Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°13°
10 marca 2015

Warbus jednak będzie jeździł autobusami?

Warbus jednak będzie jeździł autobusami?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Międzygminny Związek Komunikacyjny podpisał umowę z firmą Warbus z Warszawy, która wygrała przetarg. Firma zleciła jednak wykonywanie zlecenia firmie PKM z Jastrzębia.

Cała sprawa zaczęła się od przetargu, który rozpisał MZK. Przetarg wygrała firma Warbus. Razem z nim startowało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej (PKM) należące do MZK. Pod koniec stycznia radni zdecydowali jednak, że miasto odłączy się od MZK by to właśnie jastrzębska firma PKM, mogła realizować usługi komunikacyjne.

Teraz jednak okazało się, że MZK podpisało umowę z Warbusem i to on przez kolejne 10 lat będzie świadczył usługi na terenie Jastrzębia. Jak mówi jednak dyrektor biura MZK, warszawska firma zdecydowała się wynająć jako podwykonawcę jastrzębski PKM. Dzięki temu, około 200 pracowników nie straci pracy.

- Firma PKM będzie miała dalej pracę i to na warunkach lepszych niż teraz wykonuje - mówił Benedykt Lanuszny w radiu90.

Teraz miasto będzie musiało najprawdopodobniej cofnąć przegłosowaną uchwałę i anulować decyzję o wystąpieniu z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Dyrektor Biura MZK czeka na pasażerów Dyrektor Biura MZK czeka na pasażerów

Zobacz jak kursują autobusu w czasie majówki Zobacz jak kursują autobusu w czasie majówki

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (41)
321015.03.2015 15:37

Za ułożenie specyfikacji odpowiada MZK i należało by ich zapytać dlaczego tak wile z zapisów owej SIWZ było dziwnie skrojone pod obcego operatora i czy to przypadek że idealnie trafił z cena??? Mało tego! Mimo braku zgody władz Jastrzębia zawiera się umowe na 10 lat z oferentem którego oferta powinna być odrzucona na etapie badania ofert. Mógł bym tak puntować długo ale czy to ma sens?

TOM14.03.2015 17:35

Czysty przekręt. Jak można w specyfikacji przetargowej ujmować zapis o tym, że zwycięzca może zlecać wykonywanie zadania???

henio14.03.2015 0:31

Czyli miejska kasa będzie leciała do warszawki. Ten platformowy schemat jakoś mnie nie zaskoczył...

Donovan12.03.2015 0:04

Do AleDom: Coś racji masz. Nie jest konieczna likwidacja MZK, a reforma statutu który ma obecnie. Jastrzębie które najwięcej wpłaca ma tyle samo do powiedzenia co Pszów, Żory, Suszec, Mszana itd. Co za kretyn w podpisał taki statut!!!!!!!???? To sie w pale nie mieści jak można było być tak naiwnym i tępym jak poprzedni przeodniczący MZK??? Wiem że ta historia sięga komuny, ale odnoszę wrażenie że dalej w tej komunie misto tkwi. Jedyne rozwiązanie to rozwiązanie pętli którą MZK założyło na szyję Jastrzębiu podpisując umowe z WARBUS. Niech Jastrzębie pokaże że ma coś do powiedzenia na swoim terytorim i że potrafi samo o siebie zadbać bez nacisków ze strony okolicznych wsi.

AleDomAleDom11.03.2015 21:47

@tamida: pracownikom PKM wszystko jedno czy bilety są płatne czy całość pokrywa miasto. PKM to przewoźnik, ich interesuje to, żeby pieniądze za wykonaną usługę trafiły do ich kieszeni. Nieważne skąd. Bajki o fundowaniu wszystkim biletów szerzą Ci, którzy lubią populistyczne hasełka i wierzą we wszystko, co obiecają politycy. Bywa, że jedna osoba pisze pod różnymi nickami. @www: PKM i Warbus to przewoźnicy, MZK (lub UM w razie wystąpienia z MZK) to organizator. Poczytaj czym się zajmują te podmioty. Gdyby MZK faktycznie zostało mocno zreformowane mogłoby się okazać, że ta organizacja ma sens. Ułatwia funkcjonowanie połączeń międzygminnych (chociaż i bez takiego związku można to zorganizować) no i problem z dofinansowaniem z UE z głowy. Ogólnie rzecz biorąc sądzę, że istotna jest jakość komunikacji, nieważne czy z MZK czy bez. Władze miasta (w tym radni) spali bardzo długo, czas zabrać się do roboty.

tamida11.03.2015 21:07

zauważyłam że nikt tej darmowej komunikacji nie chce, bo każdy o zdrowym rozsądku wie że nie ma nic za darmo(wsystkie miasta się z tego wycofują), tylko jedyne osoby które tego chcą to osoby pracujące w pkm, a wymyślają takie bajki, oni już się gubią w tym sami, wiadomo że walczą o miejsca pracy, ale tam już nie ma o co walczyć jedynym ratunkiem dla pkmu jest warbus, więc dziękujcie mzk

www11.03.2015 20:04

Jak PKM będzie podwykonawcą Warbusa to po grzyba Nam MZK? Chyba żeby prezesów utrzymywać

Pokaż wszystkie opinie (41)