Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
18 listopada 2014

Nowy skład Rady Miasta już oficjalnie

Nowy skład Rady Miasta już oficjalnie
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Podano już oficjalne wyniki głosowania na radnych. W stosunku do poprzednich niepotwierdzonych informacji zmieniło się dwóch radnych. Z PiS zamiast Wojciecha Marcola do rady wszedł Piotr Szereda. Natomiast z Jastrzębskiej Wspólnoty, miejsce w radzie miasta znalazł Tadeusz Gorgol zamiast Andrzeja Kinasiewicza.

Najlepszy wynik w wyborach do Rady Miasta uzyskało Prawo i Sprawiedliwość (31,50%), co daje 9 mandatów. Na drugim miejscu znalazła się Jastrzębska Wspólnota (23,59%) z sześcioma mandatami. Pięć mandatów otrzyma Platforma Obywatelska (20,84%), a trzy Sojusz Lewicy Demokratycznej (16,62%). Dwa komitety wyborcze: Porozumienie NPW-Nowa Prawica (5,23%) i Ruch Autonomii Śląska (2,23%) nie dostały się do Rady Miasta.

 

Prawo i Sprawiedliwość (8745 głosów) - 9 mandatów


Tadeusz Sławik
(1062 głosy)

Łukasz Kasza
(997 głosów)

Andrzej Matusiak
(913 głosów)

Norbert Małolepszy
(777 głosów)

Stefan Woźniak
(438 głosów)

Szymon Klimczak
(414 głosów)

Mirosław Kolb
(346 głosów)

Mirosław Lęga
(326 głosów)

Piotr Szereda
(325 głosów)
     

 

Jastrzębska Wspólnota (6549 głosów) - 6 mandatów


Tadeusz Markiewicz
(659 głosów)

Anna Toborowicz
(461 głosów)

Tadeusz Gorgol
(347 głosów)

Iwona Rosińska
(340 głosów)

Bernadeta Magiera
(330 głosów)

Damian Gałuszka
(328 głosów)

 

Platforma Obywatelska (5858 głosów) - 5 mandatów


Alina Chojecka
(1055 głosów)

Anna Hetman
(795 głosów)

Lucyna Maryniak
(390 głosów)

Urszula Sobik
(359 głosów)

Roman Foksowicz
(301 głosów)
 

 

SLD Lewica Razem (4614 głosów) - 3 mandaty


Elżbieta Siwiec
(617 głosów)

Janusz Buda
(582 głosy)

Ryszard Piechoczek
(500 głosów)
     
Polub i udostępnij
Czytaj też

Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta

Jest nowa koalicja w Radzie Miasta? Jest nowa koalicja w Radzie Miasta?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (39)
Ryszard Myśler26.11.2014 22:31

Co zrobią zwycięzcy?

Czasami wygrana sprawia, że wygrani tracą poczucie rzeczywistości wpadając w samouwielbienie. Sukces PiS do Rady Miasta jest oczywisty, tylko to nie ma wpływu na bardzo ważną władzę wykonawczą, którą sprawuje Prezydent.

Dziś rola Prezydenta wybranego w wyborach bezpośrednich jest bardzo mocna i Rada Miasta niewiele może uczynić, bo nawet nieudzielenie Prezydentowi absolutorium sprawy nie rozwiązuje. Daje tylko możliwość przeprowadzeni referendum. W praktyce referenda przeważnie są nieudane z powodów niewystarczającej frekwencji wyborców, by referendum było ważne.

Na pewno najlepiej jest, kiedy Prezydent ma do dyspozycji wystarczającą liczbę radnych, by spokojnie realizować program. Dotychczasowa koalicja jaka była, każdy widział, bo bardzo często PiS, by coś ze swojego programu wprowadzić, nie zawsze mógł liczyć na koalicjanta pod wodzą Prezydenta z Bzia Zameckiego. Tu bardziej PiS mógł liczyć na opozycję, czyli PO i SLD i tak też bywało, że PiS dzięki opozycji wprowadzał swoje pomysły do uchwał. Dodajmy, że były to sprawy ważne dla miasta i mieszkańców.

Podpisanie porozumienia przed wyborami może świadczyć, że strony porozumienia nie chciały czekać na wynik wyborów, co może świadczyć, że mają wyborców w ? głębokim poważaniu. Co PiS, czyli wybrani radni z PiS-u zrobią, pokaże czas, bo póki co trwa euforia, ale trzeba będzie albo uszanować wolę wyborców, albo trwać w porozumieniu z 03.11.2014 r.

Wyborcy jasno określili co sadzą o obecnych głównych włodarzach Magistratu. Wyborcy pokazali, że były kamerzysta chwalący Prezydenta z Bzia Zameckiego, nawet z 1 na liście i z grubą kasą wydaną na kampanię po raz kolejny radnym nie został.

?Nie każda wygrana przynosi zwycięstwo?. /J. Bułatowicz/

Ryszard Myśler

Mieszkaniec21.11.2014 19:34

Można oszaleć z zachwytu.

gość21.11.2014 15:11

@Gabadi_di_Babazu, ale przecież szpitale finansowane są z budżetu państwa... są u nas naprawdę ładne oddziały, a blok operacyjny jeden z najnowocześniejszych, a na pewno bardzo dobrze wyposażony... Miałeś kiedyś możliwość gościć na oddziałach ortopedii w Warszawie albo Krakowie? U nas naprawdę jest luksus :) no a jedzenie? jak wszędzie

X20.11.2014 21:00

p. SZ 4 lata temu był w PSL - skoki jak na skoczni

Gabadi_di_Babazu20.11.2014 11:23

Sami widzicie kto rządzi w Jastrzębiu, że nie rządzi i nie rządziła nigdy Platforma, i mamy w Jastrzębie to co mamy. "Sypialnia" i same "Biedronki", Galerie dla "snobów" i Szpital """WOJEWÓDZKI""", gdzie łóżka jak i sam oddział ortopedii wyglądają jak z serialu "Szpital na perypetiach", że nie wspomnę o wyżywieniu, które woła o pomstę do nieba?!.

Gość20.11.2014 10:11

Kandydatka z warkoczykami dostała 43 głosy, czyli nie głosowali na nią ani sąsiedzi z bliku, ani członkowie związku zawodowego, którego jest przewodniczącą. Ciekawe dlaczego? Może powinna się nad tym zastanowić?

Ryszard Myśler19.11.2014 22:22

Wyborcy się wypowiedzieli, a co na to władza

To, że wyborcy dali czerwoną kartkę Panu F. Piksie i Panu K. Baradziejowi z przechrzczonej Jastrzębskiej Wspólnoty, może uchylić Pan Prezydent z Bzia Zameckiego. Wielce prawdopodobne jest to, że jeżeli dogrywkę wygra Prezydent z Bzia Zameckiego to ci dwaj Panowie nadal będą trzymać stołki w Magistracie, bo przecież podpisano porozumienie przed wyborami 03.11.2014 r., gdzie podpisani są G. i A. Matusiakowie, T. Sławik, M. Janecki, K. Baradziej, D. Jemioło i K. Janicki. Trzeba wiedzieć, ze to porozumienie zawarto na lata 2014 - 2018.

Tym samym ŻADNYCH zmian nie będzie i kierunek rządów się nie zmieni. Prezydent jako wybrany bezpośrednio przez mieszkańców dostaje bardzo silny mandat i radni nie mogą tego zmienić. 6-ciu radnych Prezydenta z Bzia i fotel Prezydenta daje Jastrzębskiej Wspólnocie silniejszą pozycję niż 9 mandatów PiS-u. Takie są realia, bo Prezydent wybrany przez ogół wyborców pełni władzę wykonawczą, czyli kieruje całym Magistratem oraz obsadza swoimi ludźmi strefy urzędnicze Magistratu. Wydaje się wiec, że jeżeli dogrywkę wygra Prezydent z Bzia Zameckiego, wszystko zostanie po staremu.

W tej sytuacji wydaje się, że lepsza sytuacja dla miasta i mieszkańców byłaby, gdyby Prezydentowi z Bzia podziękowano, bo inny Prezydent MUSIAŁBY szukać większości w Radzie Miasta, a tym samym był skłonnym do rozmów. Po dogrywce dowiemy się, czy nadal będą rządy jak do tej pory, czy też nastąpią zmiany na lepsze dla tego miasta i jego mieszkańców.

"Demokracja byłaby idealną formą władzy, gdyby mądrzy stanowili większość". /J. Leszczyński/

Ryszard Myśler

Pokaż wszystkie opinie (39)