Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
6 lutego 2015

Strony konfliktu parafowały protokoły, ale strajk trwa

Strony konfliktu parafowały protokoły, ale strajk trwa
fot. Damian Hetman / JastrzebieOnline.pl

W piatek nad ranem strony konfliktu w JSW - związki zawodowe i zarząd - parafowały protokoły uzgodnień i rozbieżności. Strajk jednak nie jest odwołany. Znamy część ustaleń.

Jak wyjaśnił Piotr Szereda, protokół uzgodnień będzie dziś przedstawiony załogom kopalń. I to w porozumieniu z załogami związki zawodowe zdecydują o przerwaniu lub kontynuowaniu strajku.

Mediator rozmów Longin Komołowski zdradził, że powodem braku całkowitego porozumienia jest postulat usunięcia Jarosława Zagórowskiego z JSW.

Nie znamy szczegółów zawartych w dokumentach. Wiadomo natomiast, że oprócz spraw uzgodniony i rozbieżnych istnieje jeszcze trzecia grupa postulatów, która dopiero będzie rozpatrywana w przyszłości. Nie wiadomo jednak, o które sprawy chodzi. Pewne jest, że rozbieżności dotyczą kwestii ekonomicznych.

- W efekcie (porozumienie - red.) jest skierowane do rady nadzorczej, ponieważ zawiera różne oczekiwania strony związkowej, ale również proponowane rozwiązania strony pracodawcy, które nie zostały przyjęte przez stronę związkową. Teraz rada nadzorcza, która działa w imieniu właścicieli, dokona oceny tego dokumentu. Myślę też, że strona związkowa oczekuje, że w wyniku tegoż rada zbierze się, mam nadzieję najpóźniej w niedzielę, (...) i w ramach swoich kompetencji będzie działała - powiedział Longin Komołowski, cytowany przez portal wyborcza.biz.

Piotr Szereda wyjawił, że z protokołów nie jest zadowolona żadna ze stron. - To może i dobrze, bo nie ma wygranych w tym meczu. Natomiast przed nami jeszcze długa droga ustaleń, aby tę firmę wyprowadzić z kłopotów finansowych i żeby ona dobrze funkcjonowała - dodał.

Co ustalono?

Jeden z przedstawicieli związków, na którego powołuje się portal wyborcza.biz, zdradził, że wśród kwestii uzgodnionych w protokole znalazła się m.in. zgoda na dalsze obowiązywanie porozumienia z 2011 r. (zawartego przed debiutem giełdowym spółki; zarząd wcześniej zdecydował o jego wypowiedzeniu). Natomiast związki wstępnie zgodziły się też na zawieszenie kilku czynników płacowych m.in. dodatku do chorobowego, dodatku do urlopu, zmianę zasad naliczania tzw. piórnikowego oraz rozłożenie wypłaty "czternastki" na dwie raty.

Wśród rozbieżności znalazła się sprawa wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy. Związkowcy argumentowali, że ze względów technicznych i organizacyjnych związanych m.in. z systemem finansowym spółki i kilkoma różnymi układami zbiorowymi pracy, niemożliwe jest wprowadzenie takiego rozwiązania.
 

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (75)
Dora09.02.2015 11:47

Ten strajk to tylko lansowanie się związkowców!A tracą tylko górnicy,níkt więcej...Kiedy zaczniecie śami myśleć?

Janek09.02.2015 10:19

Zarząd odpowiada za wszystko i dostaje ok 7 mln zł rocznie Nieroby związkowe odpowiadają tylko za upadłość JSW i wycieczki dla swoich rodzin dostają ok 30 mln zł rocznie. Więc kto generuje straty kto jest droższy ?

Myślcie09.02.2015 9:49

Czemu tak się przyglądacie Zagórowskiemu. Wybrał go zarząd spółki i zaakceptowała rada nadzorcza. To oni odpowiadają za spółkę i jej dochody. Gdyby Zagórowski źle działał już dawno by go nie było w JSW. Wie o tym doskonale Jarosław Kaczyński, Piotr Duda i pomniejsi związkowcy. Mimo tego nadal żądają usunięcia Zagórowskiego? Dlaczego. Bo to nie jest do spełnienia. Więc strajk można podtrzymywać. Te szare eminencje kierujące strajkiem mają gdzieś to czy kopalnie się utrzymają czy nie. Najważniejsze, żeby pokazać niezadowolenie górników i wrzucić winę na rząd.

big09.02.2015 8:34

czy to prawda że Szereda zarobił blisko 150 tyś w ubiegłym roku?

górnik z firmy09.02.2015 8:29

Kończcie ten bezsensowny strajk!My,pracujący pod firmami nie mamy za co żyć!

j-2309.02.2015 0:07

Zobacz :http://youtu.be/mVdkPP1uq3U 

Obudźcie się ! Źle się dzieje ! Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej w 2013 roku zarobił 1 140 072 zł. To o niemal 300 tysięcy złotych mniej, niż rok wcześniej. W ubiegłym roku Zagórowski otrzymał 960 tysięcy złotych podstawy oraz ponad 180 tysięcy premii. W 2012 roku premia wyniosła aż 480 tysięcy złotych....

Portal Money.pl opublikował listę zarobków prezesów spółek giełdowych. Wśród dziesięciu prezesów najbiedniejszym okazał się być prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosław Zagórowski.

Jak nic Owsiak musi mu zagrać !!!http://youtu.be/trWQCmtfYk0 
Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, pobił dwa rekordy jednocześnie: w intensywności starć ze związkami zawodowymi oraz w długości trwania na stanowisku.

tajna bron strajku08.02.2015 22:03

NIE DLA Zarządu JSW

PILNE
DOSTAŁEM TAKĄ WIADOMOŚĆ
autora oczywiście nie ujawnię
"Centralne Biuro Antykorupcyjne dziękuje za przekazanie informacji w dniu 07.02.2015 zarejestrowanej pod numerem 34/2015, która zostanie poddana analizie pod kątem właściwości rzeczowej Biura.

Napisałem donos na prezesa że ma własną działalność gospodarczą. Sprawdziłem w regony KRS i przeczytałem ustawę. Według mnie jest to podstawa prawna do usunięcia zarządu. Związki tego nie poruszają bo taką działalność prowadzi również wiceprezes Wojtków (z wyboru załogi)."

Pokaż wszystkie opinie (75)