Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 27°22°
4 lutego 2015

Prezydent miasta zabrała głos w sprawie JSW

Prezydent miasta zabrała głos w sprawie JSW
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju zabrała głos w sprawie sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz strajków górników. Poniżej zamieszczamy pełną treść apelu.

"Z głębokim smutkiem obserwuję konflikt pomiędzy związkami zawodowymi a Zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Z jednej strony mamy górników. Za swoją ciężką i niebezpieczną pracę pod ziemią oczekują godnego wynagrodzenia. Z kolei Zarząd podejmuje działania, by utrzymać miejsca pracy i płynność finansową. 

Jako Prezydent nie mam bezpośredniego przełożenia na JSW. Nie pozostaję jednak bierna! Jeszcze w grudniu, słysząc o trudnej sytuacji w górnictwie, rozmawiałam z Pełnomocnikiem Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Wojciechem Kowalczykiem i Prezesem JSW Jarosławem Zagórowskim. Partnerzy dialogu zapewnili, że będą utrzymane miejsca pracy. W minionym tygodniu wystosowałam również przesłanie do Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Wojewody Śląskiego Piotra Litwy. Zaapelowałam o podjęcie kroków zmierzających do złagodzenia sporu.

Wraz z zespołem zorganizowanym przez Marszałka Województwa Śląskiego uczestniczę w tworzeniu planu dla Śląska. Ma on zapobiec negatywnym skutkom restrukturyzacji kopalń. Nad strategią dla Śląska będziemy dyskutować z Rządem.

 Politycy PiS-u chcą za wszelką cenę upolitycznić sytuację. Poseł apeluje do mnie o podjęcie działań. Rysuje katastroficzną wizję upadku ekonomicznego miasta. Pytam więc – gdzie ci ludzie byli wcześniej i dlaczego nie atakowali mojego poprzednika? Nie płacze się nad rozlanym mlekiem. Co zrobił poprzedni prezydent w tym zakresie? Jakie działania podjął? Jaką stworzył alternatywę dla górnictwa? Przecież węgiel nie będzie wieczny. 

W ciągu zaledwie 40 dni urzędowania podjęłam działania zmierzające do stworzenia w mieście alternatywny dla górnictwa. To dopiero początek, ale pierwsze kroki zostały postawione. Rozmawiałam z przedstawicielami KSSE, przedsiębiorcami i inwestorami. Mamy plan jak pobudzić życie gospodarcze w mieście. W zarządzaniu należy być dalekowzrocznym i przewidywalnym.

 Apeluję więc do wszystkich, którzy próbują zaogniać konflikt i wykorzystać sytuację do swoich politycznych celów o zaprzestanie takich działań. Tylko spokojne rozmowy i konstruktywne działania przyczynią się do uzyskania oczekiwanych efektów."

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kto rządzi w JSW?  Niezaksięgowany węgiel? Kto rządzi w JSW? Niezaksięgowany węgiel?

Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących  Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
Gość06.02.2015 9:19

Ostatnio dodałem komentarz i go nie widzę mamusia zabroniła. Jak pisałem zwiń chłopcze ten portal bo stracił już uznanie szkoda

m05.02.2015 23:10

PO robi wjazd w PIS. Standard. Jeśli macie jakiś pomysł to radzę szybko go realizować ;) jakoś obiecac każdy potrafi ale posłuchać mieszkańców to nikt nie chce bo po co. Właśnie dlatego to miasto wymiera a młodzi uciekają w Polskę i świat - bo nic ich tu nie czeka. Kolejna biedronke czy zabke możecie sobie darować.

mieszkaniec05.02.2015 22:56

Zaraz sie dowiem ze Darmowej Obiecanej Komunikacji Miejskiej nie bedzie i ze to wina PiSu.
Pani Prezydentowo Zenada w p. wykonaniu to za mało POwiedziane słowo!!!!

Pracownik kopalni05.02.2015 18:24

Do bezmózgowca jestem pracownikiem kopalni i kończę studia podyplomowe - ucz się czytać miedzy wierszami jeśli zwołali prezydentów woj.śląskiego i debatują gdzie upchać zwolnionych górników i ich rodziny to co to może oznaczać? Na pewno to iż chcą im dać podwyżki - chciałabym spotkać się z tobą i zobaczyć jak ci się wiedzie jak zamkną kopalnie i to obojętnie gdzie teraz pracujesz bezmózgowcu

milczący05.02.2015 18:16

Najbardziej rozbawiło mnie "stworzenie alternatywy dla górnictwa". Zamiast wydobywać węgiel, górnicy będą łapać wiatr jako alternatywne źródło energii.

bezmózgowcy05.02.2015 12:16

Czytam te niektóre komentarz i utwierdzam się ze jednak wiekszość górników to chyba podstawówki skonczyła. Sorry. Ale gdzie tu jest napisane ze ktokolwiek chce coś zamykać? Poza tym kiedy zrozumiecie że prezydent miasta nie ma nic do gadania w sprawie JSW!!! Do rządu walcie a nie do prezydenta.

Pracownik kopalni05.02.2015 12:14

I tu cię pani prezydent mamy - to już wszyscy wiemy co chcą zrobić z kopalniami ZAMKNĄĆ i wy chcecie Śląsk przygotować na to? Nigdy wam się nie uda opustoszeje to miasto w pół roku i wszystko dookoła jakbyście mogli to sprzedalibyście własne majtki jak te żydy !!!!!!!

Pokaż wszystkie opinie (33)