Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
29 października 2014

Największe miasto w tej części Europy bez kolei

Największe miasto w tej części Europy bez kolei
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębie-Zdrój jest największym miastem w Polsce bez dostępu do kolei. W naszym kraju jest 100 miast powyżej 10 tys. mieszkańców, które kolei nie mają. U naszych czeskich sąsiadów tylko jedno.

Problem dostępu do kolei poruszył branżowy miesięcznik "Z Biegiem Szyn". Jak czytamy w gazecie, w Polsce istnieje 100 miast powyżej 10 tys. mieszkańców bez czynnego połączenia kolejowego. Dla porównania w sąsiednich Czechach jest tylko jedno takie miasto, a w innych krajach środkowej Europy po kilka. Okazuje się więc, że Jastrzębie jest nie tylko największym miastem w Polsce, które nie ma kolei, ale również w tej części Europy. 

Nasze miasto jednak może doczekać się kolei. Linia pozwoliłaby na przejazd np. do Pawłowic, Żor, Wodzisławia, Rybnika i Katowic. Wszystko jednak uzależnione jest od województwa, które zdecyduje jak rozdysponować pieniądze z Unii Europejskiej. Jastrzębie zgłosiło już swój projekt na przywrócenie linii kolejowej. Szansa na pozytywne zakończenie sprawy jest, ponieważ Unia Europejska w finansowaniu na lata 2014-2020 przeznacza duże pieniądze na infrastrukturę szynową.

Największe miasta Polski bez pasażerskich połączeń kolejowych: Jastrzębie-Zdrój - 89 tys. mieszkańców, Lubin - 75 tysięcy, Siemianowice Śląskie - 70 tysięcy, Łomża - 63 tysięcy, Mielec - 61 tysięcy, Bełchatów - 60 tysięcy, Piekary Śląskie - 58 tysięcy, Knurów - 39 tysięcy, Police - 34 tysięcy, Czeladź - 33 tys.

Polub i udostępnij
Czytaj też

MZK wypowiada umowę firmie Warbus MZK wypowiada umowę firmie Warbus

Komunikacja: Wzrasta liczba połączeń Komunikacja: Wzrasta liczba połączeń

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (50)
Luksz17.02.2017 23:00

Co mi tu o autobusach gadacie dostaliście autostradę a1 dostaliście obwodnicę teraz dochodzi do pawlowic a wam ciągle mało dajcie ludzia pociągi przecież każde miasto tej wielkości ma kolej buduje się raz a drogi remontuje co roku

$#%12.11.2014 14:24

odpowiadam dwukropkowi (..) który/a twierdzi że nie ma autobusów do Wisły. Do Wisły są dwa autobusy z Jastrzębia D.A., 8.54 i 17.04

zdrojowiec03.11.2014 21:24

Ja mam samochód moi drodzy więc to troszkę lepiej niż bus i ciufcia. A ciufci w Jastrzębiu nie będzie i dobrze.

do zdrojowiec03.11.2014 2:10

jeździj sobie tym drabasem, dzieciaku korwonowy i nie zawracaj mi głowy.

do zdrojowiec03.11.2014 0:14

wsadź sobie ten ukraiński drabas, nie wydają biletów po pierwsze, po drugie nie maja konkurencji, co jest podejrzane, bo pojawiły się tańsszze busy i zniknęły bardzo szybko./
\Jesteś Ukraińcem w kwestii komunikacji, odpowiada ci busiarstwo? W porządku, ale to nie jest Europa, koleżko.

zdrojowiec02.11.2014 20:54

Czyli Drabas dopłaca sobie do interesu?

do zdrojowiec02.11.2014 18:36

koleś, komunikacja publiczna nie jest zazwyczaj dochodowa, bezpośredionio może nie przynosić zysku. Zyski to łatwiejszy dostęp do pracy, nauki, usług itd., mniej wypadków drogowych (które są kosztowne), mniej korków, mniej zniszczonych dróg (jedno i drugie też, dzieciaczku kosztuje)

Pokaż wszystkie opinie (50)