Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 2°-1°
6 marca 2015

Górnicy zakładają "Jedność" i wypisują się ze związków

Górnicy zakładają "Jedność" i wypisują się ze związków
fot. JSW

Po strajkach w JSW, górnicy z Pniówka założyli związek zawodowy "Jedność". Jego członkowie chcą walczyć o pracownika i twierdzą, że poprzednie związki zawodowe sprzedały załogę podpisując niekorzystne porozumienia.

- Możecie pomóc nam i sobie w tej walce, poprzez konsekwentne osłabianie tych, którzy was sprzedali - wypisując się od nich i zasilając tych, którzy stoją w obronie Waszego czasu pracy! - tak brzmi komunikat związku zawodowego "Jedność".

Jego członkowie namawiają do opuszczania związków zawodowych i przyłączania się do nich. Twierdzą, że poprzednie zawiązki sprzedały załogę i podpisały niekorzystne porozumienie. Deklarują, że będą stali na straży praw pracownika i "nie będą kolejnym biurem podróży". Składki mają być nieobowiązkowe.

"Jedność" w kopalni Pniówek została założona po strajkach JSW. Chodzi o niekorzystne zapisy w podpisanym w lutym przez zarząd spółki i związki porozumieniu (tym samym po którego podpisanu odszedł Jarosław Zagórowski). Wprowadzono wtedy m.in. dłuższy czas pracy i 6-dniowy tydzień pracy. Zapisy nie tylko mają być niekorzystne dla pracowników, ale również zdaniem nowego związku mają łamać prawo pracy. "Jedność" już zleciła kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy.

- W tajemnicy przed wszystkimi, pseudo-związki zawodowe działające w JSW, którym zaufaliście i staliście w strajku w obronie ich liderów przez ponad dwa tygodnie, sprzedały załogę - piszą na swojej stronie internetowej.

Przewodniczący związku, Oskar Karwacki, mówi, że strajk w ich ocenie był nielegalny, gdyż nie wykorzystano do końca procedury sporu zbiorowego. Karwacki przyznaje też, że na wiele osób, które nie chciały przyłączyć się do strajku wywierano presję.  

- Zgadzamy się na zawieszenie ustaleń dodatku do chorobego, dodatek urlopowy czy ołówkowy. Widzimy, że jest taka sytuacja w spółce, ale nie zgadzamy się na zabranie podstawowych praw, które nam się należą - mówi Oskar Karwacki.

Według informacji "Jedności" już prawie 25% załogi JSW wypisało się ze związków zawodowych lub planuje to zrobić. Jak powiedział Piotr Szereda, rzecznik prasowy związkowców, stan uzwiązkowienia będzie znany po 10 marca.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nowoczesna kopalnia - pełny monitoring JSW: Nowoczesna kopalnia - pełny monitoring

Jastrzębscy policjanci wracają do pracy Jastrzębscy policjanci wracają do pracy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (64)
znawca_tematu13.03.2015 12:42

@daros

Chyba sam nie wierzysz w te brednie, które wypisujesz.. Twoje rozumowanie otaczającej cię rzeczywistości jest na poziomie chłopca co najwyżej po zawodówce. Ćwierćinteligent piszemy razem biedny nieuku w dresie. Ciebie powinno boleć, że stałeś jak bałwan przed 2 tygodnie na mrozie, a w zamian dostałeś to przeciwko czemu dwa tygodnie na mrozie stałeś. Jesteś komiczny.

górnik z WUJKA12.03.2015 22:13

to jedyna droga w przeciwnym razie górników rozczłonkują zmiotą w pył Szczęść BOŻE Górnikom

Zjednoczeni11.03.2015 22:18

Jako Stowarzyszenie Zjednoczeni oddział Slask , wspieramy górników jak i jesteśmy przeciw ZZ , których zarządy siedzą w biurowcach i pobierają pensje. ZZ powinny być społeczne, a składki członkowskie przeznaczać jedynie na cele organizacyjne. Przecież nie trudno sie domyśleć, ze związkowiec na pensji , uczestniczący w negocjacjach jest łatwym kaskiem do zaszantażowania i sprzedania sie .

Gość11.03.2015 18:38

Następne koryto robią.

Gość11.03.2015 14:06

no, to teraz czakamy na górniczy majdan.

daros10.03.2015 19:55

Ha Ha zabolało .Ty kolego nawet koło ćwierć inteligenta nie stałeś haha. A ekonomii to uczyłeś się na bazarze . Wszystkich was prawda boli zwolennicy złodziejskiej ekonomii . Ale z tym dresem to dobre .

znawca_tematu10.03.2015 18:57

@daros

Czułem, że jesteś tylko krzykaczem o mentalności dresa. :))
Zarzucić takim tekstem po tym co napisałem, mógł tylko ćwierćinteligent. :)))
Ty w ogóle nie zrozumiałeś tego o czym napisałem. Jesteś zbyt daleko od realiów. Twoja komentarze wystarczająco to prezentują.

Pokaż wszystkie opinie (64)