Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
2 grudnia 2014

Pracownicy JZR protestowali przed siedzibą JSW

  • Pracownicy JZR protestowali przed siedzibą JSW
  • Pracownicy JZR protestowali przed siedzibą JSW
  • Pracownicy JZR protestowali przed siedzibą JSW
  • Pracownicy JZR protestowali przed siedzibą JSW
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

O godzinie 9:30 rozpoczął się protest pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych przeciwko zwolnieniom grupowym. Zwolnienia dotyczyć będą blisko 500 osób.

Pracownicy JZR protestowali pod siedzibą JSW we wtorek 2 grudnia. Protest ma związek z decyzją zarządu, który chce wygasić działalność górniczą w firmie. JZR skupiać się będzie na działalności remontowej. W związku z tym prawie 500 pracowników, którzy pracują na rzecz górnictwa straci pracę.

- Nastąpiły zmiany w Kompanii Węglowej, w Katowickim Holdingu Węglowym. W Jastrzębiu musimy zewrzeć siły żeby doprowadzić do zmiany zarządzających, żeby zarząd przestał pomiatać pracownikami i żeby nie łamał praw pracowniczych - Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZG).

Protestujący mówili, że porozumienie zawarte między JZR a JSW SiG, w którym mowa jest o priorytetowym potraktowaniu pracowników JZR, jest nie do przyjęcia i nosi znamiona mobbingu. ZZG wystosował pismo do pełnomocnika ds. reformy górnictwa, Wojciecha Kowalczyka, w którym domagają się interwencji i przeniesienia wszystkich pracowników JZR do SiG na podstawie umów na czas nieokreślony.

- Koszty pracy jednej roboczodniówki w JZR to 350  zł, a koszty pracy w nowej firmie SiG to 500 zł. Gdzie tu jest ekonomia? - mówili organizatorzy pikiety.

Protestujący zapowiedzieli, że brak reakcji oznaczać będzie strajk. Najbliższy ma się odbyć już 3 grudnia.

- Brak reakcji spowoduje narastanie konfliktu, co w konsekwencji może doprowadzić do eskalacji niezadowolenia z akcja strajkową włącznie. Mamy dość straszenia zwolnienia mi i obniżki wynagrodzeń! - grzmiał Czerkawski.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
do fike04.12.2014 6:46

Niech szarpią dalej wszystkie przywileje a kopalnie będą padać jak stocznie i nic nie będzie.

Ataman03.12.2014 18:44

Skarb Państwa ( właścicielem pakietu większościowego JSW jest Skarb Państwa) zakupił sam od siebie czyli od innej spółki Skarbu Państwa kopalnię Knurów - Szczygłowice. Jak można kupować samemu od siebie swoją kopalnię ? Kto wytłumaczy ten przekręt z wyprowadzenia 1,5 miliarda złotych z JSW? Za to pan Zagórowski ma jechać do prezydenta Komorowskiego po nagrodę? Otwórzcie ludzie oczy. Nie słuchajcie tylko TVN i Polsat.

Ataman03.12.2014 18:34

Ciekawe co na to pani Hetman... Pewnie się nie wychyli za górnikami ...

fike03.12.2014 18:00

Użytkowniku "mieszkaniec" bije od ciebie zazdrością, sam nie pracuje na kopalni ale nie zazdroszczę tym ludziom takiej pracy, moim zdaniem powinni dostać co najmniej 1200 plus podwyżki. Mój przyjaciel pracuje na kopalni i fakt sam mówi, że praca nie jest wcale taka ciężka a nawet przyjemna ale mimo to i tak widać, że sam zjazd i samo ryzyko śmierci 1000 metrów pod ziemią zmieniło go całkowicie. Dodatkowo prosił bym ludzi, których "teoretycznie" ich strajk nie dotyczy czyli praktycznie 99% społeczeństwa pracującego na powierzchni, o zwrócenie uwagi na fakt, że górnik jako grupa zawodowa jako jedyna potrafiła się zjednoczyć i wyszarpać co nam się należy prosto z koryta tym wieprzom z wiejskiej i pokazać, że należało się liczyć z głosem ludu. A w dzisiejszych czasach co mamy? nawet górnikom knebel dosadzili, załatwili ich po cichu, aktualnie już pod kopalnie niema opcji się dostać tylko pod firmy co znaczy, że to tylko kwestia jak uśmiercą ich w momencie gdy ostatni górnik pójdzie na emeryturę. Nie będzie miał już kto się odezwać i pokazywać tym na górze, że idzie swoje osiągnąć wystarczy się tylko postawić. Przykro mi to stwierdzi ale sądze, że i ten strajk już nic nie zdziała bo jest to odgórnie przyklepane. zabrali górnikom to i zabiorą nam. jeżeli ktoś się łudzi, że kiedyś musi być w końcu lepiej to myli się i to srogo bd tylko gorzej. Przepraszam za wszelakie błędy ortograficzne, stylistyczne oraz logiczne ale nasza bezsilność jako naród mający jeden drugiego w "D" mnie do furii doprowadza.

Kosiarz03.12.2014 16:44

Kto im pozwolił po trawie chodzić? Co to za nie wychowane ludzie!

mieszkaniec03.12.2014 16:11

Bardzo dobrze, następni górnicy niech zapomną o dodatkach albo też wyjazd z kopalni a póżniej górniczym emerytom obciąć emerytury bo nie zasługują niech mają tak jak reszta.

JZR-G603.12.2014 14:39

Odpowiedź do ,,anonim'' Gościu jesteś ,0' temu pracy nie masz. Szczęść Boże.

Pokaż wszystkie opinie (34)