Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
EkoOkna
28 stycznia 2015

JSW: postulaty związkowców to koszt 171 mln zł

JSW: postulaty związkowców to koszt 171 mln zł
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa odpowiada związkowcom i protestującym pracownikom. Spółka obliczyła, że zgłoszone przez nich postulaty będą kosztować spółkę 171 mln zł rocznie, a każdy dzień strajku to potencjalnie utracone 30 mln zł.

Zarząd JSW obliczył ile mogłoby kosztować wprowadzenie postulatów zgłaszanych przez związkowców. Według wyliczeń to 201 mln złotych.

Związki zawodowe chcą by wycofać wypowiedzenie dla 9 związkowców kopalni Budryk. Żądają również natychmiastowego odwołania zarządu JSW i przywrócenia wypowiedzianych przez niego porozumień. Kolejnym postulatem jest objęcie górników Knurów-Szczygłowice takimi samymi warunkami pracy jak pozostali górnicy. Związkowcy chcą również likwidacji spółki JSW Szkolenie i Górnictwo i przyjęcie jej pracowników bezpośrednio do JSW.

Wyliczenia JSW:

  • Postulat likwidacji spółki JSW Szkolenie i Górnictwo i zatrudnienie pracowników tej spółki na zasadach obowiązujących w JSW to wzrost kosztów pracy o 26 mln zł.
  • Brak zamrożenia wynagrodzeń na poziomie 2014 to przyrost kosztów pracy o 35 mln zł. 
  • Objęcie pracowników KWK Knurów-Szczygłowice takimi samymi uprawnieniami jak pozostali pracownicy JSW to wzrost kosztów pracy o kolejne 110 mln zł. 
  • Dodatkowo każdy dzień strajku to potencjalnie utracone przychody na poziomie ok. 30 mln zł

- Zarząd JSW jest zdecydowany, aby w obliczu trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się polskie górnictwo, przeprowadzić program oszczędnościowy, który oprócz ograniczenia kosztów pozapracowniczych, może prowadzić do ograniczenia niektórych przywilejów pracowniczych, natomiast nie przewiduje zarówno zwolnień, jak i likwidacji zakładów - informuje JSW.

Program oszczędnościowy, który zarząd JSW chce wprowadzić mógłby przynieść oszczędności na poziomie ponad 500 mln zł.

Polub i udostępnij
Czytaj też

MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe

Kierowcy PKM na zwolnieniach lekarskich Kierowcy PKM na zwolnieniach lekarskich

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
pytam30.01.2015 16:31

@ mieszkaniec

Kopalnia Knurów - Szczygłowice należała do jakiejś kompanii/spółki węglowej przed zakupem jej przez JSW?

mieszkaniec 29.01.2015 20:33

W JSW S.A pakiet kontrolny nad spółka ma właściciele czyli Skarb Państwa ..Tak ? To dlaczego JSW S.A musiała kupić w dobie kryzysu o którym Zagorowski dobrze zdawa sobie sprawę za prawie 1.5 mld zł z kopalnie Knurów -Szczygłowice skoro właścicielem jest też Państwo , została wyprowadzona kasa z JSW S.A przez właściciela dla ratowania innej spółki państwowej ,czysty dlill gangsterski . Dla przykładu kilka lat w stecz JSW S.A przejęła kopalnie Budryk za darmo , wiec sie pytam co sie zmieniło od tamtego czasu , obcej walutowe , ubezpieczenie zarządu za 130 mil zł od złych decyzji z czyich pieniędzy waszych naszych i inwestorów a na kim torsie odbija tylko na górnikach a dlaczego bo dzala sprawnie propaganda przeciwko górnikom zeby skłócić społeczeństwo a nie mówią o zarobkach prezesów rad nadzorczych dlaczego , dlatego ze kłamstwo powtarzane 1000 razy stanie sie prawda i naród ciemny i mamony taką propagandę łyknie .... Dziękuje

Stefan 29.01.2015 20:13

Są potrzebne pieniądze aby JSW nie upadła no ale oczywiście nasi kochani górnicy narażają spółkę na kolejne koszty spowodowane przestojem. Ja osobiście jestem za tym strajkiem, strajkuje rok albo i dłużej! Strajkujcie do momentu aż zamkną kopalnię a was wszystkich wywalą na bruk! Dla czego bardziej opłaca się przywozić węgiel z Rosji czy Chin ? Nie chodzi mi tutaj o to abyście mieli zarabiać tyle co w Chinach tylko chodzi mi o to żebyście nie narzekali. To właśnie wy zgotowaliście sobie ten los, to wy " naważyliście" sobie piwa które niebawem wypijecie. Ciągle wam mało przez co organizujecie te swoje strajki które ściągają na was jeszcze większe kłopoty a w efekcie do niczego nie doprowadzają ! No ale czekajcie na Ewkę Kopacz, ona przywiezie worek pieniędzy, albo tak jak to już ktoś powiedział " Pani Krysia z biura wam wydrukuje ". Do postulatów dodajcie jeszcze aby :
1. Górnicy dostawali czternastki oraz piętnastki
2. Osoba która wybrała się do szkoły o profilu górniczym dostawała już od pierwszej klasy deputat węglowy
3. Osoby które pracują w biurach powinny mieć również wydawane maski, rękawice, okulary, gumofilce, jednym słowem wszystko to co jest potrzebne górnikowi pod ziemią
4. Zmniejszenie wymaganej, minimalnej liczby członków nowo tworzonych związków ( związków jest nadal za mało !!! )
Tych punktów można jeszcze sporo dopisać aczkolwiek wolę dać pole do popisu związkowcom którzy się bardzo troszczą o swoje owieczki to znaczy swoich górników !
Niech żyje nam Górniczy ponad stan ( czy jakoś tak to leciało )

Kamilek29.01.2015 9:37

Człowiek inteligentny zawsze sobie poradzi :) ale niestety Panowie "szanowni górnicy" nie potrafią nic innego. Bardzo mnie cieszy Wasza sytuacja pokory Wam się przyda :) Do zobaczenia w Biedronce :)

jontek29.01.2015 6:30

Oczywiście związkowcy poinformowali załogę,że za okres strajku wynagrodzenia nie dostaną?

górnik29.01.2015 1:22

http://www.jsw.pl/raportroczny-2013/lad-korporacyjny/zarzad/wynagrodzenie/  .... brak słów ... za co biorą takie pieniądze ??? jakie decyzje podejmują / w tym wydane krocie na firmy doradcze i analizy/ ??? Do czego doprowadzili tysiące ludzi i ich rodziny ...

górnik29.01.2015 1:04

Tak nie może być że za nieudolne zarządzanie firmą, pracownicy będą ponosić konsekwencje. Ja mogę zrezygnować z 14-tki czy jakiegoś przywileju, ale jak będę widział że firma również się stara wyjść z kryzysu. Ale nie w takim przypadku, że kupują kopalnie, przepłacają ją o 500 mln. , budują biurowce, kupują za miliony hotele, później za miliony je burzą by znów postawić za miliony biurowiec... Gdzie tu logika? , najlepiej doprowadzić firmę do ruiny swoim zarządzaniem a później się tłumaczyć niskimi cenami węgla i ciągnąć od górników i podburzać społeczeństwo.

Pokaż wszystkie opinie (23)