Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
18 lipca 2014

120. rocznica urodzin bohatera z Szerokiej

120. rocznica urodzin bohatera z Szerokiej
fot. Maciej Gucik / UM Jastrzębie

Z okazji 120. rocznicy urodzin Henryka Sławika, 16 licpa została odprawiona uroczysta msza św. w kościele w Szerokiej. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządu województwa i miasta, dyplomacji, duchowieństwa i wielu innych zasłużonych gości.

Henryk Sławik jest bohaterem Trzech Narodów - polskiego, żydowskiego i węgierskiego, jednym z największych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Henryk Sławik w 1944 roku został stracony podczas II wojny światowej w Mauthausen za tworzenie dla Żydów z Polski nowych dokumentów z polsko brzmiącymi nazwiskami.

Po uroczystości została odsłonięta tablica upamiętniająca postać bohatera z Szerokiej. Przypomnijmy, że rok 2014 jest w województwie śląskim rokiem Henryka Sławika - taką uchwałę podjął 18 listopada 2013 roku Sejmik Województwa Śląskiego. 

- Oddał życie za swojego przyjaciela Józsefa Antalla. Dlatego ten człowiek powinien tutaj mieć swoje miejsce przy kościele, gdzie był ochrzczony, gdzie nieopodal się urodził i być zapamiętany po wsze czasy - powiedział doradca prezydenta miasta, Franciszek Piksa.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Na grobach bohaterów Na grobach bohaterów

Jastrzębianie oddali hołd Sławikowi i  Antallowi Jastrzębianie oddali hołd Sławikowi i Antallowi

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
hejk20.07.2014 19:18

Pomnik takiemu człowiekowi należałoby postawić, a nie tylko tablicę na cmentarzu. Wstyd dla wladz miasta. Tym bardziej, ze Katowice tablicę już dawno ufundowały w centrum miasta.