Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
EkoOkna
15 grudnia 2014

Dziś 33. rocznica pacyfikacji kopalni

  • Dziś 33. rocznica pacyfikacji kopalni
  • Dziś 33. rocznica pacyfikacji kopalni
  • Dziś 33. rocznica pacyfikacji kopalni
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

15 grudnia 1981 roku na teren kopalni Manifest Lipcowy (dziś Ruch Zofiówka) wkroczyły oddziały milicji obywatelskiej. Dziś obchodziliśmy rocznicę tych wydarzeń.

To w kopalni w Jastrzębiu padły pierwsze strzały do strajkujących górników.  ZOMO, czołgi, wozy z armatkami wodnymi opanowały kopalnie na Zofiówce. Strajkowały również kopalnie "Jastrzębie", "Moszczenica", "Borynia" i "Pniówek". Ówczesna władza zdecydowała się użyć ostrej amunicji. Cztery osoby zostały ranne.

15 grudnia 2014 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca te wydarzenia. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą na kopalni Zofiówka.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jarosław Zagórowski stracił posadę Jarosław Zagórowski stracił posadę

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. policjantów Prokuratura wszczęła śledztwo ws. policjantów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Gość15.12.2014 23:29

Na Jastrzębiu tylko pałowali tu padły strzały a co do władz miasta był przectawiciel Piechoczek ale czy ze stołka miasta czy związków to juz niewiem.

SJZ6815.12.2014 21:52

Pierwsza została spacyfikowana KWK"Jastrzębie". Dlaczego o tym ani słowa?.

ja15.12.2014 17:51

Jestem ciekawy, dlaczego nie było nikogo z władz miasta. Zdarzyło się to pierwszy raz.

Janek15.12.2014 16:15

A największy działacz opozycji i uczestnik tamtych wydarzeń postrzelony przez ZOMO górnik przodowy A Matusiak też był ? czy stał teraz tam gdzie wtedy stało ZOMO

Gość15.12.2014 14:40

Zobaczymy dziś mnóstwo bohaterów, barwnie opowiadających o swych zasługach. Znaczna część z nich była wtedy tak głęboko w strukturach podziemnych, że nikt ich nie pamięta ze strajków. Część z nich dopiero po 1989 roku zorientowała się, że działa w opozycji i zaczęła wypinać pierś po ordery . O prawdziwych bohaterach tych wydarzeń, prostych górnikach, nikt nie będzie pamiętał.