Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
7 listopada 2014

Prezes JSW: "Tym razem jest inaczej. Gorzej"

Prezes JSW: "Tym razem jest inaczej. Gorzej"
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Prezes JSW wystosował list do swoich pracowników, w którym tłumaczy, dlaczego sytuacja spółki nie jest najlepsza. Namawia wszystkich, a przede wszystkim liderów związkowych, by poparli decyzje zarządu.

"Tym razem sytuacja jest bardzo poważna!" - tak brzmi pierwsze zdanie listu skierowanego do pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spółka tłumaczy, że potrzebne są zdecydowane działania by zachować miejsca pracy. Jednak na kompromisy muszą pójść wszyscy, również związki zawodowe.

- Proponuję, aby każdy pracownik, na każdym stanowisku, bez zwalania winy na innych, zastanowił się czy dochował wszelkiej staranności w wykonywaniu swoich obowiązków i wyciągnął wnioski na przyszłość, bo ani sytuacje geologiczna, ani sytuacja rynkowa nie poprawią się w najbliższym czasie. Oczywiście, sugestia ta nie dotyczy ok. 100 liderów związkowych na stałe oddelegowanych do pracy związkowej, gdyż oni zawsze wszystko wiedzą najlepiej - pisze ironicznie prezes JSW.

Jak tłumaczy Jarosław Zagórowski, zmiany zasad na pewno będą budzić sprzeciw, szczególnie liderów związkowych.

- Od lat nie zgadzają się na nic, co mogłoby zwiększyć efektywność i konkurencyjność jastrzębskich kopalń zasłaniając się potrzebą nowego układu pracy lub historią - czytamy w liście.

Prezes JSW zapowiada, że spółka będzie zmuszona podejmować trudne decyzje. Część przywilejów i świadczeń okołopłacowych, a także 14-nastka może zostać zawieszona.

- Zarząd JSW zrobi wszystko, aby utrzymać miejsca pracy dla wszystkich pracowników kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (…) Aby tak się jednak stało w roku 2015 nie możemy wydawać więcej niż zarabiamy (…) Nie mamy już zapasu pieniędzy z poprzednich lat! - pisze Jarosław Zagórowski.

Przypomnijmy, że ceny węgla koksowego spadły aż o 60% - z 300 dolarów na 120 dolarów za tonę. Ceny węgla energetycznego padły ze 120 dolarów na 70 dolarów, czyli o 42%.

Zobacz pełną treść listu

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (69)
Gość16.11.2014 23:50

Polska już dawno została sprzedana.......
O murzyn nie ja afrikanin w murzyny ....
A co ta kobieta ma zrobić tylko zapierdalać na tej kasie za 1200 ba stary nie ma roboty i musi utrzymać rodzinę...a dla kogo....hiper markety to wszystko zachodnie i zaraz wszyscy
będziemy zapierdalać na te zachodnie świnie....

zen 12.11.2014 8:37

karta górnika to komunistyczny wymysł.

xxx11.11.2014 10:08

Wszyscy macie pretensje o dodatki, klocicie się czy się nalezą czy nie, jak dodatki zabierali policjantą to nikt ani pisnal, a co dodatków górników to wielu z was chyba nie wie, Ze nowo zatrudnieni gormicy w JSW nie maja przywilejów z Karty Gornika, nie maja wegla , zyskow , dofinansowania na wyposazenie szkolne, nie maja wyplacenego jubileuszu za lata pracy ani dodatkowe go urlopu po 5. 10 i 15 latach, jak chcecie komentowac i ciepac się zd górnika tak super to się zorientujcie w sytuacji, do Pana który napisal ze nigdy nie widział zmęczonego górnika to albo PAN jesteś sfrustrowany bo nie zdales psychotestow albo jesteś kierownikiem który do pracy przywozony jest przez kierowcę który m szychty z wydobycia a ty siedzisz za biurkiem i popijasz wodeczke ze sztygarami!

zen10.11.2014 20:36

greg pewnie jestes polskim słabym gorniczkiem, wiec nie strasz bo sie z...sz . Polski górnik to chorowitek i cienias, slabszy od kobiet z biedronki.

jasia10.11.2014 20:02

wszystko padnie, niestety jesteśmy miastem górniczym!

anon10.11.2014 13:43

Typowy gornik mysli, ze Polska to tylko kopalnie i markety i jak mu zabiora to upadnie cala gospodarka xD Prace macie ciezka to fakt, ale cena wegla na rynku jest teraz taka, a nie inna, wiec nikt nie bedzie dokladal do interesu. Mieliscie szanse odlozyc, zainwestowac na ciezkie czasy gdy byly zyski, ale woleliscie to wyrwac od spolki dla siebie i przezrec, wiec sorry, taki mamy klimat.

,,,10.11.2014 13:19

skończyły się dobre ceny węgla i JSW pkazała się papierowym tygrysem. Nic innego nie pozostje jak likwidacja dodatków dla pracowników, normalna kolej rzeczy - jest źle to nie ma ptasiego mleczka.

Pokaż wszystkie opinie (69)