Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
25 sierpnia 2014

Dobiegli do Mauthausen i uczcili pamięć Sławika

Dobiegli do Mauthausen i uczcili pamięć SławikaZobacz więcej zdjęć
fot. UM Jastrzębie

Sztafeta pokoju, który wyruszyła z naszego miasta kilka dni temu, dobiegła w minioną sobotę do Mauthausen. Celem było upamiętnienie Henryka Sławika, jastrzębianina, który w czasie II wojny światowej pomógł wielu Żydom.

Uczestnicy sztafety przebiegli 462 kilometry do austriackiego obozu w Mauthausen. Na miejscu biegaczy przywitali m.in. przedstawiciele ambasady, władz województwa śląskiego i miasta Jastrzębie-Zdrój, Polonii, harcerze. W kilku miejscach na terenie obozu, jak również przy krematorium w Gusen zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Henryk Sławik, pochodzący z Szerokiej jastrzębianin, pomógł w czasie II wojny światowej wielu Żydom. Wyrabiał dla nich dokumenty z polsko brzmiącymi nazwiskami. Został za to powieszony w obozie w Mauthausen. Pośmiertnie otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogliśmy tego dokonać i w sposób sportowy podziękować Henrykowi Sławikowi za te wszystkie rzeczy, które ­uczynił dla świata. Szczególnie w tym trudnym czasie, kiedy pokój jest tak bezcenny, my mieliśmy na ustach cały czas hasło "pokój", co zresztą jest napisane na pałeczkach - powiedział Augustyn Jakubik, uczestnik sztafety biegowej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Na grobach bohaterów Na grobach bohaterów

Jastrzębianie oddali hołd Sławikowi i  Antallowi Jastrzębianie oddali hołd Sławikowi i Antallowi

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Gość25.08.2014 13:53

Za ściągnięcie koszulki w tak szczególnym biegu powinna być dyskwalifikacja ale możemy wybaczyć tym razem i prosić o rozwagę .Pozdrawiam serdecznie.

uczeń25.08.2014 11:50

Kinasiewicz mógłby kupić sobie nowy garnitur, bo w tym uczył historii już 20 lat temu