Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
16 maja 2014

JSW: Pierwszy kwartał ze stratą 90 mln zł

JSW: Pierwszy kwartał ze stratą 90 mln zł
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowała pierwszy kwartał 2014. Sytuacja nie jest dobra. Spółka zanotowała stratę prawie 90 milionów złotych.

W okresie od stycznia do marca tego roku ceny węgla w JSW spadły o 5,3% w stosunku do poprzedniego kwartału. Lepiej sytuacja miała się w segmencie węgla koksowego. Tam tona węgla staniała tylko o 1 USD, przy spadku 5 USD węgla energetycznego. To przełożyło się na niższy wskaźnik EBITDA, który wyniósł 210,3 mln zł. To aż o 38% mniej niż w czwartym kwartale 2013 roku.

W pierwszym kwartale grupa JSW wyprodukowała 3 177,7 tys. ton węgla. To o 9% mniej niż w poprzednim kwartale, co wynikało ze specyfiki zalegania złoża. W 2014 roku spółka chce zwiększyć wydobycie powyżej 13,6 mln ton. Produkcja koksu była wyższa o 1,6% niż w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

- Chcemy, aby w tym roku produkcja węgla koksowego przekroczyła 10 milionów ton. Nie mamy wątpliwości, że ten rok dla całej branży górniczej będzie okresem wyzwań, ale i rozstrzygnięć. Dlatego konsekwentnie rozbudowujemy bazę zasobową i dążymy do zwiększenia efektywności, aby móc jak najszybciej i w jak największym stopniu skorzystać, gdy nadejdzie lepsza koniunktura - mówi Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (22)
typ20.05.2014 21:43

czekam aż prokuratura zajmie się śledztwem w sprawie kupna zadłużonej kopalni chociaż JSW sama przynosi straty

do Jon19.05.2014 8:35

A ty taki pewny jesteś? masz fach w ręku że tak piszesz?

Jon18.05.2014 19:57

Jeszcze trochę i kopalnie zbankrutują :) Ciekawe co wtedy Ci po "zawodufkah" zrobią? Bo nigdzie Was nie będą chcieli.

.18.05.2014 19:15

....

Gość18.05.2014 11:24

Zmniejszyć zatrudnienie o 1%, zwłaszcza, że wydobycie spada i będzie zysk.

Ciekawski17.05.2014 16:43

Wytłumaczcie mi jedno. Wszyscy narzekają na związki zawodowe, że dużo pieniędzy na nie idzie. Skoro tak się narzeka na związki to po co wszyscy się do nich zapisują? Czy nie umarłyby śmiercią naturalną jeżeli nikt by do nich nie należał? I problem związków byłby z głowy.

Tadeusz17.05.2014 11:14

Jastrzębie-Zdrój 15.05.2014 r.


Jastrzębska Spółka Węglowa S.A
Prezes Zarządu
Jarosław Zagórowski

Po zapoznaniu się z decyzją J.S.W. PW 0770-24/14 przekazaną Dyrektorom jednostek w dniu 13.05.2014 r. dotyczącą zmian sposobu realizacji wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy przysługujący Emerytom i Rencistom za rok 2014.
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działaniom Pana Prezesa,nie udała się Panu zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu dla pracowników J.S.W. S.A.,to postanowił Pan uderzyć w Emerytów i Rencistów,bez jakichkolwiek konsultacji ze Związkami Zawodowymi Emerytów i Rencistów działających w J.S.W. S.A.
Informujemy Pana Prezesa,że potrafimy skutecznie walczyć o swoje prawa i nie pozwolimy Panu na zrealizowanie podjętej decyzji.
Oczekujemy,że wypłata za ekwiwalent będzie zrealizowana zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ze stroną Związkową J.S.W. S.A. dotyczy terminów wypłat Maj i Październik każdego roku.
Oświadczamy,że w razie braku reakcji z Pana strony na nasz protest i wycofanie podjętej decyzji z dnia 13.05.2014 r. podejmiemy działania w obronie naszych praw-przeciwko arogancji Zarządu J.S.W. S.A. i Pana jako Prezesa.
Jednocześnie zwracamy się do wszystkich Związków Zawodowych przy J.S.W. S.A. o poparcie naszego słusznego protestu.
Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna
NSZZ ?Solidarność?
Emerytów i Rencistów przy J.S.W. S.A.
Przewodniczący:
Zbigniew Jaskólski "

Pokaż wszystkie opinie (22)