Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
28 stycznia 2015

Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej strajkują

Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej strajkują
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Zdecydowana większość pracowników JSW opowiedziała się za organizacją strajku. Akcja protestacyjna już się rozpoczęła. Tymczasem zarząd JSW apeluje o rozsądek.

Referendum obyło się 26 i 27  stycznia. Załoga kopalnia JSW odpowiadał na dwa pytanie. Pierwsze z nich dotyczyło organizacji akcji protestacyjno-strajkowych, a drugie konieczności odwołania zarządu.

18 474 osoby (98%) opowiedziały się za strajkiem, a tylko 236 było przeciw. Akcja strajkowa polegać będzie na powstrzymywaniu się od pracy. Górnicy mają przychodzić do zakładów pracy, ale nie będą zjeżdżać na dół.

Związki zawodowe chcą by wycofać wypowiedzenie dla 9 związkowców kopalni Budryk. Żądają również natychmiastowego odwołania zarządu JSW i przywrócenia wypowiedzianych przez niego porozumień. Kolejnym postulatem jest objęcie górników Knurów-Szczygłowice takimi samymi warunkami pracy jak pozostali górnicy. Związkowcy chcą również likwidacji spółki JSW Szkolenie i Górnictwo i przyjęcie jej pracowników bezpośrednio do JSW. Teraz związkowcy chcą rozmawiać z premier Ewą Kopacz i wicepremierem Januszem Piechocińskim.

- Bardzo krytycznie ocenia wypowiedzenie umów o prace działaczom związkowym, którzy wraz z pracownikami KWK Budryk podjęli się akcji protestacyjnej w obronie miejsca pracy i likwidowanych kopalni Kompanii Węglowej - mówił Piotr Szereda, rzecznik prasowy komitetu strajkowego.

Tymczasem zarząd JSW wydał komunikat w którym apeluje pracowników kopalń o rozwagę i zaznacza, że organizatorzy strajku ponoszą pełną odpowiedzialność za negatywne konsekwencja dla firmy.

- Każdy dzień strajku oznacza pogłębianie się i tak już bardzo trudnej sytuacji firmy - informuje JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
haker olsen29.01.2015 17:37

jeden Hejter pisze takie bzdury :) sprawdzone z JPII

Do nico 29.01.2015 13:08

Straszysz czym i kogo ?

Do nico29.01.2015 8:41

Strajkujcie.
To co opisujesz nastąpi wtedy szybciej niż ci się wydaje.

Bastek 29.01.2015 6:01

Do roboty leniuchy i tak nic wam to nie da.

nico28.01.2015 23:35

Ty z biedronki zobaczysz już nie długo co to znaczy jak Ci znienawidzeni przez Ciebie ryle nie będą mieć kasy .Ciebie pierwszego zwolnią z biedronki .Zobaczymy jak zaczną powoli w pierwszej kolejności upadac małe sklepiki,później większe.Jak zaczną upadac różne firmy typu szafę zabuduje ,kafelki itd.Jak zaczną padać biura podróży ,Jak zczna upadac różne knajpy ,firmy budowlane itak można wwymieniać po kolej i.Bo cóż ale z Twoją pensją z biedronki z całym szacunkiem nie poszalejesz.

Realista28.01.2015 22:51

Zagórnego może odwołać tylko rząd. Kopalnie są własnością nas wszystkich - państwa. Szykujcie sie już do Lidla, Biedronek, i gdzie się uda zaczepić. Jednak najlepiej wyjedźcie do swych rodzinnych stron. Chcieliście zniszczyć górnictwo w Polsce, właśnie to robicie. Nie mówcie, że to wina wszystkich tylko nie wasza. Dziś żeby żyć trzeba myśleć to nie "socjalizm" z pustymi półkami. Z każdą chwilą będzie wam trudniej odpracować straty. W końcu rząd nie będzie miał pieniędzy na restrukturyzacje kopalń. Związkowcy cwaniacy wygrali. Czy ktoś ich rozliczy?

Taka sytuacja28.01.2015 22:28

Jestem za strajkiem tylko że to wszystko powinno wyglądać trochę inaczej . Te osoby co nie mają pojęcia o kopalniach lepiej niech się nie odzywają bo nie maja zielonego pojęcia o czym bredzą .Bo to co mówią to są brednie. To fakt powinien być jeden związek zawodowy a tu za przeproszeniem BURDEL .Każdy tylko byle ryja do koryta i czerpać profity. Zawsze twierdzono że za komuny była biurokracja a to komuna powinna się uczyć od pracodawców i związkowców jak można rozbudować biurokracje do rangi giganta. A to kosztuje ! Utrzymanie armi nierobów wykończy najlepszą firmę .To tylko kwestia czasu bo ekonomii nie da się oszukać .Twierdze że kopalnie są swoistą przechowalnią ludzi .Masę jest nierobów i kombinatorów mających lewe ręce do roboty .Po co takich ludzi się trzyma może mi ktoś odpowie. Wiem to z autopsji bo sam pracuje na dole jako górnik. I widzę ilu jest nierobów i ile rzeczy się marnuje .Brak odpowiedzialności .No niestety takie są fakty i czasem prawda w oczy kole. A co do osób które kierują tą firmą to tym powinien się zająć prokurator bo to co oni zrobili to z daleka śmierdzi. I jeszcze jedno niech mi ktoś to wyjaśni jak zarząd może być ubezpieczony od tego że dobrą firmę wykończy. Żyjemy w państwie prawa czy może w jakiejś pierdolonej mafijnej republice

Pokaż wszystkie opinie (33)