Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
5 grudnia 2014

Miasto będzie musiało zwrócić 85 mln zł?

Miasto będzie musiało zwrócić 85 mln zł?
fot. jastrzebieonline.pl

Być może miasto będzie musiało zwrócić 85 milionów złotych. Wszystko przez interpretacje prawne dotyczące podatku od wyrobisk górniczych. Już teraz miasto szuka oszczędności.

4 grudnia na sesji rady omawiano sytuację finansową. Miasto zamierza wypuścić obligacje warte 30 mln zł. Powodem jest prawdopodobna konieczność zwrotu podatku od wyrobisk górniczych. Możliwe, że miasto będzie musiało zwrócić Jastrzębskiej Spółce Węglowej niesłusznie pobrany podatek z lat 2003-2006.

Nie wiadomo jeszcze kiedy, ile i czy w ogóle miasto będzie musiało zwrócić pieniądze. Szacuje się, że będzie to 85 mln zł. To właśnie emisja obligacji ma pokryć część tej kwoty. Reszta - 55 mln zł - ma pochodzić z nadwyżki budżetowej z ostatnich lat. Jak mówił skarbnik miasta, Dariusz Holesz, dobrze byłoby aby pierwsza część, czyli 30 mln zł, została uregulowana jeszcze w tym roku.

Jeśli okaże się, że miasto będzie musiało zwrócić taką kwotę, budżet miasta zostanie obciążony. 85 mln zł to około 20% całorocznego budżetu miasta.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (51)
Tata17.12.2014 18:00

Synku sory ale gdyby nie JSW to Jastrzębia nie ma...

Syn górnika11.12.2014 16:59

Tyle miasto ma pożytku z JSW : szkody górnicze, brak poważnych inwestorów, a teraz jeszcze będą sie domagać zwrotu podatków. JSW w dupie ma miasto i jej mieszkańców- ważny dla nich jest sam fakt kopania węgla, nie ważne równieź źe nie można go sprzedać za godziwe pieniądze. A jak już będą totalnie pod krechą to zmuszą rząd do odroczenia im płatności na ZUS jak to stało się w przypadku Kompanii Węglowej. Jakby na tę działalność nie patrzeć to JSW jest wrzodem na ciele miasta; za chwilę górnicy stracą przywileje i będą zapieprzać za połowę tego co dziś zarabiają. A pozostałym mieszkańcom pozostaną zrujnowane domy i infrastruktura.

znawca_tematu08.12.2014 18:05

OWN, rynek, baseny szlag trafił. A niechże.... hahahahaha Hetman peowska oszustka - Tusk w spódnicy :)

Gość08.12.2014 17:55

Nie mogę uwierzyć w te komentarze! Tak chętnie wybrano nowego prezydenta, a teraz chwalą Janeckiego i krytykują nową władzę obiecującą piękniejszy świat. Szkoda, że refleksja spóźniona.
Chyba nikt nie wierzy, że Janecki zmanipulował Jsw i zmusił do płacenia podatków, które nie były należne. Jsw płaci takie pieniądze swoim prawnikom i doradcom, że nie uległoby urokowi Janeckiego.

Prawdomowny08.12.2014 14:51

Komentarze ork i M.M. swietnie zamykaja dyskusje na temat. Cala sytuacja byla jawna i kazdy zainteresowany mogl o tym wiedziec. O ile przecietny mieszkaniec SJZ ma prawo nie czytac takich newsow, o tyle od kandydata na fotel prezydencki powinno sie takiej wiedzy wymagac, zwlaszcza gdy od dluzszego czasu uczestniczy w zyciu miasta 'od kuchni'. Mam wielka nadzieje, ze Pani Hetman dobrze przemysli problem i podejmie dobre decyzje.

Mieszkanka08.12.2014 14:44

Popieram ORK i VIKI. Tylko dzięki mądrym decyzjom prezydenta Janeckiego o niezadłużaniu miasta będzie nowa pani prezydent Hetman miała z czego spłacić podatek i spełniać swoje obietnice wyborcze!

Gość08.12.2014 10:16

ork sto procent racji

Pokaż wszystkie opinie (51)