Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
31 marca 2015

Zielone Jastrzębie? Nie według rankingu

Zielone Jastrzębie? Nie według rankingu
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Nasze miasto znalazło się dopiero na 52. miejscu w rankingu najbardziej zielonych miast. Na pierwszym miejscu znalazł się Sopot, a na ostatnim Krosno.

Badanie nad terenami zielonymi w miastach przeprowadziła BIQdata oraz MojaPolis. Mimo, że wielu przyjezdnych chwali Jastrzębie-Zdrój, że jest zielone, to według rankingu znalazło się dopiero na 52. miejscu.

Ranking opierał się na badaniu udziału terenów zielonych w powierzchni miasta. Nasze miasto z wynikiem 8,37% znalazło się w końcówce listy miast. Jednocześnie w naszym mieście lasy zajmują tylko 6,4%, a parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej to 1,9%. W porównaniu z pobliskim Rybnikiem (32,92%) to bardzo mało.

Miasta, które znalazły się w czołówce listy mogą swoje miejsce zawdzięczać terenom zielonym głownie na obrzeżach.

- W miastach, które znalazły się w naszym rankingu wysoko, największą część terenów zielonych zajmują lasy. Rosną na ogół na obrzeżach, ale pełnią funkcję zielonych płuc - informuje BIQdata.

Autorzy zestawiania stworzyli też listę ilości żywopłotów w mieście (w metrach na jeden metr kwadratowy). Tutaj Jastrzębie prezentuje się lepiej bo na 30. miejscu z wynikiem 597.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miasto porządkuje tereny inwestycyjne Miasto porządkuje tereny inwestycyjne

Jastrzębie szuka inwestora, ale nie samo Jastrzębie szuka inwestora, ale nie samo

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
olo24.07.2017 23:48

nie byłem nigdy w tym miescie ale
1. jakies młotki robiły te badania bo "miasto zielone znaczy ile jest zieleni a nie jaki procent zieleni do sztucznie zawyzonej powierzchni miasta z polami wystarczy do sopotu dodac morze bałtyckie jako poweirchnia miasta i wyladuje na koncu :) zielnosc miasta to ma byc ilosc zieleni po obrysie terenów zurbanizowanych bez poł wokoło miasta

Dobre 30.11.2015 20:19

Bardzo dużo się zmieniło w naszym mieście. Przede wszystkim wielu mieszkańców zrozumiało po co jest zieleń. Jeszcze nie tak dawno, niszczenie wszystkiego łącznie z krzakami, drzewami było normalką. Mamy sporo zieleni wokół. Park jest bardzo ciekawy z dolinami, nawet cmentarz jest piękny, że nie wspomnę o obszarach pomiędzy budynkami. Tylko koniecznie trzeba pogonić głupków przewracających śmietniki, niszczących ławki, itd. SM zamiast udawać, że coś robi powinna się wziąć za przygłupów.
Do głupka :). Aleś wymyślił. Wystartuj na najgłupszego rozbawiacza. masz duże szanse, choć konkurencja jest duża.

Biedny01.04.2015 11:09

Ale ściema hahaha mogli oceniać tereny zabudowane to byłaby pierwsza trójka a nie to co na około

:) 31.03.2015 17:12

Więcej sklepów i galerii pobudujmy. Ja na miejscu OWNu widzę drugie Złote Tarasy. Co wy na to? :)

Gość31.03.2015 17:03

Ale to nie jest tak, Jastrzębie, jak widać na zdjęciu ilustujący artykuł, jest bardzo zielone. Nie musimy mieć lasy w centrum miasta, czy inne parki, które są zapisane jako "tereny zielone". Wystarczy jak np. między chodnikami będzie pas trawy, będą drzewa koło chodnika. To wszystko daje, że jestemy zielonymi miastem. I pewnie mi powiecie, że Rybnik jest wyżej?? Tam to jest dopiero. Pies nawet nie ma się gdzie wyszczać :)

beti31.03.2015 16:26

Ale proszę dodac iz tereny zielone to nie użytki rolne czy łaki ,a przypominam ,ze znacza czesc naszej powierzchni tj 85km2 to wlasnie np. pola uprawne ( Borynia,Moszczenica,Bzie,Szeroka czy Ruptawa) Na 1 miejscy Sopot ,który ma gestosc zaludnienia dwa razy wieksza od ostatniego Krosna czy naszego miasta .

Poldi31.03.2015 14:09

Daltonisci jacys :)

Pokaż wszystkie opinie (15)