Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
27 lutego 2015

Strategia miasta: Zmniejszyć wyludnianie

Strategia miasta: Zmniejszyć wyludnianie
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jednym z największych zagrożeń dla Jastrzębia-Zdroju jest wyludnianie miasta - uznały władze miasta. Strategię, która ma zatrzymać mieszkańców i stworzyć im dobre warunki do życia, na ostatniej sesji Rady Miasta zaprezentowała prezydent Hetman.

Podczas czwartkowych obrad Rady Miasta prezydent Anna Hetman zaprezentowała swoją strategie i wizję miasta na nadchodzące lata. Głównym zadaniem będzie zatrzymanie depopulacji miasta i stworzenie mieszkańcom oraz przyjezdnym dobrych warunków do życia.

Wśród pomysłów, jak to zrobić znalazły się m.in. ściągnięcie inwestorów (nieoficjalnie wiadomo, że kilku już jest zainteresowanych) i tym samym zapewnienie większych możliwości na rynku pracy, budowa ośrodków kulturalno-rozrywkowych (OWN, rynek, miejsca rozrywek również na obrzeżach miasta), a także budownictwo mieszkalne. Inwestycje w dużej mierze miałyby być finansowane ze środków Unii Europejskiej, gdyż teraz jest ostatni okres na ubieganie się o te środki.

- Jeżeli nie będzie tutaj ludzi, to niezależnie ile pieniędzy zainwestujemy w jakiekolwiek budynki, szkoły, drogi, instytucje, to wszystko upadnie, bo nikt nie będzie tu mieszkał - mówiła Anna Hetman.

Tadeusz Sławik (PiS), przewodniczący komisji polityki gospodarczej i bezrobocia, w dużej mierze poparł przedstawioną strategię. Podparł się badaniami, które kilka lat temu zlecił Urząd Miasta. Wynika z nich, że największym zagrożeniem jest wyludnianie miasta, a największym problemem znalezienie pracy. Ponadto duża część młodzieży nie wiąże przyszłości ze swoim miastem.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Urząd Miasta: Powstał Wydział Dialogu Społecznego Urząd Miasta: Powstał Wydział Dialogu Społecznego

Anna Hetman: "To nie jest łatwy rok" Anna Hetman: "To nie jest łatwy rok"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (45)
hejk05.03.2015 10:41

Tańsza powinna być komunikacja i lepsza. Przykładowo znajdę pracę w Bielsku i co? Muszę kupić samochód, bo autobusem nie dojadę, chociaż to tak blisko albo się przeprowadzić. A jedno i drugie to inwestycja i nie wiadomo zresztą czy dochodowa, bo pracodawca może przecież splajtować i mi nie zapłacić.
Tańsze autobusy, więcej linii. I kolej jakby wróciła, no bo podróżowanie pociągiem to jest odpoczynej, jeździłem kilka lat pociągiem do Katowic i dałem radę, bo w pociagu odpoczywałem.

Marcin04.03.2015 20:01

Należy w końcu zabrac się za opracowanie nowego planu zagospodarowania miasta. Ludzie chcą budowac domy na swoich działkach, ale w starym planie nie zostało to uwzględnione. Więc nie pozostaje nic innego tylko starac się o pozwolenie w osciennych miastach (gdzie nie ma takiego problemu)

Prawdziwy Demokrata04.03.2015 14:38

Chcecie ludzi zatrzymać to zatrzymajcie mafijne lichwiarskie stawki. Przy 4000zł brutto pracownik zarobi 2800zł netto ale koszt pracodawcy wynosi 5000zł oO Więc 2200zł zabiera LICHWIARSKIE I ZŁODZIEJSKIE PAŃSTWO !! W średniowieczne myślenie chyba w żadnym kraju nie okradają tak pracownika 45-50% to ZŁODZIEJSTWO a pominąć można fakt, że z 2800zł kolejne podatki z cła i vatu w produktach w sklepie. ŻYDOWINA

do ograniczonej zołzy03.03.2015 22:39

Ty masz mózg?Myślisz że od tak idzie zrobić darmową komunikację?Na to potrzeba czasu ale co ty możesz wiedzieć...zapewne jesteś kurą domową z nieukończonym gimnazjum..

Gość03.03.2015 21:58

Odpowiedź na primo: Pani (teraz już) prezydent w czasie kampani mówiła i wykazywała ze darmową komunikacje da się zrobić. Gdzieś w necie nawet powinna być prezentacja bo pamiętam że ją ogladałem. Widocznie nie śledziłaś tematu a teraz się wypowiadasz jakbyś pozjadała rozumy.
Odpowiedź na secundo: Taki rynek? to nie wina prezydent. Dobrze że chociaż chce ściągać inwestorów żeby jakaś praca była. A moze akurat nie będzie to minimalna krajowa.
Odpowiedź na tetrio: Kto jeszcze wierzy w to ze prezydent ma jakiekolwiek kompetencje do decydowania o spółce? Eh. Prezydent jakikolwiek by nie był nie ma żadnego wpływu na to. Poza tym piszesz dlaczego się nie zaproponowała się jako mediatora. Jeśli byś nie wiedziała to mediatorami są specjalne osoby które mają do tego uprawienia. Nie każdy może nim zostać ot tak.

zołza z zofówki03.03.2015 19:46

Primo: Pani Prezydent zaliczyła falstart ze swoim sztandarowym projekcie pt. "Darmowa komunikacja miejska". Jako człowiek chodzący trochę po świecie wiem, że nie ma nic za darmo. Poza tym (nie stwierdzam złej woli P. Hetman) nie przeprowadzała jakiś badań, ekspertyz i czy w ogóle się da to zrobić przed deklaracjami?
Secundo: Pani Prezydent chce nowych miejsc pracy, aby ludzie tutaj żyli. Ale proszę mi powiedzieć, jak mają tutaj zostać i żyć osoby zarabiające marne grosze w dyskontach. Lub jak wielu młodych, silnych i zdrowych chłopaków w firmach górniczych za 1,500 czy 1,700 zł? Jak tak może być w mieście górniczym? Exodus młodych ludzi wciąż trwa bo perspektywy tutaj to głównie kopalnia ale za grosze. Kiedyś wielu z nich zagryzało zęby i szło za te psie pieniądze do firm bo była perspektywa dostania się pod kopalnie po jakimś czasie, a teraz? Sig zawalony podaniami z dostanie się pod kopalnie jest zerowe.
Tertio: Pani Prezydent moim zdaniem była przerażona tym co się działo w Jastrzębiu podczas strajków. Ja to rozumiem ale gdy ktoś decyduje się na zostanie Prezydentem, to trzeba liczyć się z wyzwaniami. Sądzę, że tutaj głównie skrzypce grało to kto finansował kampanię Pani Hetman. Nie było jej ani widać ani praktycznie słychać a powinna brać czynny udział w mediacjach pomiędzy strajkującymi i zarządem. Jako osoba chcąca jak najszybciej zakończyć strajk i pogodzić strony. Dlaczego nie reagowała na przedłużający się strajk? Dlaczego nie zaproponowała roli mediatora, gdy zaczęto strzelać do strajkujących? Ach tak bo przecież "gamoni, ludzi bez kultury, łobuzów czy wręcz złodziei i bandytów. Tych będziemy tępić."
Podsumowując, Pan Janecki musiał zostać zmieniony na kogoś nowego i świeżego, to nie ulega wątpliwości. Pani Hetman swoimi pierwszymi tygodniami prezydentury się nie popisała. Jestem sceptyczna do niej i mam ku temu podstawy a co przyniesie przyszłość to zobaczymy.

Do zołza z zofiówki02.03.2015 22:51

Jakbym był "akurat na etacie" to był nie pytał? To chyba proste do zrozumienia. Czy nie?
Nie, nie lubię jak się krytykuje kogoś przed czasem. Samo gadanie źle o kimś dla samego gadania świadczy o braku kultury. Krytykować można gdy jest tego powód namacalny. Nie wspomnę o przejściu ze mną na ty. Nie życzę sobie.
Pani Prezydent musi mieć czas na posprzątanie bałaganu jaki zastała. A już są chętni na tereny, które są do zagospodarowania. To świadczy, że poprzednia ekipa nie kiwnęła nawet palcem. Życzę Pani Hetman pomyślności w pracy. Tak akurat jest, że Jej pomyślność jest nazwą pomyślnością. Ale Jastrzębie nie musi być zaludnione przez gamoni, ludzi bez kultury, łobuzów czy wręcz złodziei i bandytów. Tych będziemy tępić.

Pokaż wszystkie opinie (45)