Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
20 listopada 2014

Wydobyto pierwszy węgiel z nowego szybu w Bziu

Wydobyto pierwszy węgiel z nowego szybu w Bziu
fot. Łukasz Wilczyński / jastrzebieonline.pl

Spod 750 metrów pod ziemią wydobyto pierwszy węgiel z szybu w Bziu. Pod głębionym od 4 lat szybem, zalega 17 pokładów węgla. Do końca głębienia szybu pozostałe jeszcze 414 metrów.

Potwierdziły się wyniki próbnych odwiertów. Na głębokości 750 metrów pod ziemią zaczynają się warstwy węgla. Na razie węgla wydobyto niewiele, ale do głębienia szybu pozostało jeszcze 414 metrów. Docelowo ma on osiągnąć głębokość 1164 metrów.

Prace przy szyb "Bzie 1" zaczęło pod koniec 2010 roku. W trakcie natrafiono na problemy geologiczne i hydrogeologiczne. W związku z tym głębienie szybu zostało wstrzymane na 10 miesięcy. Wymagana była zmiana sposobu drążenia, która ostatecznie okazało się być tańsza i szybsza.

Nowy szyb pozwoli Jastrzębskiej Spółce Węglowej wydobywać węgiel z jednego z największych w Europie złóż węgla koksowego.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
...23.11.2014 21:15

Głupoty piszecie, wybieranie do pracy mieszkańców tego czy owego miasta przez spółkę skarbu państwa oraz wybieranie w przetargach miejskich firm z Jastrzębia byłoby niezgodne z prawem.

SJZ6721.11.2014 16:47

@bolek-powiem krótko, stawiam zgrzewkę. Dodać trzeba do tego co wymieniłeś jeszcze kilka(choć) spraw. Wybudowana została DGP, doceniam to lecz czy to było zadanie(i wydanie ogromnych pieniędzy) dla miasta?. Jest to ciąg Drogi Krajowej 933 więc zadanie to(i wydatek) jak psu buda należał się GDDKiA. Do A1 i do Wiślanki będą nią jeździć mieszkańcy Wodzisławia, Bzia i Pawłowic, mieszkańcowi Jastrzębia przyda się DGP jak na c.....u ucho. Powtarzam, doceniam że miejskie drogi zostaną odciążone ale to nie było obowiązkiem miasta. Ciekaw jestem które jeszcze miasto w PL wybudowało sobie samo, ze swojego budżetu obwodnicę. Idźmy dalej, przetarg na komunikację miejską został tak"zredagowany" że nasz jastrzębski(!) PKM o mały włos zostałby bez roboty. Kuriozum jakieś, tak nasi władcy(tfuj) rządzą że komunikację załatwiają nam firmy z Żor a niejaki Kłosok oświadczył że"bulu" nie ma, on PKM przejmie w całości. Podkreślam-przejmie .....ż jego mać. Temat następny-wywóz śmieci. Mamy firmę jastrzębską która załatwiała to od"zawsze". Ktoś uznał że jest im za dobrze i lepsza będzie firma z Rybnika. Posmarkałem się-szkoda że nie n.p. z Warszawy choćby. Pani Hetman gdyby zapowiedziała że za Jej rządów, wszystko co jest do zrobienia w Jastrzębiu będą robić w pierwszym rzędzie(!) firmy jastrzębskie, ma mój głos. Bezpłatna komunikacja to mrzonki, jeździ nią tysiące ludzi nie tylko z Jastrzębia ale finansowalibyśmy ją wszyscy. I na koniec-zawsze powtarzam że w Jastrzębiu rządzą(i kasę trzepią) ludzie spoza Jastrzębia!. Oni tu tylko zarabiają, skończy się eldorado oni się wyniosą a my ze smrodem zostaniemy, ogrodzą nas a reszta"świata" będzie nas omijać DGP. Ewentualnie z Żorskiego Twin Pigs będą czasem dowozić wycieczki żeby im skansen pokazać. I to na razie na tyle. Amen.

bolek21.11.2014 14:48

Do tego kogoś poniżej z 11:59 . Ale JSW POdkopuje nasze domy, drogi, szkoły i ogólnie DEWASTUJE nasze miasto, więc ta praca należy się jastrzębianom a nie przyjezdnym, gdzie władze nie zgadzają się na wydobywanie węgla, bo boją się szkód górniczych. Wiesz ile w Jastrzębiu jest miejsc pracy? 34 tys. , a jesteśmy tylko 89 tys. miastem. Podczas , gdy w Wodzisławiu jest "aż" 8 (osiem) tys. miejsc pracy!!!! Powiem krótko: jestesmy okradani przez okoliczne słabiutkie gospodarczo miasta. Gdyby nie Jastrzębie, to Wodzisław przestał by być miastem, a Żory liczyły by nie 60, a 20 tys. mieszkańców.

do do bolek i innych naiwnych21.11.2014 11:59

JSW to nie jest miejska spółka, więc wasze postulaty są dziecinne.

do bolek21.11.2014 9:26

Popieram cię w 101%. Zacznijmy dbać o swoje miejsca pracy, tak jak to robią okoliczne miejscowości. Mój brat złożył "CV" w pewnym zakładzie "u sąsiadów" , ale jego papiery wylądowały w koszu, mimo że preferencje zawodowe jak i wykształcenie miał wyższe niż miejscowi! A dlaczego? Bo jest mieszkańcem Jastrzębia! A w Jastrzębiu w pierwszej kolejności przyjmowane są wsióry z Wodzia, Rybola i innych wioch.

qefv20.11.2014 20:29

ten węgiel ma być przerobiony na kiełbasy i będzie rozdawany górnikom w ramach deputatu. Bo deputat węglowy to przeżytek, jeść i pić się tego nie da, a spalać nie ma gdzie.

SJZ6720.11.2014 17:59

" Pod wierconym od 4 lat szybem" ; " wydobyto pierwszy węgiel z szybu"- szyb jest wiercony i wydobywa się w nim węgiel?. Oooo, to nowość jest!

Pokaż wszystkie opinie (15)