Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
16 października 2014

Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi

  • Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi
  • Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi
  • Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi
  • Postawią pomnik Henrykowi Sławikowi
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Radni zdecydowali o postawieniu pomnika Henryka Sławika, bohatera z Jastrzębia. Taką wolę radni wyrazili podczas uroczystej sesji rady miasta, która odbyła się 15 października w Domu Zdrojowym. Jeszcze nie wiadomo kiedy i gdzie powstanie pomnik.

Radni spotkali się w Domu Zdrojowym by podjąć uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika, który honorować będzie postać jastrzębianina. Podczas sesji Rady Miasta młodzież z Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sławika w Jastrzębiu zaprezentowała program artystyczny, a były ambasador Polski na Węgrzech, Grzegorz Łubczyk, wygłosił wykład.

Henryk Sławik jest bohaterem Trzech Narodów - polskiego, węgierskiego i żydowskiego, jednym z największych "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". W 1944 roku został powieszony w niemieckim obozie zagłady Mauthausen-Gusen za wieloletnią opiekę na Węgrzech nad tysiącami polskich uchodźców, za pomoc w przerzutach żołnierzy z przyjaznych Węgier do tworzonej we Francji armii gen. Władysława Sikorskiego oraz za skuteczne ratowanie Żydów z Polski.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta

Jest nowa koalicja w Radzie Miasta? Jest nowa koalicja w Radzie Miasta?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
słowik19.10.2014 20:02

Jeżeli on taki zasłużony dla żydów to dlaczego żydzi nie postawią mu pomnika?

Gość17.10.2014 5:04

Polacy to taki naród, który lubi stawiac pomniki. Najlepsza forma pamięci jest aktywne działanie na rzecz potrzebujących, jak robił to pan Henryk. Jest tyle potrzeb, a tu stanie kamienny pomnik. I znowu będziecie przecinac wstęgi i puszyc sie do kamer. Nie tak powinna byc pojmowania pamięć o wielkim człowieku.

Jozek16.10.2014 19:41

Stawiajcie pomniki a chodniki dalej będą do maprawy

do Janek16.10.2014 17:05

żaden kandydat nie ma nic sensownego do zaproponowania, przecież problemów jest multum i co? I jedyne co mają kandydaci do pokazania to swoje facjaty i... kolejne obrazki OWN :DDDD

Janek16.10.2014 15:36

Nie ma to jak kampania przed wyborami na pierwszym planie największe nieroby w tym mieście cała śmietana pisiorów i wspólnoty z naczelnym nierobem Janeckim. Dość jego prymitywnych rządów 12 lat stagnacji Jastrzębia idźmy do wyborów i zmieńmy ich dla nich nie ma miejsca już tu w Jastrzębiu