Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
2 stycznia 2015

25-latek ukrył narkotyki w skarpecie

25-latek ukrył narkotyki w skarpecie
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

W nocy 31 grudnia policjanci zatrzymali 25-letniego mieszkańca Jastrzębia-Zdroju, u którego znaleziono dwa woreczki z narkotykiem. Kierowcę zdradził podejrzany styl jazdy.

Policjanci otrzymali informację od mężczyzny, który na skrzyżowaniu ulicy Połomskiej z Drogą Główną Południową zauważył podejrzanie jadący samochód. Kierowca golfa jechał całą szerokością drogi.

Podczas kontroli okazało się, że 25-latek ukrył w skarpetce dwa woreczki z pochodną amfetaminy.

- Badanie alkomatem wykazało, że kierowca był trzeźwy. Niewykluczone jednak, że 25-latek prowadził samochód znajdując się pod wpływem narkotyków, dlatego została mu pobrana krew do badań - informuje policja.

Jeżeli potwierdzi się, że kierowca jechał pod wpływem środków odurzających, grozi mu utrata prawa jazdy oraz 3 lata więzienia.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Leżał na poboczu -  był poszukiwany Leżał na poboczu - był poszukiwany

Uwaga! Oszuści znowu zaatakowali mieszkańców Uwaga! Oszuści znowu zaatakowali mieszkańców

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
hehe07.01.2015 14:37

akurat po amfie to się człowiek normalnie zachowuje i się potrafi kontrolować, może pracować, funkcjonować i to wydajniej niż zwykle. Dopiero na głodzie są cyrki.

Daniel06.01.2015 0:07

do hehe wszystko wiedzący ... a ja co do czego mamusiu...

Daniel05.01.2015 23:52

Nie każdy wie co do czego, a tak babcia może dowie się z dziadkiem, czemu ich wnuk tak dziwnie reaguje albo się zachowuje ..

hehe05.01.2015 2:13

udowodnił, że już potrafi obsługiwać "kopiuj - wklej" :DDD

Do Daniel04.01.2015 13:01

No i co udowodniłeś tym skopiowanym elaboratem?

Daniel03.01.2015 13:35

Białe woreczki w skarpetach może odwilżacze ....:)

Daniel03.01.2015 11:41

Pochodne amfetaminy (zmodyfikowane) - są to substancje psychoaktywne, będące wynikiem chemicznej modyfikacji amfetaminy, zazwyczaj o silniejszym działaniu psychotropowym. W pierwszej fazie często produkowane legalnie, a następnie po delegalizacji - nielegalnie. Amfetamina jest "wdzięcznym" materiałem do modyfikacji z tego to powodu istnieje olbrzymia ilość jej pochodnych i dynamicznie stale przyrasta. Ich opis nie jest, więc w większości możliwy, gdyż dokładnie nie znamy ich budowy i właściwości, nie mówiąc już o skutkach działania.

Wymienimy, więc tylko ważniejsze - analogi amfetaminy:
- 3-metoksyny-4,5- metylenodioksyamfetamina (MMDA) - zsyntezowana w 1962 r., posiada strukturę podobną do mirystycyny - głównego składnika gałki muszkatołowej. Ma działanie psychodeliczne, trzykrotnie silniejsze niż meskalina. W obrocie "handlowym", występuje jako chlorowodorek - proszek, tabletka. Obecnie jej zastosowanie jest marginalne
- 4-metoksyamfetamina (PMA) - w latach siedemdziesiątych znany głównie w USA i Kanadzie. Ma działanie psychodeliczne, pięciokrotnie bardziej aktywna niż meskalina. W nielegalnym obrocie występuje w postaci chlorowodorku - proszku lub tabletek. Obecnie środek wykorzystywany czasami przy produkcji extasy, dużo bardziej niebezpieczny niż MDMA.
- 4-metoksymetaamfetamina (PMMA) - substancja silniejsza niż - PMA, obecnie bez znaczenia jako narkotyk
- 2,5-dimetoksyamfetamina (DMA) - ma działanie psychodeliczne, ośmiokrotnie bardziej aktywna niż meskalina, w latach 70-tych popularna w USA i Kanadzie, obecnie oprócz zastosowania w przemyśle fotograficznym, praktycznie nieznana na rynku narkotykowym
- 2,5-dimetoksy-4-metyloamfetamina (DOM, STP) - w postaci wolnej ciało stałe, bardzo silny psychodelik, ok.sto razy bardziej aktywny od meskaliny, wywołuje niezwykle silne i sugestywne halucynacje, obecnie marginalne znaczenie na rynku narkotykowym
- 2,5-dimetoksy-4-etyloamfetamina (DOET) - w postaci wolnej ciało stałe, środek stymulujący ośrodkowy układ nerwowy, dziesięciokrotnie aktywniejszy od meskaliny. Obecnie nie posiada wartości handlowej na rynku narkotykowym
- 4-bromo-2,5-dimetyloksyamfetamina (DOB) - bardzo silny psychodelik, ponad dwieście razy bardziej aktywny niż meskalina, produkowany nielegalnie w USA i Kanadzie, w Europie niezbyt popularny
- 3,4,5-trimetoksyamfetamina (TMA) - słaby psychodelik, dwukrotnie bardziej aktywny od meskaliny. W stanie wolnym oleista ciecz, na "rynku" występuje w postaci chlorowodorku - proszek, tabletki. Pojawił się na nielegalnym rynku w latach siedemdziesiątych, obecne znaczenie jako narkotyku niewielkie
W/w narkotyki w nielegalnym handlu występują zazwyczaj jako sole w postaci proszku, tabletek i kapsułek. Zażywane są podobnie jak amfetamina, lecz dodatkowo DOB-em nasącza się papier (jak w przypadku LSD), który następnie się ssie lub kładzie pod język, powiekę lub napletek. Ich stosowanie jest bardzo niebezpieczne, gdyż nie jesteśmy w stanie stwierdzić, w jaki sposób zareaguje dana osoba po jego zażyciu, tym bardziej, że nie istnieją kryteria tzw. bezpiecznej ilości. Każda, bowiem z tych substancji produkowana nielegalnie posiada indywidualne i niepowtarzalne cechy, zależne od metody i technologii produkcji. Na szczęście ten rodzaj narkotyków nie jest jeszcze tak popularny w Polsce jak w innych krajach zachodnich. W tym jednak wypadku nawet jednorazowy "eksperyment" może zakończyć się tragicznie - śmiercią. Do narkotyków zmodyfikowanych należą również tzw. entaktogeny. Ważniejsze z nich to:
- MDA - 3,4-metylenodioksyamfetamina - uzyskano go w 1910r, wykorzystywano jako środek: przeciwkaszlowy, uspokajający i znoszący łaknienie. W postaci wolnej oleista ciecz, w "handlu" głównie jako chlorowodorek w postaci proszku, tabletek, kapsułek. Pod koniec lat 60-tych i na początku 70-tych, znany na nielegalnym rynku narkotykowym jako - "Love Drug" lub "Mellow Drug of America". Dość niebezpieczny, był przyczyną wielu zgonów. Obecnie jego znaczenie jest niewielkie
- MDMA - 3,4-metylenodioksymetaamfetamina /Extasy, Adam, XTC/. Narkotyk ten po raz pierwszy zastosowano w 1914 r. jako środek obniżający łaknienie, lecz z powodu negatywnych następstw, jakie powodował nie został dopuszczony do szerszej oficjalnej dystrybucji
- MDEA - 3,4-metylenodioksyetyloamfetamina /Eve/ - ma działanie podobne do MDMA, często też używana zamiennie w tabletkach extasy
- BDB - benodioksalo-5-butylo-2-amina-homolog MDA -
- MBDB - N- metylenobenzodiaksalo-5-butylo-2-homolog MDMA

Wśród wymienionych tu substancji szczególnie jedna w ostatnim okresie czasu zrobiła oszałamiającą "karierę", chodzi o MDMA.
EXTASY- to potoczna nazwa tabletki w skład której wchodzi: substancja psychoaktywna (najczęściej MDMA, ale też i inne amfetaminy zmodyfikowane), "wypełniacz" (masa tabletkowa, kreda, kreatyna) i czasami "dopełniacz", np. substancja halucynogenna lub "opóźniająca". Extasy jest uznawana za narkotyk "towarzyski", wzmacnia i wzmaga percepcję, przełamuje bariery w kontaktach międzyludzkich, "luzuje" nastrój, ułatwia taniec, znosi zmęczenie i "znudzenie". Popularna wśród uczestników dyskotek szczególnie tych z muzyka techno, zażywana w trakcie spotkań towarzyskich i na wszelkiego rodzaju imprezach. Extasy najczęściej przyjmowana jest doustnie w postaci tabletek z odciśniętymi charakterystycznymi wzorkami np. koniczynka, zajączek Playboya, symbol $, marki samochodów jak: VW, Mercedes, Mitsubishi itp. Rodzaj oznaczenia to często wskazówka dotycząca "mocy" dawki, która znajduje się w danej tabletce, ewentualnie, jakie inne substancje (dopełniacze) wzmacniające, opóźniające lub halucynogenne zostały domieszane, a co za tym idzie, jakich efektów możemy się spodziewać. Po "wzięciu" działać zaczyna zazwyczaj po 20 - 40 minutach i efekty trwają nawet przez ok. 8 godzin. Oprócz "pozytywnych" objawów, wcześniej wymienionych, może pojawić się szczękościsk, mdłości, zawroty głowy, poty, suchość w gardle, arytmia serca, zaburzenia koordynacji. Bardzo niebezpieczny- często prowadzący do śmierci i kalectwa - jest nagły wzrosty ciśnienia z krwotokami, skoki temperatury (nawet do 42 stopni C), drgawki, toksyczne zapalenie wątroby, ostra niewydolność nerek, psychoza paranoidalna i upośledzenie pamięci. Należy pamiętać, że do tej pory nie poznano jeszcze całego neurotoksycznego działania tej substancji, jedno jest pewne to toksyczna i niezwykle szkodliwa mieszanka. Tym bardziej, że praktycznie każdy organizm reaguje na niego w ściśle indywidualny i niepowtarzalny sposób. Extasy to ulubiony środek psychoaktywny młodzieży z tzw. Generacji - X. Bowiem oprócz działania podobnego do amfetaminy i metamfetaminy, powoduje zmiany percepcji. Musimy jednak pamiętać, że tabletka którą potocznie nazywamy extasy, to często mieszanina różnych substancji psychoaktywnych (z przewagą amfetamin zmodyfikowanych), której działanie często jest niewiadome i może mieć tragiczne następstwa. Przykładem może być "słynna" tabletka UFO lub Mitsubishi (z zawartością PMA), która spowodowała zgon kilkudziesięciu osób w Europie i Polsce.

Działanie i objawy:
- Krótkotrwałe: euforia, wzmożona percepcja, podniecenie, gadatliwość, poczucie siły i napływ energii, drażliwość. Po zażyciu większej dawki mogą nastąpia: urojenia i omamy wzrokowe i czuciowe, rozszerzone źrenice, wzrasta puls i ciśnienie krwi, występuje nadmierna potliwość i gwałtowne zmiany temperatury ciała, bóle w klatce piersiowej.
- Długotrwałe: bezsenność, zanik łaknienia, wysypki, nadpobudliwość, agresja lub samo agresja, złudzenia, psychozy, omdlenia, czasami śmierć.
Skutki przedawkowania: drażliwość, bezsenność, niestrawność, skurcze, szybki wzrost temperatury ciała, nadpobudliwość, halucynacje, omdlenia, gwałtowne skoki ciśnienia, drgawki i śmierć.
Zespół abstynencyjny: apatia, ospałość, depresja, dezorientacja, zwiększone łaknienie.