Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
3 września 2014

Minęły już 34 lata. Dziś rocznica porozumienia

Minęły już 34 lata. Dziś rocznica porozumieniaZobacz więcej zdjęć
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

3 września mija 34. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Przy kopalni Zofiówka odbyła się oficjalna uroczystość. To również okazja do świętowania urodzin śląsko-dąbrowskiej Solidarności. 

Obchody rozpoczęły się w Jastrzębiu o godzinie 9:00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, gdzie została odprawiona msza święta. Później, o godzinie 11:00 uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka, gdzie złożyli i wysłuchali przemówień.

- 34 lata temu, tak i teraz, po raz kolejny trzeba pokazać solidarność. Żeby górnikom z Jastrzębia, Katowickiego Holdingu i Kompanii Węglowej uświadomić, że wszyscy razem możemy nie dopuścić do tego co nad nami wisi. To nie jest tak, jak mamią nas niektóre media, że związki zawodowe i Solidarność są odpowiedzialni za zapaść górnictwa. Nie wierzcie w to - mówił Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego wspaniałego zrywu, ale także za to, że odważyli się w tych trudnych czasach stanąć na czele protestów i brać w nich udział - mówił przewodniczący Solidarności, Piotr Duda.

Urodziny Solidarności będą obchodzone również 14 września na stadionie miejskim. Wystąpią wtedy Mesajah, Poparzeni Kawą Trzy oraz Sylwia Grzeszczak.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Nowy Level jastrzębskiego górnictwa Nowy Level jastrzębskiego górnictwa

Anna Hetman - przewodniczącą Stowarzyszenia Gmin Górniczych Anna Hetman - przewodniczącą Stowarzyszenia Gmin Górniczych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
Były górnik06.09.2014 17:59

Byłem w tym strajku i go dobrze pamiętam. Zagrożenie, prawdziwą solidarność nie tylko na kopalniach. Dzisiejsi działacze NSZZ "S" nie powinni podszywać się pod tą pierwszą SOLIDARNOŚĆ, bo tylko udają, że w niej są. Przedtem Krzaklewski a teraz Duda. Po co ich zaproszono na te uroczystości. Co oni mieli z tym wspólnego!

Gość04.09.2014 12:17

Zawodowi związkowcy, na dożywotnich etatach, pokazują solidarność z robolami. Oczywiście tylko przy okazji rocznic.

Górnik03.09.2014 19:43

Piotr Duda jak zwykle okłamywał i stroił się w cudzie piórka. To wstrętne.