Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
29 sierpnia 2014

Jastrzębianin pomógł odnaleźć zaginionych alpinistów

Jastrzębianin pomógł odnaleźć zaginionych alpinistów
fot. Robert Cebula / UM Jastrzębie

Pod koniec lipca alpinista z Jastrzębia, Marian Hudek, pomagał w akcji ratunkowej mającej odnaleźć dwóch zaginionych alpinistów w górach Pamir. 28 sierpnia za dobrą postawę został odznaczony przez prezydenta miasta.

- W nocy z 19 na 20 lipca 2014 r. pan Marian Hudek, po zdobyciu szczytu i powrocie do obozu trzeciego (6100m), ruszył na poszukiwanie dwóch zaginionych członków naszej wyprawy. Udało mu się ich odnaleźć, a następnie zorganizował skuteczną pomoc w celu sprowadzenia ich do obozu trzeciego – mówi prezes Annapurna Klub, Robert Rozmus.

Członkowie akcji ratowniczej nie szczędzą słów uznania dla jastrzębianina, który wykazał się dużymi umiejętnościami i chęcią pomocy.

- To była kwestia gigantycznego szczęścia, że udało się ich odnaleźć. Opatrzność nad nimi czuwała. Na tych wysokościach człowiek raczej nie ma szans przeżyć w nocy, kiedy nie jest do tego wcześniej przygotowany – wyjaśnił Marian Hudek.

Marian Hudek jest dwudziestym Polakiem, który zdobył Mount Everest i dziewiątym, który zdobył tzw. Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Jest też członkiem Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego. Za kilka dni wyrusza na kolejną wyprawę. Tym razem jego celem będzie Shisha Pangma w Himalajach.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Gdzie znaleźć świąteczny spokój? Może w Tatrach? Gdzie znaleźć świąteczny spokój? Może w Tatrach?

Jastrzębianin zginął w Tatrach przysypany lawiną Jastrzębianin zginął w Tatrach przysypany lawiną

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Ludwig Biernacki31.08.2014 19:19

"za dobrą postawę " śmieszna ocena takiej postawy. Marian Hudek ryzykował swym życiem. Określenie "dobra postawa"jest tak kiepskim określeniem, jak nazwanie tego co napisał powyższą notatkę "kiepskim pismakiem". To autor beznadziejnych tekstów.

jojo30.08.2014 1:32

że co? Że janeckiemu zrobił dobrze? To wspaniale