Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
16 października 2014

Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi

  • Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi
  • Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi
  • Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi
  • Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Radni zdecydowali o postawieniu pomnika Henryka Sławika, bohatera z Jastrzębia. Taką wolę radni wyrazili podczas uroczystej sesji rady miasta, która odbyła się 15 października w Domu Zdrojowym. Jeszcze nie wiadomo kiedy i gdzie powstanie pomnik.

Radni spotkali się w Domu Zdrojowym by podjąć uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika, który honorować będzie postać jastrzębianina. Podczas sesji Rady Miasta młodzież z Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sławika w Jastrzębiu zaprezentowała program artystyczny, a były ambasador Polski na Węgrzech, Grzegorz Łubczyk, wygłosił wykład.

Henryk Sławik jest bohaterem Trzech Narodów - polskiego, węgierskiego i żydowskiego, jednym z największych "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". W 1944 roku został powieszony w niemieckim obozie zagłady Mauthausen-Gusen za wieloletnią opiekę na Węgrzech nad tysiącami polskich uchodźców, za pomoc w przerzutach żołnierzy z przyjaznych Węgier do tworzonej we Francji armii gen. Władysława Sikorskiego oraz za skuteczne ratowanie Żydów z Polski.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Prezydent bez zmian. Rada przemeblowana Prezydent bez zmian. Rada przemeblowana

Nowy skład Rady Miasta Nowy skład Rady Miasta

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
słowik19.10.2014 20:02

Jeżeli on taki zasłużony dla żydów to dlaczego żydzi nie postawią mu pomnika?

Gość17.10.2014 5:04

Polacy to taki naród, który lubi stawiac pomniki. Najlepsza forma pamięci jest aktywne działanie na rzecz potrzebujących, jak robił to pan Henryk. Jest tyle potrzeb, a tu stanie kamienny pomnik. I znowu będziecie przecinac wstęgi i puszyc sie do kamer. Nie tak powinna byc pojmowania pamięć o wielkim człowieku.

Jozek16.10.2014 19:41

Stawiajcie pomniki a chodniki dalej będą do maprawy

do Janek16.10.2014 17:05

żaden kandydat nie ma nic sensownego do zaproponowania, przecież problemów jest multum i co? I jedyne co mają kandydaci do pokazania to swoje facjaty i... kolejne obrazki OWN :DDDD

Janek16.10.2014 15:36

Nie ma to jak kampania przed wyborami na pierwszym planie największe nieroby w tym mieście cała śmietana pisiorów i wspólnoty z naczelnym nierobem Janeckim. Dość jego prymitywnych rządów 12 lat stagnacji Jastrzębia idźmy do wyborów i zmieńmy ich dla nich nie ma miejsca już tu w Jastrzębiu