Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
24 lutego 2015

Miasto chce ruszyć z OWN-em w 2016 roku

Miasto chce ruszyć z OWN-em w 2016 rokuPrezydent Anna Hetman przedstawia propozycje nadesłane przez mieszkańców
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębie-Zdrój starać się będzie o dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. Jeśli to się uda, prace mogą ruszyć w 2016 roku.

Jastrzębie-Zdrój razem z Hawirzowem i Karwiną będzie chciało realizować transgraniczny projekt, który zakłada m.in. odnowienie terenu OWN-u. Najpierw jednak miasta muszą przygotować projekty i czekać na decyzję o otrzymaniu środków z Unii Europejskiej.

Na razie jastrzębski urząd miasta zbiera pomysły na to, co ma powstać na terenie OWN-u. Mieszkańcy już zgłaszają wiele propozycji. Jak mówiła prezydent miasta Anna Hetman, bardzo często pojawiają się pomysły budowy fontanny lub natrysków, miejsca do grillowania, placów zabaw dla dzieci oraz miejsca na kino plenerowe.

- Ten projekt transgraniczny ma podstawową zasadę. W każdym z tych miast musi powstać bliźniaczy projekt, który będzie się wiązał z dziedzictwem kulturowym. Chcemy związać go z górnictwem - mówiła Anna Hetman podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Najprawdopodobniej jedyną rzeczą pewną jaka powstanie na OWN-ie jest plac zabaw zintegrowany ze ścieżką edukacyjną dla dzieci. Dotyczyć ma ona górnictwa.

Łącznie na projekt najprawdopodobniej będzie przeznaczone 5 mln euro. Nie wiadomo czy kwota byłaby rozdzielana po równo. Może się okazać, że Jastrzębie-Zdrój otrzyma jednak więcej środków.

Jak mówił wiceprezydent Ryszard Rakoczy, w czerwcu lub lipcu tego roku będzie już można mówić o bardziej konkretnym planie terenu. Do końca 2015 roku miasto ma czas na złożenie projektu. Nie wiadomo czy projekt zostanie zaakceptowany i otrzyma dofinansowanie. Jeśli nie, miasto prawdopodobnie nie będzie w stanie zrealizować go w takim stopniu jakim planuje, bo wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi (miasto będzie musiało zwrócić podatek od wyrobisk górniczych).

Cała inwestycja miałaby być podzielona na kilka etapów, a pierwszy z nich miałby się rozpocząć w 2016 roku. Pierwszym z nich będzie zagospodarowanie terenu wokół byłego amfiteatru, drugim zagospodarowanie stawów, a trzecim zagospodarowanie części lasu. Miasto jest już po rozmowach z Lasami Państwowymi, które zadeklarowały udostępnienie części swojego terenu.

Osoby, które chcą przedstawić propozycje na temat tego co powinno znaleźć się na terenie Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego będą mogły wypełnić ankietę w przyszłym numerze gazety Jastrząb.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

Laptopa i smartfon doładujesz koło tężni Laptopa i smartfon doładujesz koło tężni

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (32)
Grzegorz Krasicki 21.07.2015 1:33

Miejmy troszkę optymizmu i wsparcia dla tego typu inicjatyw , socjalizm propagować wspólny wypoczynek wielu rodzin w takich ośrodkach poza tym nie było wówczas wielu alternatyw na wypoczynek, dziś stawia się na indywidualizm stąd można snuć obawy iż miejsce będzie świecić pustkami , niech to jednak nie odwodzi od realizacji planów , jestem całym sobą za Panią Prezydent i czuję się uprzywilejowanych widząc że klasa rządzącą stara się zadbać o odnowę pięknych prospołecznych pełnych sentymentu dla wielu - miejsc....Jeśli miałbym na coś zwrócić szczególną uwagę to omówić należałoby kwestie bezpieczeństwa uczestników imprez OWN. Pozdrawiam serdecznie całe Jastrzębie

MIESZKANIEC nie plecący bzdur27.02.2015 14:09

Można się starać bez mówienia "to niemożliwe"? Można.

Mieszkaniec26.02.2015 11:10

Może taniej będzie zalać i nasypać piasku na brzegach. Jak dobrze doleją to z szóstką będzie można zrobić połączenie promowe ;)

hejk25.02.2015 12:44

"o tematach górniczych", miało być, a nie "o tematach górnich", czy włąściwy temat scieżki w lesie. A poza tym to Lasy Państwowe powinny takie scieżki zrobić i tu i w lesie pom. A.Bożka a Bziem, w Żorach i w Rybniku zrobiły takie scieżki edukacyjne na terenach ich lasów. Czeskie Lasy Państwowe to nawet wieże widokowe budują.

hejk25.02.2015 12:34

no i najlepiej, nie szaleć z cudami, tylko ścieżka edukacyjna, chociaż nie wiem czy o tematach górnich w takim miejscu jest dobrym pomysłem, może lepiej o lesie i stawach hodowlanych, rybach itd., plac zabaw, fontanna, ławki, jeszcze bym dołożył kilka rzeźb drewnianych, to dodałoby uroku.

Gość25.02.2015 12:03

prawdomówmy masz rację, ale... Lepiej chyba wziąć kasę z unii i coś zrobić niż czekać aż weźmie ktos inny a my i tak będziemy musieli na unie płacić. Tak niestety jest wiec trzeba korzystać z tego jak jest.

Prawdomowny25.02.2015 11:26

@Gość 25.02.2015 10:58: mozesz nie miec pojecia na czym polega kreacja pieniadza i w jakim celu zostaly wymyslone 'dotacje' ale badz rozsadny. UE nie powstala po to aby rozdawac za darmo pieniadze. Nikt tego wprost nie oglosi ale tez obnizek w ZADNEJ dziedzinie zycia nie uraczysz, tak jak suwerennej wladzy czy ustroju. Napiszesz, ze za daleko wybiegam. Otoz nie, to wszystko jest ze soba polaczone i sprytnie wplywa jedno na drugie jednak malo kto chce zobaczyc prawdziwy obraz sytuacji.

Pokaż wszystkie opinie (32)