Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
EkoOkna
5 lutego 2015

"Górnictwo filarem, na którym opiera się miasto"

  • "Górnictwo filarem, na którym opiera się miasto"
  • "Górnictwo filarem, na którym opiera się miasto"
  • "Górnictwo filarem, na którym opiera się miasto"
  • "Górnictwo filarem, na którym opiera się miasto"
Więcej zdjęć:
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W czwartek Urzędzie Miasta odbyła się nadzwyczajna sesja, na której władze, radni i zaproszeni goście debatowali nad sytuacją JSW. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że spór musi zostać rozwiązany jak najszybciej.

Na obrady rady miasta zostali zaproszeni przedstawiciele ministerstwa skarbu i ministerstwa gospodarki, którzy jednak się nie pojawili. Zabrakło też zaproszonego prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego, i członka zarządu wybranego z załogi Artura Wojtkowa. To oni mieli być głównym adresatem pytań władz miasta. Uczestnicy nadzwyczajnej sesji rozmawiali właściwie tylko w swoim gronie.

Szczegółową sytuację JSW przestawił Piotr Szereda, radny i jednocześnie rzecznik prasowy komitetu protestacyjnego. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o zaniedbaniach zarządu JSW przy frontach wydobywczych i zmniejszeniu produkcji węgla. Wykazywał również, że odpowiednie zarządzanie przyniosłoby firmie duże zyski.

- Przy 93 dolarach za tonę węgla JSW osiągałoby zyski, a co dopiero przy 120 dolarach (aktualna wycena - przyp. red.) - mówił Piotr Szereda.

Na sesji rozmawiano również o ewentualnych konsekwencjach utraty pracy przez górników. Andrzej Koba jednoznacznie powiedział, że miasto na tę chwilę nie jest przygotowane na przyjęcie tylu górników. Przyczyna jest prosta - nie ma tylu ofert pracy.

Wszyscy zgodnie twierdzili, że bez kopalni Jastrzębie-Zdrój może czekać przyszłość w czarnych barwach.

- Ta ziemia węglem stoi - mówiła Danuta Jemioło z Solidarności.

- Górnictwo to ogromny filar, na którym opiera się miasto -  mówiła prezydent miasta, Anna Hetman.

- Jak górnictwo upadnie, to tu nie będzie nic - wtórował radny Mirosław Kolb (PiS).

Na sesji obecny był również były wiceminister gospodarki z rządu PiS, Krzysztof Tchórzewski. Mówił on o nieprawidłowościach, jakie miały miejsce za rządów Jarosława Zagórowskiego. Wskazywał, że dobrze zarządzana spółka mogłaby przynosić teraz duże zyski. Według niego zarząd JSW nie wywiązał się ze swojej pracy.

- Honorowy zarząd podaje się do dymisji - mówił Tchórzewski.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zobacz jak autobusy pojadą w sobotę i w niedzielę Zobacz jak autobusy pojadą w sobotę i w niedzielę

MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
ANIA09.02.2015 10:28

CENZURA KOMENTARZY! WSTYD!

Dlaczego09.02.2015 9:26

Dlaczego nie opublikowaliście całej wypoowiedzi Pani Jemioło -bo dowaliła hetman

ola08.02.2015 23:17

Polecam obejrzenie nagrania z sesji. Owszem, trwa jakieś 2,5 godziny ale wszystkim forumowym "ekspertom" przyda się trochę wiedzy o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. Warto zobaczyć, naprawdę.

okularnik08.02.2015 20:37

Tchórzewski pokazał PO z Jastrzębia i PO w ministerstwie jak znaja się na górnictwie z akcji 136 na 17 zł to PO potrafi tak zarządzać wstyd i świństwo wobec górników a zagórowski po 100 tys miesięcznie mówią 85 plus premie za bankructwo JSW wspaniale komentatorzy Peło dajcie se siana

Zatroskany07.02.2015 19:44

tak Szereda zarabia 15 tyś miesięcznie

ciekawy 07.02.2015 13:35

Czy to prawda że szereda zarabia 150 tyś rocznie?

Opinia07.02.2015 10:18

Piotr Szereda nie może bo nie ma takiego prawa aby wciągać radę miasta w ten konflikt. Miasto nie ma prawa do żadnych działań. Może tylko powiedzieć, że strajk to nie jest dobre rozwiązanie. To co robią związkowcy jest celowym działaniem przeciw górnictwu. Jeśli sami górnicy nie pogonią związkowców razem z tym cwaniakiem Szeredą, to JSW będzie musiała się rozpaść.

Pokaż wszystkie opinie (30)