Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
4 lutego 2015

Górnicy rozpoczęli protest pod ziemią

Górnicy rozpoczęli protest pod ziemią
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Trwa ósma doba strajku. Górnicy zdecydowali się zejść pod ziemię i tam prowadzić protest. Po południu mają zostać wznowione negocjacje ze stroną społeczną.

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej część górników zeszła pod ziemię, ale większa część strajkuje na powierzchni.

O godzinie 10:00 ponownie górnicy i wspierający ich mieszkańcy mają zebrać się pod siedzibą JSW. Wymarsz odbędzie się z kopalni Jas-Mos i Zofiówka. A o godzinie 13:00 mają się zostać wznowione negocjacje w JSW. Do tej pory nie udało się wypracować porozumienia.

Jak mówi Piotr Szereda, rzecznik komitetu protestacyjnego, jak na razie zarząd nie widzi możliwości innych cięć niż cięcia pracownicze. Prezes Jarosław Zagórowski nie podaje się do dymisji. Jego odwołanie jest jednym z głównych warunków strony społecznej. Związkowcy i górnicy uważają, że polityka prezesa JSW doprowadziła spółkę do dzisiejszej, trudnej sytuacji.

3 lutego pod siedzibą JSW doszło do zamieszek. Udział w nich brali górnicy, mieszkańcy miasta, a także pseudokibice i prawdopodobnie grupy narodowców. W stronę budynku spółki i broniących jej policjantów leciały kamienie, butelki, petardy i śnieżki w których schowane były śruby. Policja odpowiedziała użyciem broni gładkolufowej i gazu łzawiącego. Kilka osób zostało rannych. 15 osób zatrzymano.

Zobacz też: Zamieszki pod siedzibą JSW. Padły strzały

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
mario04.02.2015 17:02

ja już swojego czasu skisłem jako pracownik prywatnej firmy czekałem na wypłatę 3 miesiące, bo kopalnie nie płaciły za wykonaną dla nich m.in. przeze ,dla nich robotę. Bo mieliście problemy finansowe. Górnicy w tym samym czasie czeszyli michy przy wódeczce, bo wszystko dostali w terminie,święte krówki.

Gość04.02.2015 16:52

co za nius dnia ,,,,, kurna o co chodzi na jas mos nikt nie strajkuje na dole ....kto kręci tym wszystkim ?

Do mieszkańca04.02.2015 16:36

80% z tych jak to mówisz hooliganów to górnicy pracujący pod jsw także nie wprowadzaj opinii publicznej w błąd tak jak to robią teraz wszystkie media.

Pracownik kopalni04.02.2015 12:57

Mario życzę ci tego samego - obyś skisł

heh04.02.2015 12:29

górnicy powinni siedzieć w barach i pić wódkę, bo na tym się znają najlepiej. A po ulicach nie powinni chodzic, ulice nie są od tego, trzeba im to wytłumaczyć.

Mieszkaniec04.02.2015 12:03

Do mieszkańca04.02.2015 11:02
"Mówisz dziecinko że strzelano do baranów nie mających nic wspólnego z górnictwem??To dlaczego wśród wyłapanych najbardziej agresywnych
strajkujących,jak oświadczyła policja-jest kilku górników pracujących pod jsw???"
Odpowiadam: Czy Górnicy to jakaś specjalna kasta. Z pewnością byli tam górnicy (kilku jak sam piszesz), choć nie byli w większości. Zadyma była przygotowana przez związkowców. Wielu młodych łobuzów chętnie weźmie udział w takiej rozrywce. To była ustawka ogłoszona wcześniej na łamach Jasnet. Zauważyłeś? Ile masz lat dorosły człowieku?

Mieszkaniec04.02.2015 11:58

Mieszkańcy większości nie popierają strajku górników. Zdają sobie sprawę, że ten strajk może a nawet zaważy na rozwoju miasta. Związkowcy dostaną pracę. Załatwi im to PiS. Zwykły pracownik jej nie znajdzie. Decyzja należy do górników. Chcecie strajkować to wasza rzecz. Nie blokujcie miasta. Tu mieszkają ludzie, którzy nie a związani z górnictwem. Te durne manifestacje utrudniają im pracę.

Pokaż wszystkie opinie (18)