się 24 maja w Kinie Centrum, od godziny 9:00 do 15:00. Zarejestrować może się każdy w wieku 18-55, ważący minimum 50 kg i nie mający znacznej nadwagi. Osoby, które nie mogą przyjść danym dniu, mogą zarejestrować się na stronie dkms.pl.

Jak mówi Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS, istnieją dwa sposoby na pobranie komórek macierzystych. Pierwszy to pobranie ich z krwi - niebolesny i przypominający zwykłe oddanie krwi zabieg. Drugi to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej - nieco bardziej skomplikowany, ale równie bezbolesny.

Zobacz ulotkę akcji

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Polub i udostępnij
Czytaj też

W szkole można uratować życie W szkole można uratować życie

Niedługo koncert "Twój szpik, moje życie" Niedługo koncert "Twój szpik, moje życie"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (20)
Gość24.05.2014 21:33

jejku , a ja chciałam się zarejestrować i myślałam, że to będzie w niedzielę :( kiedy następna taka akcja w naszym mieście ??

mufa18.05.2014 0:07

Ponad dwa lata temu oddałam szpik z krwi obwodowej.Najpierw przeprowadzono mi serię badań następnie dostałam czynnik wzrostu który brałam w postaci zastrzyków podskórnych przez cztery dni i dopiero później mogłam oddać komórki macierzyste.Zabieg całkowicie bezbolesny , a satysfakcja? No cóż mój biorca wrócił całkowicie do zdrowia czy może być coś piękniejszego? pozdrawiam i namawiam wszystkich do ŚWIADOMEGO rejestrowania się

Ada16.05.2014 20:34

Pani Marzena zbierała na leki,a na podróżowanie po Gruzji i Armenii pieniądze ma.

Gość16.05.2014 0:12

przez brak chodników to już ze dwie osoby zginęly, tak, Janecki, przez ciebie już dwie osoby zginęły.

mufa15.05.2014 23:28

hebdu oby Tobie szpik nie był nigdy potrzebny.....

Gość15.05.2014 23:24

Oddałam komórki macierzyste z krwi obwodowej i potwierdzam słowa Marzeny.Przez cztery dni dostawałam czynnik wzrostu w postaci podskórnych zastrzyków które sama sobie wykonywałam.Oddanie komórek macierzystych nic nie boli !!!! Mój biorca ma się dobrze całkowicie wrócił do zdrowia.Dlatego apeluję o zapisywanie się bo cóż jest piękniejszego od podarowania życia?

ad14.05.2014 22:03

Czy ktoś, kto w dzieciństwie przeszedł żółtaczkę typu A też może się zgłosić?

Pokaż wszystkie opinie (20)