Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
25 sierpnia 2014

Dobiegli do Mauthausen i uczcili pamięć Sławika

Dobiegli do Mauthausen i uczcili pamięć SławikaZobacz więcej zdjęć
fot. UM Jastrzębie

Sztafeta pokoju, który wyruszyła z naszego miasta kilka dni temu, dobiegła w minioną sobotę do Mauthausen. Celem było upamiętnienie Henryka Sławika, jastrzębianina, który w czasie II wojny światowej pomógł wielu Żydom.

Uczestnicy sztafety przebiegli 462 kilometry do austriackiego obozu w Mauthausen. Na miejscu biegaczy przywitali m.in. przedstawiciele ambasady, władz województwa śląskiego i miasta Jastrzębie-Zdrój, Polonii, harcerze. W kilku miejscach na terenie obozu, jak również przy krematorium w Gusen zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Henryk Sławik, pochodzący z Szerokiej jastrzębianin, pomógł w czasie II wojny światowej wielu Żydom. Wyrabiał dla nich dokumenty z polsko brzmiącymi nazwiskami. Został za to powieszony w obozie w Mauthausen. Pośmiertnie otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogliśmy tego dokonać i w sposób sportowy podziękować Henrykowi Sławikowi za te wszystkie rzeczy, które ­uczynił dla świata. Szczególnie w tym trudnym czasie, kiedy pokój jest tak bezcenny, my mieliśmy na ustach cały czas hasło "pokój", co zresztą jest napisane na pałeczkach - powiedział Augustyn Jakubik, uczestnik sztafety biegowej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miasto ogłosi konkurs na pomnik Miasto ogłosi konkurs na pomnik

Na grobach bohaterów Na grobach bohaterów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Gość25.08.2014 13:53

Za ściągnięcie koszulki w tak szczególnym biegu powinna być dyskwalifikacja ale możemy wybaczyć tym razem i prosić o rozwagę .Pozdrawiam serdecznie.

uczeń25.08.2014 11:50

Kinasiewicz mógłby kupić sobie nowy garnitur, bo w tym uczył historii już 20 lat temu