Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
31 marca 2015

Zielone Jastrzębie? Nie według rankingu

Zielone Jastrzębie? Nie według rankingu
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Nasze miasto znalazło się dopiero na 52. miejscu w rankingu najbardziej zielonych miast. Na pierwszym miejscu znalazł się Sopot, a na ostatnim Krosno.

Badanie nad terenami zielonymi w miastach przeprowadziła BIQdata oraz MojaPolis. Mimo, że wielu przyjezdnych chwali Jastrzębie-Zdrój, że jest zielone, to według rankingu znalazło się dopiero na 52. miejscu.

Ranking opierał się na badaniu udziału terenów zielonych w powierzchni miasta. Nasze miasto z wynikiem 8,37% znalazło się w końcówce listy miast. Jednocześnie w naszym mieście lasy zajmują tylko 6,4%, a parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej to 1,9%. W porównaniu z pobliskim Rybnikiem (32,92%) to bardzo mało.

Miasta, które znalazły się w czołówce listy mogą swoje miejsce zawdzięczać terenom zielonym głownie na obrzeżach.

- W miastach, które znalazły się w naszym rankingu wysoko, największą część terenów zielonych zajmują lasy. Rosną na ogół na obrzeżach, ale pełnią funkcję zielonych płuc - informuje BIQdata.

Autorzy zestawiania stworzyli też listę ilości żywopłotów w mieście (w metrach na jeden metr kwadratowy). Tutaj Jastrzębie prezentuje się lepiej bo na 30. miejscu z wynikiem 597.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębie szuka inwestora, ale nie samo Jastrzębie szuka inwestora, ale nie samo

Jastrzębski szpital w setce najlepszych lecznic w kraju 	Jastrzębski szpital w setce najlepszych lecznic w kraju

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
olo24.07.2017 23:48

nie byłem nigdy w tym miescie ale
1. jakies młotki robiły te badania bo "miasto zielone znaczy ile jest zieleni a nie jaki procent zieleni do sztucznie zawyzonej powierzchni miasta z polami wystarczy do sopotu dodac morze bałtyckie jako poweirchnia miasta i wyladuje na koncu :) zielnosc miasta to ma byc ilosc zieleni po obrysie terenów zurbanizowanych bez poł wokoło miasta

Dobre 30.11.2015 20:19

Bardzo dużo się zmieniło w naszym mieście. Przede wszystkim wielu mieszkańców zrozumiało po co jest zieleń. Jeszcze nie tak dawno, niszczenie wszystkiego łącznie z krzakami, drzewami było normalką. Mamy sporo zieleni wokół. Park jest bardzo ciekawy z dolinami, nawet cmentarz jest piękny, że nie wspomnę o obszarach pomiędzy budynkami. Tylko koniecznie trzeba pogonić głupków przewracających śmietniki, niszczących ławki, itd. SM zamiast udawać, że coś robi powinna się wziąć za przygłupów.
Do głupka :). Aleś wymyślił. Wystartuj na najgłupszego rozbawiacza. masz duże szanse, choć konkurencja jest duża.

Biedny01.04.2015 11:09

Ale ściema hahaha mogli oceniać tereny zabudowane to byłaby pierwsza trójka a nie to co na około

:) 31.03.2015 17:12

Więcej sklepów i galerii pobudujmy. Ja na miejscu OWNu widzę drugie Złote Tarasy. Co wy na to? :)

Gość31.03.2015 17:03

Ale to nie jest tak, Jastrzębie, jak widać na zdjęciu ilustujący artykuł, jest bardzo zielone. Nie musimy mieć lasy w centrum miasta, czy inne parki, które są zapisane jako "tereny zielone". Wystarczy jak np. między chodnikami będzie pas trawy, będą drzewa koło chodnika. To wszystko daje, że jestemy zielonymi miastem. I pewnie mi powiecie, że Rybnik jest wyżej?? Tam to jest dopiero. Pies nawet nie ma się gdzie wyszczać :)

beti31.03.2015 16:26

Ale proszę dodac iz tereny zielone to nie użytki rolne czy łaki ,a przypominam ,ze znacza czesc naszej powierzchni tj 85km2 to wlasnie np. pola uprawne ( Borynia,Moszczenica,Bzie,Szeroka czy Ruptawa) Na 1 miejscy Sopot ,który ma gestosc zaludnienia dwa razy wieksza od ostatniego Krosna czy naszego miasta .

Poldi31.03.2015 14:09

Daltonisci jacys :)

Pokaż wszystkie opinie (15)