Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
6 marca 2015

Górnicy zakładają "Jedność" i wypisują się ze związków

Górnicy zakładają "Jedność" i wypisują się ze związków
fot. JSW

Po strajkach w JSW, górnicy z Pniówka założyli związek zawodowy "Jedność". Jego członkowie chcą walczyć o pracownika i twierdzą, że poprzednie związki zawodowe sprzedały załogę podpisując niekorzystne porozumienia.

- Możecie pomóc nam i sobie w tej walce, poprzez konsekwentne osłabianie tych, którzy was sprzedali - wypisując się od nich i zasilając tych, którzy stoją w obronie Waszego czasu pracy! - tak brzmi komunikat związku zawodowego "Jedność".

Jego członkowie namawiają do opuszczania związków zawodowych i przyłączania się do nich. Twierdzą, że poprzednie zawiązki sprzedały załogę i podpisały niekorzystne porozumienie. Deklarują, że będą stali na straży praw pracownika i "nie będą kolejnym biurem podróży". Składki mają być nieobowiązkowe.

"Jedność" w kopalni Pniówek została założona po strajkach JSW. Chodzi o niekorzystne zapisy w podpisanym w lutym przez zarząd spółki i związki porozumieniu (tym samym po którego podpisanu odszedł Jarosław Zagórowski). Wprowadzono wtedy m.in. dłuższy czas pracy i 6-dniowy tydzień pracy. Zapisy nie tylko mają być niekorzystne dla pracowników, ale również zdaniem nowego związku mają łamać prawo pracy. "Jedność" już zleciła kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy.

- W tajemnicy przed wszystkimi, pseudo-związki zawodowe działające w JSW, którym zaufaliście i staliście w strajku w obronie ich liderów przez ponad dwa tygodnie, sprzedały załogę - piszą na swojej stronie internetowej.

Przewodniczący związku, Oskar Karwacki, mówi, że strajk w ich ocenie był nielegalny, gdyż nie wykorzystano do końca procedury sporu zbiorowego. Karwacki przyznaje też, że na wiele osób, które nie chciały przyłączyć się do strajku wywierano presję.  

- Zgadzamy się na zawieszenie ustaleń dodatku do chorobego, dodatek urlopowy czy ołówkowy. Widzimy, że jest taka sytuacja w spółce, ale nie zgadzamy się na zabranie podstawowych praw, które nam się należą - mówi Oskar Karwacki.

Według informacji "Jedności" już prawie 25% załogi JSW wypisało się ze związków zawodowych lub planuje to zrobić. Jak powiedział Piotr Szereda, rzecznik prasowy związkowców, stan uzwiązkowienia będzie znany po 10 marca.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (64)
znawca_tematu13.03.2015 12:42

@daros

Chyba sam nie wierzysz w te brednie, które wypisujesz.. Twoje rozumowanie otaczającej cię rzeczywistości jest na poziomie chłopca co najwyżej po zawodówce. Ćwierćinteligent piszemy razem biedny nieuku w dresie. Ciebie powinno boleć, że stałeś jak bałwan przed 2 tygodnie na mrozie, a w zamian dostałeś to przeciwko czemu dwa tygodnie na mrozie stałeś. Jesteś komiczny.

górnik z WUJKA12.03.2015 22:13

to jedyna droga w przeciwnym razie górników rozczłonkują zmiotą w pył Szczęść BOŻE Górnikom

Zjednoczeni11.03.2015 22:18

Jako Stowarzyszenie Zjednoczeni oddział Slask , wspieramy górników jak i jesteśmy przeciw ZZ , których zarządy siedzą w biurowcach i pobierają pensje. ZZ powinny być społeczne, a składki członkowskie przeznaczać jedynie na cele organizacyjne. Przecież nie trudno sie domyśleć, ze związkowiec na pensji , uczestniczący w negocjacjach jest łatwym kaskiem do zaszantażowania i sprzedania sie .

Gość11.03.2015 18:38

Następne koryto robią.

Gość11.03.2015 14:06

no, to teraz czakamy na górniczy majdan.

daros10.03.2015 19:55

Ha Ha zabolało .Ty kolego nawet koło ćwierć inteligenta nie stałeś haha. A ekonomii to uczyłeś się na bazarze . Wszystkich was prawda boli zwolennicy złodziejskiej ekonomii . Ale z tym dresem to dobre .

znawca_tematu10.03.2015 18:57

@daros

Czułem, że jesteś tylko krzykaczem o mentalności dresa. :))
Zarzucić takim tekstem po tym co napisałem, mógł tylko ćwierćinteligent. :)))
Ty w ogóle nie zrozumiałeś tego o czym napisałem. Jesteś zbyt daleko od realiów. Twoja komentarze wystarczająco to prezentują.

Pokaż wszystkie opinie (64)