Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
29 października 2014

Referendum w JSW niezgodne z prawem?

Referendum w JSW niezgodne z prawem?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

29 i 30 października w kopalniach i zakładach pracy Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbywa się referendum w sprawie odwołania zarządu spółki. JSW twierdzi, że referendum jest nielegalne.

- Zdecydowanie sprzeciwiamy się organizacji referendum na terenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Stanowisko Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych jest błędne ponieważ prawo nie zezwala na przeprowadzenie przez związki zawodowe referendum innego niż w przypadku strajku - pisze JSW w piśmie.

Władze spółki powołują się na art. 20 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Spółka w piśmie stanowczo nie wyraża zgody na referendum.

- Zdajemy sobie sprawę, że jego wyniki nie będą dla nikogo wiążące, ale rządzący powinni wiedzieć, jaka jest opinia załogi o zarządzie przedsiębiorstwa, nad którym Skarb Państwa pełni nadzór właścicielski. Przy okazji po raz kolejny zamierzamy przypomnieć, że powodem złej sytuacji wydobywczej w spółce jest wyłącznie nieudolne zarządzanie - mówi Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
miltal03.11.2014 9:29

u mnie bedzieta robic za 1500 :P

ksg01.11.2014 19:32

Jakby nie związki to już dawno byście pracowali za 2 tyś.

Górnik31.10.2014 20:14

Oczywiście, że to referendum nie ma żadnej mocy prawnej. To walka związkowców o swoje stołki. Pierwsze co należy zrobić to zmusić wszystkie związki do przejścia na własny rachunek. Utrzymywanie się na koszt kopalni z daleka śmierdzi cwaniactwem. Gdy kopalnie uwolnią się od utrzymywania związkowców natychmiast to odczują. Pieniądze wydawane na utrzymanie darmozjadów będzie można przeznaczyć np. na potrzeby górników poszkodowanych podczas pracy.

X jacek30.10.2014 7:04

przewodniczący związków powinien być max dwie kadencje. niech związki popatrzą na tych etatowców co siedzą na stołkach zamiast pracować na dole. Tu prezes znajdzie kasę. Dołowcy po 25 latach na powierzchni odchodzą na emerytury. Czepiamy się pań co papierkowa robotę odwalają. A 80% pracowników co chodzi na kopalni po powierzchni to dołowcy. Zwiazkowiec też jest dołowcem, to on tego nie widzi. Na to jest ślepy. Niech związki zrobią porządek u siebie a potem popatrzą na prezesa

lelo29.10.2014 13:22

wywalić na zbity pysk zagóra i jego parobków